آشنایی با بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی می تواند یکی از مهم ترین تصمیمات افراد در طول زندگی شان باشد. در این میان برخی کشورهایی که شاخص های استاندارد زیادی برای زندگی دارند، از نظر مهاجرت برای تحصیل چندان مطلوب نیستند. از طرفی نیز برخی کشورهایی که برای زندگی چندان مورد استقبال نیستند، دانشگاه های تراز اولی را در‌ خود جای داده اند. در این مقاله گروه آسپیان، با بهترین و محبوبترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی آشنا می شویم.

 

مهمترین ویژگی ها برای انتخاب کشورهای مناسب برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟

از آنجا که انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی، انتخابی اساسی و سرنوشت ساز است، لازم است برخی موارد قبل از تصمیم گیری، بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. مهمترین این موارد عبارتند از:

 • وجود دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت در کشور مقصد
 • شرایط ساده برای پذیرش دانشجویان بین المللی
 • میانگین شهریه دانشگاه های کشور مقصد
 • امنیت اجتماعی کشور مقصد
 • برنامه آموزشی به روز و استفاده از متدهای جدید در دانشگاه ها
 • آب و هوای مناسب در شهر یا کشور منتخب

 

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

در این مقاله، با توجه به مجموعه این موارد بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را برگزیده ایم. کشورهایی که ممکن است تا کنون به پتانسیل های بالای آنها برای مهاجرت تحصیلی توجه نکرده باشید.

 1. فنلاند

کشور فنلاند، کم تراکم ترین کشور در قاره اروپاست. سیستم آموزش عالی فنلاند مطابق با جدیدترین متدهای آموزشی است و این کشور یکی از پیشرو ترین کشورها در زمینه تحصیلات تکمیلی به حساب می آید. توسعه پایدار و ثبات اقتصادی این کشور، به همراه شهریه پایین دانشگاه ها، فنلاند را به انتخاب بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی تبدیل می کند. افرادی که در این کشور به زبان فنلاندی تحصیل می کنند، شهریه ای پرداخت نمی کنند و دانشجویان انگلیسی زبان نیز شهریه ای در حدود 1500 یورو(حدود 1650 دلار) در سال پرداخت می کنند. مجموعا حدود 20000 دانشجوی بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل هستند.

 1. نروژ

دانشجویانی که تحمل سرمای هوا را دارند و مساله آب و هوا اولویتشان نیست، می توانند نروژ را یکی از گزینه های خوب برای مهاجرت تحصیلی خود قرار دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است و تعدادی از دانشگاه های برتر جهان نیز در این کشور قرار دارند. کشور نروژ یکی از بهترین کشورها برای زندگی شناخته می شود و از مجموعه علتهای آن می توان به میزان جرم و جنایت بسیار پایین، سطح بالای متوسط تحصیلات و میزان درآمد سالانه اشاره کرد. هزینه پایین تحصیلات در کشور نروژ در کنار حق بیست ساعت کار دانشجویی در هفته، از جمله موارد قابل توجه نروژ برای انتخاب به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی است.

 1. لهستان

لهستان چند سالی است که در لیست بهترین کشوها برای مهاجرت تحصیلی، در جایگاه زیر 10 قرار می گیرد. دانشگاه های کشور لهستان در میان مقرون به صرفه ترین دانشگاه های جهان برای تحصیل به زبان انگلیسی قرار دارند و تعداد دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در لهستان طی کمتر از ده سال، از 12000 به 65000 عدد رسیده است. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور معمولا بین 2000 تا 6000 یورو در سال است. از مهمترین دلایلی که لهستان را به یک مقصد عالی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل می کنند می توان به مواردی چون فرهنگ و تاریخ غنی، مدرن و به روز بودن این کشور، پروسه اقامت و پذیرش سریع و آسان، کیفیت بالای دانشگاه ها و هزینه مناسب و پایین برای تحصیل و زندگی اشاره نمود.

 1. مالزی

روند درخواست ورود به مالزی برای مهاجرت تحصیلی ساده است. شما با بیش از 122000 دانشجوی بین المللی دیگر از 160 کشور جهان در راستای مهاجرت تحصیلی هم مسیر هستید. محبوبیت مالزی به عنوان یک مقصد آموزش عالی در سالهای اخیر به طور پیوسته صعود می کند زیرا این کشور انواع و اقسام دوره های با کیفیت آموزشی را در دانشگاه های خود ارائه می دهد. طبق اعلام سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، مالزی یکی از ممتازترین کشورهای آموزش عالی در بین دانشجویان بین المللی است. دانشجویان با پرداخت هزینه مناسب، می توانند در این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند. اما لازم است توجه داشته باشید که امکان کار دانشجویی در کشور مالزی فراهم نیست.

 1. ترکیه

سیستم آموزش عالی ترکیه طی چند دهه اخیر بطور قابل توجهی توسعه یافته است و اکنون جمعیتی بالغ بر 71000 نفر دانشجوی بین المللی در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند. 7 دانشگاه کشور ترکیه، در میان 100 دانشگاه برتر و مقرون به صرفه دنیا قرار دارند که همین مساله باعث انتخاب ترکیه به عنوان یکی از گزینه های محبوب مهاجرت تحصیلی در میان دانشجویان بین المللی شده است. یک نکته آموزشی مهم در مورد ترکیه اسن است که هر ساله نزدیک به 5000 دانشجو بین المللی توسط "بورسیه های تحصیلی دولت ترکیه پشتیبانی می شوند که شامل شهریه، کمک هزینه ماهیانه، اقامت، هزینه های درمانی، حمل و نقل و دوره های زبان ترکی می شود. از طرفی، مطابق هزینه جهانی رتبه بندی زندگی در 2013 ، کلانشهرهای ترکیه از جمله مقرون به صرفه ترین شهرها در دنیا هستند.

آسپیان

1399/ 04 /20 646
printrating
نام
ایمیل
نظر