ارزان ترین کشور برای تحصیل در رشته پزشکی

 

تحصیل در رشته پزشکی همواره از مورد استقبال ترین رشته هایی بوده است که متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور نسبت به آن اقبال فراوان داشته اند. مخصوصاً در سال های اخیر تحصیل در رشته پزشکی رشد بسیار بالایی داشته است. از این رو، همزمان با بالا رفتن دغدغه های مالیِ خانواده ها، مسائل مربوط به هزینه های مربوط به تحصیل در رشته پزشکی، از قبل مهم تر شده است. برای داوطلبان بسیار مهم است در کنار بالا بودن کیفیت تحصیل و زندگی، هزینه های تحصیل نیز تا حد امکان پایین باشد. در این مقاله به معرفی ارزان ترین کشور برای تحصیل در رشته پزشکی می پردازیم.

  1. بلژیک

کشور بلژیک، کشوری در غرب اروپاست که حدود 11.5 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن، شهر بروکسل است. دانشگاه های کشور بلژیک جزو دانشگاه های نسبتا باکیفیت و ارزان اروپایی به حساب می آیند. از طرفی امنیت بسیار بالای اجتماعی این کشور و استانداردهای بالای زندگی در آن، باعث شده تا همه ساله دانشجویان زیادی از اقصی نقاط جهان برای تحصیل به این کشور بیایند. برای تحصیل در رشته پزشکی لازم است دیپلم دوازده ساله به دانشگاه ارائه داده و به زبان هلندی نیز تسلط داشته باشید. در کشور بلژیک لازم است داوطبان در آزمون ورودی رشته پزشکی که به زبان هلندی برگزار می شود، شرکت کنند. بیشتر دروس در کشور بلژیک به زبان هلندی ارائه شده و تعداد دوره های کمی به زبان انگلیسی وجود دارد. از میان بهترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه لوون و دانشگاه بروکسل اشاره کرد. برای تحصیل پزشکی در بلژیک هزینه ای حدود 3000 تا 6000 یورو در هر سال، برای دانشگاه های دولتی، نیاز است.

  1. لیتوانی

لیتوانی وسیع ترین کشور در حوزه بالتیک است. کشوری که در شمال شرقی اروپا واقع شده است و با لتونی، بلاروس، لهستان و روسیه همسایه است. به علت عضویت کشور لیتوانی در اتحادیه اروپا و همچنین سطح کیفی مطلوب آموزش پزشکی در آن، این کشور همه ساله از سوی علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته پزشکی، با استقبال قابل ملاحظه ای رو به رو است. از بهترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه های ویلینیوس و کائوناس اشاره کرد. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کشور لیتوانی به این صورت است که داوطلب بعد از ارائه مدرک دیپلم خود، در کشور لیتوانی به مدت شانزده هفته در کالج های مخصوصی، دوره پیش پزشکی را پشت سر می گذارد. در این دوره داوطلب دروسی مانند شیمی، فیزیولوژی، آناتومی، فیزیک و زبان را تعلیم می بیند. بعد از پایان دوره پیش پزشکی، لازم است تا در یکی از دو آزمون SAT یا MCAT حد نصاب نمره قابل پذیرش از سوی دانشگاهِ مقصد را کسب کند. هزینه مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در لیتوانی چیزی در حدود 10000 تا 12000 یورو در هر سال است.

  1. ایتالیا

ایتالیا یکی از معتبر ترین و پرطرفدارترین کشورها برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی است. این کشور از سال 2009، دوره های پزشکی به زبان انگلیسی را نیز ارائه می دهد. برای تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا، لازم است دانشجویان علاوه بر ارائه­ ی مدرک زبان و دیپلم دوازده ساله، در آزمون آی مت نیز شرکت کنند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده و برای ورود به دوره های پزشکی، جراحی و مراقبت بهداشتی لازم است. دانشجویانی که به زبان ایتالیایی در این کشور تحصیل کنند، پس از پایان دوره تحصیلات، فرصتهای شغلی بهتری را پیش رو خواهند داشت. بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل پزشکی، دانشگاه های میلان، ناپل و ساپینزا هستند. هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپا پایین است و رقمی در حدود 500 تا 6000 یورو در سال می باشد.

  1. جمهوری چک

کشور جمهوری چک در اروپای مرکزی قرار گرفته و از نظر سیستم آموزش عالی و آکادمیک، از بهترین نقاط اروپا به حساب می آید. کشور جمهوری چک شرایط ویژه ای را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرد. در این کشور می توان به دو زبان چکی و انگلیسی تحصیل نمود. اما برخی رشته ها به زبانهایی همچون آلمانی، روسی، فرانسوی و ... نیز ارائه می شوند. برای تحصیل به زبانهای خارجی در کشور جمهوری چک، به حدود 2000 تا 15000 یورو در سال نیاز خواهید داشت. بسته به نوع رشته و دانشگاه، این شهریه متغیر است. سیستم تحصیلی جمهوری چک در برنامه اراسموس و پروسه بولونیا قرار دارد و دانشگاه های این کشور می توانند دانشجویان را برای گذراندن بخشی از تحصیلاتشان، مطابق نظر آنها در میان دانشگاه های اروپایی عضو در این دو برنامه، جا به جا کنند. برنامه تحصیل رشته پزشکی در کشور چک 6 ساله است و بهترین دانشگاه های آن برای تحصیل این رشته به ترتیب عبارتند از: دانشگاه چارلز، دانشگاه پالاتسکی و دانشگاه ماساریک.

  1. ترکیه

ترکیه به عنوان کشور قدرتمند و پیشرو که در همسایگی ایران واقع شده است، مقصد بسیاری از داوطلبانی است که مایل اند در رشته پزشکی در خارج از کشور، به ادامه تحصیل مشغول شوند. مؤلفه اصلی برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی، ضمن داشتن مدرک دیپلم، موفقیت و کسب نمره لازم در آزمون YOS است. آزمون YOS که در واقع درگاه ورودی به تمام دانشگاه های ترکیه است، در دو مرحله برگزار می شود. البته برخی از دانشگاه های ترکیه برای اعطای پذیرش در رشته های پزشکی، آزمون SAT را مبنا قرار داده اند که تعداد آن ها بسیار کمتر است. در ترکیه امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز فراهم است و لازم است دواطلب بعد از قبولی در آزمون، مدرک آیلتس خود را با حداقل نمره شش به دانشگاه تحویل دهد. هزینه تحصیل پزشکی در بهترین دانشگاه های ترکیه(مانند دانشگاه استانبول و دانشگاه حاجت تپه) چیزی در حدود 6000 تا 9000 یورو در سال می باشد.

 

اقدام برای تحصیل ارزان پزشکی

از دیگر کشورهایی که هزینه تحصیل در رشته پزشکی در آن ها نسبت به خدمات ارائه شده و سطح کیفی آموزشی در قیاس با دیگر کشورها پایین است، می توان به کشورهای لهستان و مجارستان اشاره کرد. مجموعه آسپیان نماینده رسمی برخی از بهترین دانشگاه های اروپایی در ایران، از اولین مراحل اقدام برای تحصیل ارزان پزشکی در خارج از کشور، در کنار متقاضیان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

1399/ 05 /11 555
printrating
نام
ایمیل
نظر