شرایط تحصیل رایگان در لهستان

لهستان از نظر بافت تاریخیِ بی نظیر و همچنین عضویت در اتحادیه اروپا، برای تحصیلات دانشگاهی گزینه مناسبی است. علاوه بر این تحصیلات عالی در لهستان که یکی از کشورهای رو به رشد اروپای مرکزی است با هزینه های بسیار مناسبی همراه است. دانشگاه های لهستان با برنامه های پیشرو و عالی آموزشی علاوه بر رشته های مهندسی و پزشکی، رشته هایی از قبیل تجارت، روابط بین الملل، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی را هم در بر می گیرند. دانشگاه های لهستان در رشته های مربوط به پزشکی که در سال های اخیر با استقبال کم سابقه ای رو به رو بوده اند، آموزش پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را در اولویت قرار داده اند.

رشته های مهندسی نیز در دانشگاه های لهستان عبارت اند از مهندسی مکانیک، مکاترونیک، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، روانشناسی صنعتی، اقتصاد بین المللی، مهندسی لجستیک و مهندسی های مربوط به MBA. هر چند تحصیل در لهستان همانطور که عرض شد، با قیمت های بسیار مناسبی ارائه می شود اما این سؤال اساسی همواره از سوی متقاضیان مطرح است که آیا امکان تحصیل رایگان در لهستان وجود دارد یا خیر. پاسخ به این سؤال مثبت است. در این مقاله از گروه آسپیان به بررسی پاسخ این سوال می پردازیم: شرایط تحصیل رایگان در لهستان چیست؟

شرایط تحصیل رایگان در لهستان

هزینه دانشگاه در لهستان

قبل از مطرح کردن شرایط تحصیل رایگان در لهستان لازم است که ضمن معرفی دانشگاه های برتر لهستان، به صورت اجمالی هزینه تحصیل در آنها نیز مطرح شود. همه ساله دانشجویان بین المللی بیشتری خواستار حضور در دانشگاه های لهستان هستند که در رده بندی های جهانی جایگاه های بسیار قابل ملاحظه ای دارند. دانشگاه هایی مانندِ دانشگاه یاگلیونیا، دانشگاه ورشو، دانشگاه کوزمینسکی، دانشگاه سیلسیا، دانشگاه گدانسک، دانشگاه اقتصادی ورشو، دانشگاه Wroclaw و دانشگاه فنی ورشو. شهریه سالانه دانشگاه های لهستان با فرض اینکه نتوانید از هیچ بورسیه تحصیلی استفاده کنید، در حدود 3.000-4.200 یورو است. اگر ترجیح می دهید تحصیلات خود را به زبان محلی لهستانی بگذرانید ، این هزینه ها می تواند تا 1000-1500 یورو کاهش یابد. قیمت کارشناسی ارشد نیز در لهستان، بسته به رشته ، بین 3.000-4.500 یورو متفاوت است. اگرچه قیمت های رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در لهستان مانند سایر کشورها اندکی بیشتر است. قیمت سالانه تحصیل در این رشته ها بین 10،000 - 11،000 یورو قرار دارد. رشته هایی مانند فیزیوتراپی و پرستاری در محدوده 3.500-7.200 یورو است. قیمت مدارس مقدماتی انگلیسی (سالانه) به طور متوسط ​​حدود 2.500-3.500 یورو است.

 

بورسیه های تحصیل رایگان در لهستان و شرایط اخذ آن ها

بورسیه های دولت لهستان که به عنوان بورس های تحصیلی دولت لهستان نیز شناخته می شوند، با اولویت بندی دولت لهستان همراه است. اولویت با دانشجویانی با وضعیت اقتصادی پایین و با سطح تحصیلی بالا است. در گام اول باید این نکته را در نظر داشته باشید که اخذ این بورسیه ها مانند هر کشور و دانشگاه دیگری کار ساده ای نیست. به طور خاص، بورس های تحصیلی لهستانی توسط سازمان های مختلفی از جمله BUWIWM ، HEIS و صندوق های اتحادیه اروپا تأمین می شوند. در خلال معرفی این بورسیه ها، می توانید با در نظر گرفتن شرایط تحصیلی خود، پی ببرید که چگونه می توانید از تحصیلات دانشگاهی رایگان در لهستان بهره مند شوید.

 

بورسیه های دولت لهستان

همانطور که اشاره شد، بورس های تحصیلی مختلفی وجود دارد که توسط سازمان های مختلفی از جمله BUWİWM ، HEIS و صندوق های اتحادیه اروپا تأمین می شوند و از طریق مکانیزمی تحت عنوان کنترل دولت لهستان به دانشجویان، به آنان داده می شود. بورس های تحصیلی دولتی لهستان می توانند کلیه هزینه های دانشجویی را تحت پوشش خود قرار دهند، می توانند هزینه های دانشگاه را کاهش دهند و یا درصورتی که تمام هزینه ها را پوشش ندهند، قادر خواهند بود با پرداخت مبلغ مشخصی به صورت ماهیانه، دانشجو را در تأمین هزینه های زندگی خود حمایت کنند. بنابراین واضح است که دانشجو باید ابتدا شرایط دانشگاه ها و مؤسساتی را که بورس های تحصیلی دولت لهستان را صادر می کنند، بررسی کند. در ادامه به تفصیل در مورد این نوع بورسیه، صحبت خواهیم کرد.

 

1. بورس تحصیلی BUWİWM

این بورسیه که تحصیل دانشجو را تقریباً رایگان خواهد کرد، بورسیه تحصیلی است که به دانشجویان و دستیاران تحقیقاتی که می خواهند در یکی از دانشگاه های معتبر لهستان تحصیل یا تحقیق کنند، تعلق می گیرد. دانشجویانی که می خواهند از بورس های تحصیلی کشور لهستان که توسط BUWIWM ارائه می شود، بهره مند شوند، می توانند مستقیماً در وب سایت رسمی این مؤسسه ثبت نام کنند. همچنین می توانند با تماس با کنسولگری عمومی جمهوری لهستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران، برای بورسیه های دولتی لهستان اقدام کنند. همچنین شایان ذکر است که دانشجویانی که مایل به استفاده از بورس تحصیلی دولت لهستان هستند باید در نظر داشته باشند که پذیرفته اند ضمن تحصیل در کشور لهستان، باید با زبان نسبتاً سخت آن کشور نیز دست و پنجه نرم کنند.

2. بورس های تحصیلات عالی

به غیر از بورس های دولتی لهستان، می توانید از بورسیه های مختلفی که توسط مؤسسات آموزش عالی (دانشگاه های شبه آزاد) ارائه می شود بهره مند شوید. این بورس های تحصیلی، در بین دانشجویانی که تحصیلات خود را در لهستان با کسب حمایت کمتری از دولت لهستان آغاز کرده اند، رواج دارد. این دانشجویان باید حداقل 1 ترم آموزش دیده باشند و در پایان ترم توانسته باشند بین 10 درصد دانشجویان برتر ترم قرار بگیرند. بنابراین، پس از شروع تحصیلات خود در لهستان در مرحله اول (ترم اول) با پرداخت هزینه، می توانید بسته به کسب موفقیت لازم در همان ترم، از این بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

3. بورسیه های اتحادیه اروپا

با توجه به این که لهستان کشوری است که در اتحادیه اروپا عضو است و از فرصت های اقتصادی که اتحادیه ارائه می دهد، بهره مند است، بنابراین می توان امیدوار بود که بورسیه های تحصیلی زیادی که توسط صندوق های اتحادیه اروپا ارائه می شود، شامل حال دانشجویان خارجی که در لهستان مشغول به تحصیل می شوند نیز بشود. این صندوق ها، که توسط صندوق های اتحادیه اروپا پشتیبانی می شوند، در قالب بورسیه های تحصیلی مورد استفاده دانشگاه های لهستان قرار می گیرند. این بورسیه ها به دانشجویان کشورهای مختلف با نامی تحت عنوان ERASMUS ارائه می شود. این بورسیه ها با داشتن برنامه تبادل دانشجو، به دانشگاه های لهستان اجازه می دهد تا دانشجویان مورد نظرش را برای مدت 3 تا 12 ماه برای ادامه تحصیل به دیگر دانشگاه های معتبر اروپایی بفرستد. متأسفانه وقتی در رابطه با Erasmus صحبت می شود، این تصور ایجاد می شود که دانشجو فقط دوره کوتاهی را در یکی از دانشگاه های اروپایی تحصیل خواهد کرد. اما شما به شرط اخذ بورسیه Erasmus به عنوان دانشجو می توانید کارآموزی تان را در یکی از کشورهای اروپایی انجام دهید، در دانشگاه تحقیق کنید و در آموزش های حرفه ای در بخش های مختلف در چارچوب برنامه های متنوع پژوهشی، شرکت کنید. دانشجویانی که بعد از پذیرفته شدن در دانشگاه های لهستان، می خواهند در محدوده Erasmus در خارج از کشور لهستان تحصیل کنند، هزینه ای پرداخت نمی کنند و می توانند دوره های خود را در هر کشور اروپایی ای که در آن پذیرفته شوند، بگذرانند.

4. بورسیه های NAWA

همانطور که در وب سایت رسمی آژانس ملی لهستان برای تبادل دانشگاهی (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej) که به اختصار "ناوا" خوانده می شود، قابل مشاهده است، بورسیه های تحصیلی مختلفی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که می خواهند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. وقتی امکانات بورسیه های تحصیلی لهستان توسط NAW را بررسی می کنید، اغلب می توانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید. به همین دلیل پیشنهاد می شود که تماس با NAWA را برای کسب اطلاعات در مورد بورسیه های تحصیلی دولت لهستان، در اولویت قرار دهید. همه ساله بورسیه های تحصیلی در کشور لهستان افتتاح می شوند و باید چشم دانشجو برای استفاده از این بورسیه ها دائماً باز باشد تا به محض همخوانی یکی از آن ها با شرایط دانشجو، آن را اخذ کند.

5. بورسیه های The gen (ژن)

بورسیه ژن نیز یکی دیگر از بورسیه های معتبری است که از سوی دانشگاه های لهستان برای تحصیل رایگان به دانشجویان ارائه می شود که متأسفانه شامل حال دانشجویان ایرانی نمی شود چرا که این بورسیه صرفاً به دانشجویانِ کشورهای بلاروس، بلغارستان، جمهوری چک، استونی، لیتوانی، لتونی، مولداوی، رومانی، اسلواکی، مجارستان، اوکراین، روسیه و کشورهای آسیای میانه، آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی تعلق می گیرد.

6. بورسیه تحصیلی ویسگراد

بورسیه تحصیلی ویسگراد در واقع همکاری  بین کشورهای گروه ویسگراد متشکل از جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی است که برای حفظ ادغام اروپا در بین این کشورها و همچنین همکاری با یکدیگر درمورد موضوعاتی مانند نظامی، اقتصادی و انرژی تأسیس شده است. از قِبَلِ این گروه، سالانه بورسیه های متعددی به دانشجویان خارجی که در لهستان مشغول به تحصیل هستند، اختصاص پیدا می کند. مخصوصاً در سال های اخیر تعداد بسیار زیادی دانشجو، از این بورسیه بهره مند شده اند. بورسیه تحصیلی ویسگراد به لطف مشارکت هایی که با بیش از صد و نود مؤسسه آموزش عالی کشور لهستان ایجاد کرده است، توانسته تا هزینه های تحصیلی بسیاری از دانشجویان را تحت پوشش خود در بیاورد. شایان ذکر است که بورسیه ویسگراد، صرفاً شامل حال دانشجویانی می شود که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

 

برای اطلاع از انواع بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپا، با مشاوران گروه آسپیان تماس بگیرید. آسپیان نماینده رسمی بهترین دانشگاه های لهستان در ایران است و می تواند دانشجویان را از صفر تا صد برای تحصیل در لهستان راهنمایی و هدایت کند.

1399/ 04 /15 108
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر