راهنمای کامل تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا ایده آل بسیاری از متقاضیان تحصیل بین المللی است. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از کشورهای مختلف جهان به کشورهای اروپایی می آیند و به دنبال تحصیل در محیط ایده آل و دریافت مدارک معتبر از دانشگاه های تراز اول قرار گرفته در این کشورها هستند. تعداد بالای دانشگاه های اروپایی و گزینه های مختلفی که به عنوان امکانات ارائه می دهند، ممکن است دانشجویان را گیج کند و آنها نتوانند به درستی انتخاب کنند. به همین منظور، راهنمای کامل تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در مجموعه آسپیان گردآوری کرده ایم. در این مقاله شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا

تحصیل در رشته پزشکی

پزشکی یک اصطلاح گسترده از انواع روشهای تکامل یافته برای حفظ و بازیابی سلامت با پیشگیری و درمان بیماری از جمله دارو درمانی، روان درمانی و جراحی است. با توجه به شهرت مرتبط با حرفه های پزشکی و ماهیت بسیار چالش برانگیزی که در اکثر مشاغل پزشکی وجود دارد، شگفت آور نیست که ورود به دانشکده های معتبر پزشکی در تمام دنیا بسیار رقابتی است. برای به دست آوردن جایگاه در یک دانشکده برتر پزشکی، لازم است نمرات بالا در دروسی مانند زیست شناسی و شیمی ارائه شده و همچنین لازم است شواهدی از تعهد به این رشته توسط متقاضی نشان داده شود.

 

چرا تحصیل در رشته پزشکی؟

 • فرصتهای شغلی متنوع

غالباً از این امر غافل می شویم. این دلیل در واقع یکی از قانع کننده ترین موارد برای انتخاب رشته پزشکی است. پس از فارغ التحصیلی، شما فرصت های گسترده ای برای انتخاب شغل آینده در زمینه پزشکی دارید. بیش از 60 تخصص در رشته پزشکی وجود دارد که می توانید بر اساس سلیقه و استعداد خود یکی از آنها را برگزینید.

 • امکان کاریابی در تمام کشورهای جهان

با فارغ التحصیل شدن از یک دانشکده پزشکی یا کالج معتبر در اروپا، می توانید در هر بیمارستانی در هر جای دیگر جهان شغل پیدا کنید. این مساله در مورد بسیاری از رشته های دیگر صدق نمی کند!

 • وجود تقاضای همیشگی برای پزشکان

دنیا به پزشکان بیشتری احتیاج دارد. طبق گزارش تلگراف در سال 2013، سازمان بهداشت جهانی(WHO) پیش بینی کرده که تا سال 2030، کشورهای کم درآمد و متوسط ​​با کسری 14.5 میلیون نفر متخصص مراقبت های بهداشتی مواجه باشند. حتی کشورهای اروپایی که معمولا فرصتهای شغلی را برای خارجی ها محدود کرده اند، این محدودیت را برای پزشکان ندارند.

 • حقوق بالا و امنیت شغلی

دلیل مهم دیگر برای انتخاب رشته پزشکی، ثبات شغلی است. حتی در کشورهایی که رکود اقتصادی وجود دارد و جوانان به دنبال کار هستند، گروه پزشکان همواره می توانند از داشتن شغل با درآمد معقول، مطمئن باشند. از طرفی اهمیت بالای این شغل باعث شده تا درآمد آن در بدترین شرایط هم، بالاتر از متوسط باشد.

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی، حرفه ای که در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های دهان از جمله بیماری های دندان ها و ساختارهای پشتیبان و بیماری های بافت های نرم دهان است. دندانپزشکی همچنین شامل معالجه و تصحیح ناهنجاری فک ها، طرز قرارگیری دندان ها و ناهنجاری های هنگام تولد حفره دهان مانند شکاف کام است. علاوه بر عملكرد عمومی، دندانپزشکی شامل بسیاری از تخصص ها و زیرمجموعه ها، از جمله ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی، دندانپزشکی كودكان، پریودنتیكس، پروتز، جراحی فك و صورت، آسیب شناسی دهان و فك و صورت، اندودنتیكس، دندانپزشکی بهداشت عمومی و رادیولوژی دهان و فك و صورت است.

 

چرا تحصیل در رشته دندانپزشکی؟

 • سلامت دهان را تامین کرده و زندگی بیمارانشان را دگرگون می کند.

با انجام اقدامات ترمیمی دندان، از بین بردن درد یا تصحیح زیبایی دندان ها دندانپزشک می تواند رضایت و شادی را برای تغییر مثبت زندگی بیمار به وجود بیاورد. دندانها بخش کلیدی از بدن افراد هستند که بهبود در آنها، می تواند کیفیت زندگی را به کلی تغییر دهد.

 • استقلال شغلی

دندانپزشکان این فرصت را دارند که بلافاصله بعد از مدرسه دندانپزشکی صاحب مشاغل مستقل خود باشند. این مساله باعث می شود که آنها آزادی شغلی زیادی داشته باشند و به آنها امکان می دهد اهداف تجاری و شغلی خود را تعیین کنند.

 • سبک زندگی انعطاف پذیر

از آنجا که تعدادی از گزینه های مختلف شغلی و عملی در دندانپزشکی وجود دارد، دندانپزشکان می توانند انتخاب کنند که چه سبک زندگی را داشته باشند و در چه ساعات و روزهایی فعالیت کنند.

 • داشتن شغل خلاقانه

دندانپزشکی اغلب به عنوان یک هنر شناخته می شود، چرا که مستلزم تسلط و تکنیک منحصر به فرد است. دندانپزشکی عمدتا مبتنی بر حفظ سلامت دهان و دندان است، اما یک عمل متمرکز زیبایی نیز به شمار می آید. بخش بزرگی از دندانپزشکی شامل ترمیم دندانها و زیبا سازی لبخند است، چیزی که بیمار آن را با خوشحالی به دیگران نشان می دهد

 • حقوق بالا

بر اساس آمار موسسه سیاست گذاری بهداشت و درمان ADA ، در سال ، میانگین درآمد خالص برای یک دندانپزشک مستقل عمومی حدود 183.340 دلار در سال و برای متخصصان دندانپزشکی 344.740 دلار بوده است. درآمدها در کشورهای مختلف متفاوت است و به نوع عمل نیز بستگی دارد.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف

امروزه بسیاری از دانشکده های برتر پزشکی، پیشرفت عملی را کانون اصلی برنامه های خود می دانند. این بدان معنی است که علاوه بر شرکت در سمینارها و سخنرانی ها، شما لازم است بعنوان پزشکان و دندانپزشکان حرفه ای، در بیمارستانهای آموزشی، تا حد ممکن تجربه کسب کنید. البته که آموزش پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف متفاوت است و مدارک به دست آمده در یک کشور لزوماً در سایر کشورها معتبر شناخته نمی شوند. بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد مکانی برای تحصیلات پزشکی یا دندانپزشکی خود، اطمینان حاصل کنید که قصد دارید در کدام کشور مشغول به کار شوید و روند لازم برای تکمیل مدارک خود را با دقت بررسی کنید. در ادامه، به بررسی کشورهایی می پردازیم که علاوه بر داشتن محیط آکادمیک و حرفه ای، در رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های جهان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی قرار داشته و مدارک آنها معتبر است.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور انگلستان

پذیرش در مدارس پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان بسیار رقابتی است. لازم است متقاضیان تحصیل در این دو رشته نمره بالایی در دروس زیست شناسی و شیمی کسب کرده باشند و نمره آیلتس آنها نیز کمتر از 7 نباشد. تحصیل در دانشگاه های انگلستان هزینه نسبتا بالایی دارد، اما مدارک دریافت شده از دانشگاه های معتبر این کشور در تمام دنیا معتبر شناخته می شوند.

برای تحصیل رشته پزشکی،  اکثر دانشجویان بین المللی ابتدا باید دوره یک ساله بنیاد پزشکی را دنبال کنند.علاوه بر آن  آزمون استعداد بالینی انگلستان (UCAT) بخشی از روند انتخاب برخی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور است و دانشجویان باید در آن شرکت کنند. دوره تحصیلی پزشکی در این کشور 6 ساله است و دانشجویان پس از این 6 سال لازم است که در دوره های دو ساله بنیاد پزشکی شرکت کنند. پس از این دو سال دانشجویان می توانند در صورت تمایل وارد دوره های تخصص شوند. بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی عبارتند از:

 • دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
 • کالج امپریال لندن (Imperial College London)

رشته دندانپزشکی نیز یکی از رقابتی ترین رشته های تحصیلی برای ورود به دانشگاه های انگلستان است. دوره دندانپزشکی در انگلستان معمولاً 5 سال به طول می انجامد. همانند رشته پزشکی، لازم است دانشجویان متقاضی دندانپزشکی نیز در آزمون (UCAT) شرکت کنند. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان عبارتند از:

 • دانشگاه ملکه ماری (Queen Mary University of London)
 • دانشگاه منچستر (University of Manchester)
 • دانشگاه نیوکاسل (Newcastle University)

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان شما مدرکی کسب می کنید که مطابق با معیارهای آموزش لهستانی و اتحادیه اروپا ، وزارت آموزش ایالات متحده و هیئت پزشکی ایالات متحده است. فارغ التحصیلان برنامه پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در لهستان واجد شرایط برای درخواست اقامت و برنامه های آموزش در دانشگاه ها هستند. برخی از دانشگاه های معتبر این کشور برای پذیرش دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی، آزمون ورودی شامل سوالات زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی برگزار می کنند. ضمن اینکه هر فرد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان باید ابتدا در دوره Foundation شرکت کند.

برنامه تحصیل پزشکی در کشور لهستان 6 ساله است. برای تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور، لازم است دانشجویان نمرات بالایی در دروس زیست شناسی و شیمی کسب کرده باشند و تسلط خود به زبان انگلیسی را با مدارک آیلتس و تافل اثبات نمایند. بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی عبارتند از:

برنامه تحصیل رشته دندانزشکی در کشور لهستان 5 ساله است و دانشجویان بعد از 5 سال تحصیل، مدرک DDS را دریافت می کنند. دانشجویان رشته دندانپزشکی در پایان هر سال تحصیلی موظفند تا 4 هفته را در تابستان صرف آموزش عملی نمایند. بهترین دانشکده های دندانپزشکی لهستان این سه دانشکده می باشند:

 • دانشگاه یاگیلونیا (Jagiellonian University)
 • دانشگاه بیالیستوک (Medical University of Bialystok)
 • دانشگاه علوم پزشکی گدانسک (Medical University Gdansk)

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک

دانشگاه های معتبر جمهوری چک انتخابی مطلوب از میان دانشگاه های اروپایی است. این کشور با ارائه دروس مختلف به زبان انگلیسی، از بسیاری از دانشجویان بین المللی استقبال می کند. کلیه مدارک پزشکی و دندانپزشکی به دست آمده از دانشگاه های معتبر چک بین المللی هستند و در تمام دنیا اعتبار دارند. جمهوری چک به علت دریافت هزینه های معقول از دانشجویان و  آموزش در بالاترین سطح در اتحادیه اروپا، یکی از پر متقاضی ترین کشورها برای تحصیل دانشجویان بین المللی به حساب می آید. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور اثبات مهارت زبان انگلیسی از طریق نتیجه تافل یا آیلتس و همچنین شرکت در آزمونها ورودی دانشگاه ها الزامی است.

تحصیل پزشکی در کشور جمهوری چک دوره ای 6 ساله است. پذیرش تحصیلات پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور، براساس دیپلم دبیرستان (با معدل عالی و ترجیحاً نمره های بالا در دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک)و تسلط به زبان انگلیسی با نمره آیلتس حداقل 6.5 امکان پذیر است. به عنوان بهترین دانشگاه های تحصیل پزشکی در چک می توان از این دانشگه ها نام برد:

 • دانشگاه چارلز (Charles University in Prague)
 • دانشگاه ماساریک (Masaryk University)
 • دانشگاه پالاتسکی (Palacky University Olomouc)

برای تحصیل رشته دندانپزشکی در این کشور نیز لازم است دانشجویان به زبان انگلیسی مسلط باشند و معدل دیپلم آنها نسبتا بالا باشد. طول دوره تحصیل دندانپزشکی در کشور چک 5 ساله است. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه ماساریک (Masaryk University)
 • دانشگاه چارلز (Charles University in Prague)
 • دانشگاه پالاتسکی (Palacky University Olomouc)

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درآلمان

کشور آلمان نیز از جمله کشورهایی است که در سالهای اخبر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان دو روش وجود دارد. در روش اول، لازم است که فرد متقاضی در کنکور سراسری موفق به دریافت پذیرش از یک دانشگاه دولتی شده باشد و سپس برای اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان اقدام کند. علاوه بر آن، برای این دو رشته در کشور آلمان آزمون ورودی برگزار می شود که به زبان آلمانی است و لازم است که افراد حداقل سطح b2 در زبان آلمانی داشته باشند. روش دوم مربوط به افرادی است که پذیرش دانشگاه دولتی از ایران را ندارند. این افراد می توانند از طریق ثبت نام در کالج های آلمان پذیرش بگیرند. در این روش فرد باید دو ترم در کالج به تحصیل بپردازد و پس از آن با کسب معدل خوب وارد دانشگاه های پزشکی شود.

طول دوره تحصیل پزشکی در کشور آلمان 6 ساله است و برای گرفتن پذیرش لازم است دانشجویان در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. آموزش پزشکی در این کشور بیشتر بر مهارتهای عملی متمرکز است. بهترین دانشکده های پزشکی آلمان عبارتند از:

 • دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)
 • دانشگاه RWth آخن (Rwth Aachen University)
 • دانشگاه لوبک (Lübeck University)

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در آلمان 10 ترم یا همان 5 سال می باشد. در این دوره 5 ترم به فاز پیش بالینی اختصاص داشته و پس از آزمون این دوره، دانشجویان وارد 5 ترم دوم، یعنی فاز بالینی می شوند. در نهایت برای دریافت مدرک دندانپزشکی لازم است دانشجویان در یک آزمون سراسری شرکت کنند. بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان عبارتند از:

 • دانشگاه RWth آخن (Rwth Aachen University)
 • دانشگاه کیل (university of kiel)
 • دانشگاه گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen)

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دانشگاه های کشور مجارستان نیز در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند. در کشور مجارستان، تحصیلات مقرون به صرفه است و دانشگاه های معتبر این کشور دانشجویانی از کشورهای مختلف را پذیرا هستند. برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی  دندانپزشکی شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها الزامی است. این آزمون شامل دو بخش کتبی و شفاهی و شامل دروس زیست شناسی و شیمی و فیزیک در بخش کتبی و زیست شناسی و شیمی در بخش شفاهی است. یکی از مسائل مورد توجه برای دانشگاه های مجارستان، شرط سنی داوطلبان است که لازم است زیر 25 سال سن داشته باشند.

تحصیل پزشکی در مجارستان بدون در نظر گرفتن دوره 1 ساله پیش پزشکی، پروسه ای 6 ساله است. معمولا لازم است دانشجویان بین المللی دوره پیش پزشکی یا همان pre-medical را در این کشور بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند. در دو سال اول رشته پزشکی، آموزش ها به صورت عمومی است و از سال سوم شیفت دانشجویان در بیمارستان ها آغاز می شود. بهترین دانشگاه های کشور مجارستان در رشته پزشکی این دانشگاه ها هستند:

 • دانشگاه سملوایز (Semmelweis University)
 • دانشگاه پچ (University of Pecs)
 • دانشگاه سگد (University of Szeged)

برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نیز معمولا به گذراندن دوره پیش پزشکی نیااز است. دوره دندانپزشکی بدون در نظر گرفتن دوره پیش پزشکی، 5 سال به طول می انجامد. سه سال ابتدایی این دوره، به آموزش علوم پایه گذشته و در دو سال پایانی دانشجویان وارد مطالعات بالینی می شوند. بهترین دانشگاه ها در مجارستان برای تحصیل دندانپزشکی عبارتند از:

 • دانشگاه پچ (University of Pecs)
 • دانشگاه سملوایز (Semmelweis University)
 • دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)

 

تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا

با توجه به افزایش تقاضای هر ساله دانشجویان برای تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و همچنین افزایش شهریه ها و رقابت بالا در میان متقاضیان این رشته ها، پذیرش گرفتن از دانشگاه های تراز اول در اروپا کاری سخت و نشدنی به نظر می رسد. اما واقعیت این است که با عملکرد هوشمندانه و دقیق، زیر نظر متخصصان و مشاوران امر اعزام دانشجو، می توان به گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر و باکیفیت اروپا امیدوار بود. موسسه اعزام دانشجوی آسپیان، نماینده رسمی برخی از بهترین دانشگاه ها در قاره اروپا، در تمام مراحل اقدام برای تحصیل خارج از کشور، اخذ پذیرش و استقرار دانشجو در کشور مورد نظر، در کنار آنهاست. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 

 

 

1399/ 04 /24 481
printrating
نام
ایمیل
نظر