آشنایی کامل با آزمون MCAT

یکی از مهمترین آزمون ها برای تحصیل دانشجویان در رشته پزشکی، آزمون MCAT است. ارائه نتیجه این آزمون در بیشتر دانشگاه های آمریکا و کانادا، یکی از مدارک لازم به حساب می آید. کسانی که متقاضی تحصیل در دانشکده های پزشکی در کشورهای مختلف هستند، می توانند در آزمون MCAT شرکت کنند. MCAT به منظور ارزیابی اینکه آیا دانشجویان پزشکی آینده نگری، درک مفهومی و مهارت های تحلیلی لازم برای موفقیت در دانشکده پزشکی را دارند، طراحی شده است. در این مقاله از مجموعه مقالات گروه آسپیان، به بررسی آزمون MCAT می پردازیم.

آشنایی کامل با آزمون MCAT و نحوه برگزاری آن

آزمون MCAT چیست؟

MCAT، مخفف عبارت Medical College Admission Test یا آزمون پذیرش کالج پزشکی است. MCAT یک آزمون استاندارد چند گزینه ای است که توسط انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا(AAMC) اداره می شود. این امتحان شرط لازم برای قبولی در تقریباً کلیه دانشکده های پزشکی در ایالات متحده و کاناداست. سالانه بیش از 80،000 متقاضی، نمرات MCAT خود را به دانشکده های پزشکی آمریکا و کانادا ارسال می کنند. این امتحان در طی سالها تغییرات زیادی کرده و از سال 2015 به یک امتحان مبتنی بر استدلال تبدیل شده است. MCAT دانش افراد را در مورد مفاهیم و اصول علوم طبیعی، رفتاری و اجتماعی و همچنین مهارتهای حل مسئله و مهارتهای تفکر انتقادی، تحلیل استدلالی و نگارش مورد نیاز در دانشکده پزشکی ارزیابی خواهد کرد.

 

موارد امتحانی در MCAT چیست؟

 MCAT آزمون نسبتا دشواری اسن. به این معنی که هرکس قصد دارد این امتحان ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارد، باید مدت زمان قابل توجهی را جهت آماده شدن برای آزمون، به درس خواندن بپردازد. این آزمون شامل 230 سوال در موارد زیر است:

  1. مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های زیستی
  2. تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (MCAT CARS)
  3. مبانی زیستی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
  4. مبانی روانشناختی، اجتماعی و رفتار شناسی

تعداد سوالها در هر زیر شاخه عبارتند از: 15 سوال فیزیک/ 30 سوال بیوشیمی/ 45 سوال زیست شناسی/ 53 سوال تجزیه تحلیل و مهارتهای استدلالی/ 20 سوال شیمی عمومی/ 11 سوال شیمی ارگانیک/ 38 سوال روانشناسی/ 18 سوال جامعه شناسی

 

آزمون MCAT چگونه برگزار می شود؟

آزمون MCAT معمولا 25 الی 35 بار در هر سال برگزار می شود. اگر قصد دارید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی وارد دانشکده پزشکی شوید، باید مدارک خود را تکمیل کنید و در اوایل ماه مِی(از 12 اردیبهشت تا 11 خرداد)، درMCAT شرکت کنید تا بتوانید قبل از ثبت درخواست برای ورود به دانشگاه در ژوئن، نمره آزمون خود را بدست آورید. هر فرد می تواند سه بار در یک سال، چهار بار در یک دوره دو ساله متوالی و حداکثر هفت بار در طول زندگی در این آزمون شرکت کند. مسلما به دلیل این محدودیت، لازم است متقاضیان، با آمادگی کامل در امتحان حاضر شوند و در صورتی که احساس می کنند برای امتحان آماده نیستند، شرکت درآن را به زمان دیگری موکول کنند.

 

هزینه شرکت در آزمون MCAT

هزینه شرکت در این آزمون، طبق محل برگزاری آزمون متفاوت است. طبق برنامه هزینه MCAT که در وب سایت AAMC بارگزاری شده است، هزینه ثبت نام اولیه برای ثبت نام در MCAT در سال 2019، 315 دلار بوده است. اما دانشجویان با سطح علمی مناسب و شرایط مالی دشوار، ممکن است واجد شرایط دریافت برنامه کمک هزینه AAMC جهت شرکت در آزمون باشند. یک کلاس یا دوره آموزشی برای این آزمون، چیزی در حدود 200 تا 2000 دلار هزینه دارد. برخی از این کلاسها به صورت حضوری و برخی به صورت آنلاین برگزار می شوند.

 

مکان و شرایط برگزاری آزمون MCAT

این آزمون مختص امریکا و کاناداست و در تمامی مراکز مورد تایید این دو کشور برگزار می شود. علاوه بر این آزمون MCAT در کشورهای چین، استرالیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، سنگاپور، تایلند، قطر، آفریقای جنوبی، انگلستان و... نیز برگزار خواهد شد. متقاضیان شرکت در آزمون حتما باید پاسپورت با تاریخ انقضای مهلت دار به همرا داشته باشند. برای شرکت در آزمون محدودیت سنی وجود ندارد و در صورتی که قصد تحصیل یا اقامت در کشورهای کانادا یا امریکا را داشته باشید، واجد شرایط شرکت در آزمون محسوب می شوید.

 

امتیاز و نمره در آزمون MCAT چگونه است؟

آزمون MCAT به صورت کامپیوتری و چند گزینه ای برگزار شده و ارزش سوالات در این آزمون با یکدیگر برابر نیست. ضمنا این آزمون نمره منفی نیز ندارد. نمره کل متقاضیان در آزمون می تواند به حداقل 472 نمره و حداکثر 528 نمره(و گاهی بالاتر) برسد. مجموع نمرات سوالات در هرکدام از چهار بخش آزمون، حدود 118 تا 132 خواهد بود. کسب نمره کامل در آزمون MCAT بسیار نادر است. برای دریافت نتیجه رسمی و ارائه آن به موسسات و دانشگاه های امریکا یا کانادا، حدود 30 تا 35 روز بعد از آزمون، زمان می برد.

 

مدت زمان و اعتبار آزمون MCAT

آزمون MCAT یک آزمون طولانی است و طی زمان 7.5 ساعت برگزار می شود. بعد از پایان هر کدام از چهار بخش امتحان، متقاضیان 10 دقیقه فرصت استراحت دارند. با توجه به پیشرفتهای سریع علم پزشکی و به روز شدن آن طی مدت زمان اندک، اعتبار نتیجه آزمون MCAT برای بیشتر دانشگاه ها، 3 سال می باشد. اما برخی دانشگاه ها نیز تا 2 سال نتیجه آزمون را قبول می کنند. پس از این زمان، لازم است متقاضی برای اثبات میزان دانش خود، دوباره در آزمون شرکت کند.

 

مزایای شرکت در آزمون MCAT چیست؟

  • فراهم شدن فرصتهای شغلی بهتر در کشورهای آمریکا و کانادا
  • شانس تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان با نمره قبولی بالا در MCAT
  • مدرک اثبات اعتبار و سطح دانش بالای دانشجو
  • بالا بردن سرعت و شانس دریافت ویزا از دانشگاه های امریکا و کانادا

 

سخن آخر

شرکت و قبولی با نمره بالا در آزمون اِمکَت، می تواند فرصت های زیادی را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا برای متقاضیان فراهم کند. دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا و امریکا، لازم است شرکت در این آزمون را جدی بگیرند و بدانند که جایگزینی برای آن وجود ندارد. موسسه آسپیان به متقاضیان تحصیل در کشورهای مختلف جهان کمک می کند تا بهترین انتخاب را با توجه به شرایطشان داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

+ آشنایی کامل با تحصیل در جمهوری چک
 
1399/ 05 /25 835
printrating
نام
ایمیل
نظر