آشنایی با بیمه سلامت کشور چک برای دانشجویان

یکی از مسائلی که برای دانشجویان و تمام اتباع خارجی که به کشور چک می آیند، اهمیت دارد، مساله بیمه سلامت است. نوع بیمه های سلامت ارائه شده به دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف، بر اساس مدت اقامت و قوانین کشور متفاوت است. کشور جمهوری چک یکی از بهترین سیستم های بیمه و سلامت و درمان را در میان کشورهای اروپایی دارد. از طرفی لازم است که دانشجویان بین المللی هنگام مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانهای این کشور، تحت پوشش بیمه سلامت جامع و معتبر باشند. در این مقاله از گروه آسپیان به بررسی بیمه سلامت برای دانشجویان در این کشور می پردازیم.

آشنایی بیمه سلامت کشور چک برای دانشجویان

بیمه سلامت برای چه کسانی لازم است؟

طبق قانون مربوط به اقامت اتباع بیگانه در خاک جمهوری چک که در اول ژانویه 2010 تصویب شد، هر خارجی که در این کشور اقامت داشته و دارای ویزا برای اقامت بیش از 90 روز باشد و همچنین اجازه اقامت طولانی مدت داشته باشد، باید بیمه سلامت داشته باشد. بیمه باید کل مدت زمان اقامت فرد در جمهوری چک را پوشش دهد. بدون داشتن بیمه درمانی کامل و مناسب، نمی توان ویزای طولانی مدت (اقامت موقت) و همچنین اجازه اقامت دائم در جمهوری چک را دریافت کرد. فرد خارجی موظف است از بیمه سلامت و درمانی جامع برخوردار باشد که فقط توسط شرکتهای معتبر بیمه در جمهوری چک صادر شده است.

 

بیمه سلامت برای دانشجویان کشورهای عضو در اتحادیه اروپا

اگر دانشجویان بین المللی که از کشورهای عضو در اتحادیه اروپا می آیند، در کشور خود یک بیمه درمانی معتبر دارند، باید برای کارت بیمه درمانی اتحادیه اروپا(EHIC) اقدام کنند. این کارت رایگان به افراد این امکان را می دهد تا در مدت اقامت موقت در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس، تحت شرایط مشابه و با همان هزینه ای که بیمه شده های آن کشورِ مبدا  انجام می دهند، از خدمات درمانی لازم از نظر پزشکی نیز برخوردار شوند. کارت بیمه این نوع از بیمه شوندگان، توسط ارائه دهنده بیمه درمانی ملی آنها صادر می شود. توجه داشته باشید که EHIC جایگزینی برای بیمه سفر نیست.

 

بیمه سلامت برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

براساس توافق نامه های بین المللی، بیمه مسافرتی پزشکی برای شهروندان بوسنی و هرزگوین، کوبا، ژاپن، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، ترکیه، صربستان و ایالات متحده آمریکا الزامی نیست. همین استثنا در مورد شرکت کنندگان در برنامه Erasmus Mundus، برنامه بورس تحصیلی Fulbright و شرکت کنندگان خدمات داوطلبانه اروپا از برنامه جوانان در EC نیز وجود دارد. سایر دانشجویان خارجی که قصد دارند بیش از 90 روز در جمهوری چک بمانند ، ملزم به خرید پوشش جامع بیمه درمانی هستند. از آنها خواسته می شود هنگام درخواست ویزا، مدرک بیمه درمانی چک را نیز ارسال کنند. محدوده پوشش این بیمه حداقل 60000 یورو است و بیمه باید برای کل مدت اقامت دانشجو خریداری شود. چندین شرکت بیمه چک وجود دارد که انواع مناسبی از بیمه سلامت کشور چک برای دانشجویان را به طور خاص برای نیازهای مختلف دانشجویان بین المللی طراحی می کنند. معمولاً این شرکت ها تخفیف ویژه دانشجویان 17 تا 26 ساله را نیز ارائه می دهند.

 

بیمه سلامت شامل چه مواردی است؟

بیش از 4500 مرکز در جمهوری چک، با شرکتهای بیمه در قرارداد هستند. توجه داشته باشید که مراجعه به کلینیک ها، درمانگاه ها و بیمارستان های خصوصی، مشمول بیمه سلامت نمی شوند و هزینه درمان را آزاد دریافت می کنند. در مورد خدمات دندانپزشکی نیز، بیمه تنها خدمات اورژانسی دندان را پوشش می دهد و درمانهای غیراورژانسی مانند پُر کردن دندانها، ارتودنسی، بیماریهای لثه و... تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. بیمه سلامت دانشجویان معمولا شامل هزینه های مراقبت های بهداشتی، خدمات اضطراری و نجات، انتقال به بیمارستان، تشخیص و معالجه و اقدامات لازم و فوری می باشد. بیمه سلامت شامل این موارد نمی شود: بیماری های قبلی متقاضی/ بارداری/ زایمان/ بستگانِ فردِ بیمه شده/ بیماری های ذهنی و روانی/ آسیب های ورزشی/ خسارات ناشی از مصرف الکل، روانگردان و مواد مخدر

 

شیوه عملکرد بیمه سلامت دانشجویان

هنگام مراجعه به پزشک (که باید با شرکت بیمه  مورد استفاده دانشجو، قرارداد بسته باشد.) لازم است کارت بیمه درمانی خود را به آنها نشان دهید. ضمنا هنگام مراجعه به پزشک یا بیمارستان، لازم است گذرنامه خود را ارائه دهید تا پزشک مطمئن شود که بیمه متعلق به شخص شماست. پس از اتمام درمان لازم است هزینه درمان را در محل پرداخت کنید. حتماً تمام رسیدها، نسخه ها و فاکتورهای پرداخت را دریافت کرده و از آنها برای خود یک سری کُپی تهیه کنید. شركت بیمه خدمات درمانی به اصل این مدارک نیاز دارد. نامه ای شامل اسناد این فاکتورها با شماره قرارداد خود و شماره حساب بانکی خود به شرکت بیمه ارسال کنید. پس از مدت زمان کوتاهی، پول به حساب شما بازمی­ گردد.

 

چگونگی خرید بیمه سلامت کشور چک

خرید بیمه سلامت به دو روش امکان پذیر است:

  1. روش آنلاین

کلیه شرکتهای اصلی بیمه درمانی، گزینه خرید بیمه درمانی را به صورت آنلاین ارائه می دهند. این کار برای کسانی مفید است که می خواهند قبل از ورود به کشور چک، بیمه درمانی را خریداری کنند. هزینه ها در این روش ممکن است از طیف هزینه هایی که در روش حضوری دریافت می کنید، بالاتر باشد. برای خرید بیمه سلامت به صورت آنلاین، از اعتبار وبسایت خدمات بیمه اطمینان حاصل کنید.

  1. روش حضوری

بیشتر افراد خرید بیمه درمانی را به صورت حضوری ترجیح می دهند. چرا که در این روش می توانند در مورد موارد پوشش بیمه سؤال بپرسند و شرایط خود را به تفصیل توضیح دهند. این روند چیزی در حدود 30 دقیقه زمان می برد و نسبت به روش آنلاین، قابل اطمینان تر است.

 

هزینه خرید بیمه سلامت کشور چک

با توجه به نوع بیمه، انتظارات افراد از بیمه سلامتشان و شرکت انتخابی، هزینه خرید بیمه سلامت متفاوت است. اما به صورت کلی و حدودی، قیمت های بیمه سلامت از حدود 6 هزار CZK (حدود 200 یورو) در سال شروع می شود و بسته به شرکت و پوشش انتخابی، تا حدود 40 هزار CZK (حدود 1500 یورو) افزایش می یابد.

 

نکات مهم در مورد بیمه سلامت چک

  • به یاد داشته باشید که پزشکان محلی، پزشکان عمومی و پزشکان درجه یک، با یک یا چند شرکت بیمه قرارداد دارند. لطفاً قبل از خرید بیمه، بررسی کنید که آیا این شرکت با پزشک محلی شما قرارداد دارد یا نه. چرا که اگر به پزشکی مراجعه کنید که با یک شرکت بیمه متفاوت قرارداد دارد، مجبور می شوید هزینه مراقبت های بهداشتی را بپردازید.
  • شهروندان جمهوری چک، ساکنان و هر کسی که برای یک کارفرمای چک کار می کند، به طور خودکار تحت سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی جمهوری چک قرار می­گیرند. برای کسانی که برای یک مسافرت طولانی و یا تحصیل و... به چک آمده اند، لازم است تا از بیمه ارائه شده توسط شرکتهای خصوصی استفاده شود.
  • روند تهیه دارو از داروخانه ها برای فرد بیمه شده نیز به همان منوال مراجعه به پزشک است. بدین صورت که لازم است در ابتدا فرد هزینه دارو را پرداخت کرده و سپس فاکتور آن را برای شرکت بیمه ارسال نموده و هزینه را دریافت کند.
  • برخی از شرکتهای بیمه معتبر و ثبت شده در چک؛ که بیمه سلامت کشور چک برای دانشجویان را ارائه می دهند، این شرکتها هستند: Maxima/ uniqa/ Axa/ Ergo/ Slavia
  • هنگام خرید بیمه سلامت به جامع بودن آن توجه داشته باشید. ممکن است کامل و جامع نبودن بیمه، برای دریافت ویزای تحصیلی ایجاد مشکل کند.

 

برای کسب اطلاعات در مورد تحصیل در چک و هرگونه سوال درباره نحوه بیمه سلامت کشور چک برای دانشجویان، می توانید با کارشناسان ما در موسسه آسپیان، نماینده رسمی بهترین دانشگاه های جمهوری چک در ایران ارتباط برقرار کنید.

+ تحصیل در جمهوری چک بدون مدرک زبان
+ تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
1399/ 05 /23 488
printrating
نام
ایمیل
نظر