بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مهندسی در سال 2020

مهارتهای مهندسی برای توسعه محصولات و امکانات رفاهی در تمام زمینه ­های گوناگون، در رأس هرم اهداف بلند مدت هر کشوری قرار دارند. واضح است که برای رسیدن به این مهم، تحصیل رشته ­های مهندسی، تحصیل و تحقیقات تخصصی در دانشگاه ها به طور قطعی سودمند است. در این مقاله از گروه آسپیان، نماینده رسمی برخی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مهندسی، درباره دانشگاههایی که در این زمینه تخصص و شهرت دارند، توضیح خواهیم داد. این مقاله سعی دارد تا به انتخاب داوطلبینی که مایل هستند تحصیلات مهندسی خود را در بهترین دانشگاه های جهان پشت سر بگذارند، دیگاه خوبی ارائه دهد.

دانشگاه ها و دانشکده های مهندسی

دانشگاهی که هدفش پرورش مهندس است، با آموختن و دانش و مهارت های تخصصی، دانشجو را برای طراحی، ایجاد و مدیریت برنامه ها و سیستم های مهندسی در انواع و اقسام رشته ها و کاربردها تربیت می کند. انواع مختلفی از رشته های مهندسی وجود دارد، از مهندسی های برق و مکانیک گرفته تا کامپیوتر و سیالات. واضح است که دانشگاهی که به دانشجویان مشتاق به تحصیل در هر یک از رشته های ذی ربط تخصص های لازم را می آموزد، دانشگاه یا دانشکده مهندسی است.

بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مهندسی در سال 2020

 

معرفی ده دانشگاه برتر جهان در رشته مهندسی

بسیاری از دانشگاه ها در جهان مدعی هستند که دارای تخصص لازم در تربیت مهندس هستند. البته این ادعایی است که چندان با واقعیت همسویی ندارد. در میان خیل عظیم دانشگاه های مدعی، تعداد معدودی در لیستِ بهترین ها جای می گیرند. در این بخش به معرفی بهترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی خواهیم پرداخت.

 1. مؤسسه فناوری کالیفرنیا

موسسه فناوری کالیفرنیا یک دانشگاه علمی و فناوری است که تعداد معدودی از متقاضیان ورود، شانس تحصیل در آن را خواهند داشت. مؤسسه فناوری کالیفرنیا، یکی از نخبه پرورترین دانشگاه های معتبر ایالات متحده آمریکا است. تمرکز این دانشگاه (مخصوصاً در رشته های مهندسی) در زمینه های علوم و فناوری روی آموزش و تحقیقات است. این دانشگاه توجه ویژ­ه­ ای به علوم پژوهش محور دارد و از ایده های پژوهشی زیادی در علوم مهندسی حمایت کرده و می کند.

 1. دانشگاه کمبریج

 دانشگاه کمبریج یک دانشگاه با سابقه طولانی است که  در سال 1209 میلادی ساخته شده است. این دانشگاه در زمینه مهندسی طیف گسترده ای از رشته های مهندسی مانند ابزار، برق، مکانیک، اطلاعات، ارتباطات، مخابرات و بسیاری دیگر از زیر شاخه های این رشته را، پوشش می دهد. دانشگاه کمبریج تقریباً از همه فرهنگ ها و کشورها دانشجو می پذیرد. اما این قطعا به آن معنا نیست که ورود به چنین دانشگاهی کار ساده ای است.

 1. مؤسسه فناوری فدرال سوئیس

موسسه فناوری فدرال سوئیس که در لوزان واقع شده است، جزء معتبرترین دانشگاه هایی در سطح جهان است که به تربیت دانشجویان در رشته های مهندسی اشتغال دارد. این دانشگاه با ارائه دقیق ترین برنامه های تحصیلی برای دانشجویان، امروزه به یکی از قطب های تدریس مهندسی در دنیا تبدیل شده است. برای آنکه به میزان پیشرو بودن دانشگاه فناوری فدرال سوئیس در زمینه رشته های مهندسی به خوبی اشراف پیدا کنید لازم است تا به شما بگوییم یکی از پروژه هایی که امروزه در این دانشگاه در حال انجام و پیگیری است، یک پروژه تحقیقاتی پیشرفته ، مانند پروژه Blue Brain Project است که سعی در تولید مثل مغز پستانداران با رایانه دارد.

 1. انستیتو فناوری ماساچوست

انستیتوی فناوری ماساچوست که در سال 1861 میلادی تأسیس شد، یک دانشگاه کاملاً علمی است که در همه زمینه های مربوط به رشته های مهندسی و فناوری های جدید فعال است. این دانشگاه تا کنون 85 برنده جایزه نوبل ، 58 جایزه ملی علوم ملی ایالات متحده و 29 جایزه ملی نوآوری فناوری ایالات متحده را به خود اختصاص داده است. انستیتو فناوری ماساچوست دارای فارغ التحصیلان مشهور بسیاری از جمله سیاستمداران، بازیگران، نویسندگان و ورزشکاران از جمله کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل نیز بوده است. همچنین دستاوردهای بسیاری مانند اختراع رادار، کشف کوارک ها و اختراع حافظه هسته مغناطیسی نیز به نام دانشجویان این دانشگاه بوده است. این دانشگاه در تمام مقاطع تحصیلی خود چیزی بالغ بر 11000 دانشجو را در خود جای داده است، در بسیاری از رتبه بندی های بهترین دانشگاه های جهان از جمله QS در صدر لیست قرار دارد. به هر روی دانشگاه فناوری ماساچوست در تدریس رشته های مهندسی، اگر بهترین دانشگاه جهان نباشد، بی شک یکی از بهترین ها است.

 1. امپریال کالج لندن

امپریال کالج لندن یک دانشگاه درجه یک است که در زمینه های علوم، مهندسی، داروسازی و تجارت به شکلی کاملاً تخصصی سال ها است که به تربیت بهترین ها مشغول است. کاشف پنیسیلین دکتر سر الکساندر فلمینگ از دانشجویان این دانشگاه بوده که برنده جایزه نوبل نیز بوده است. این دانشگاه نه تنها بر تدریسی دقیق و کاربردی تأکید دارد، بلکه یکی از اهداف اصلی اش، تربیت نیروی انسانی برای ورود به بازار کار است.

 1. دانشگاه علوم اطلاعات توکیو

دانشگاه علوم اطلاعات توکیو دانشگاهی است که می توانید طیف گسترده ای از زمینه های مربوط به "اطلاعات" از هوش مصنوعی و داده های بزرگ گرفته تا فیلمبرداری و مدیریت را در آن مطالعه و تحصیل کنید. البته شهرت اصلی این دانشگاه به تدریس رشته های مهندسی است. چهار دانشکده دانشگاه انفورماتیک توکیو عبارت اند از: "دانشکده سیستم های اطلاعاتی"، "دانشکده اطلاعات محیطی"، "دانشکده تجارت اطلاعات" و "دانشکده فرهنگ اطلاعات". علاوه بر این ، برنامه درسی این دانشگاه در رشته های مهندسی به جز دروس پایه و تخصصی دروسی مانند اصول اولیه انفورماتیک، اصول سیستم ها، بازی ها، ورزش ها، انواع مدیریت ها، تحلیل رسانه ها و غیره را در بر می گیرد که به دانشجو این امکان را می دهد که مهارت های عملی را نیز در کنار دروس تئوری بیاموزد.

 1. دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه در جهان انگلیسی زبان هاست و یکی از موسسات دانشگاهی برجسته جهان به حساب می آید. دانشگاه آکسفورد از 38 دانشکده مستقل و 6 کالج معتبر و مشهور که به صورت فصلی و دائمی کار می کنند، تشکیل شده است. دانشگاه آکسفورد یکی از اعضای گروه راسل (دانشگاه های بریتانیایی) است که از چند منظر مهم ترین دانشگاه آن گروه هم هست. دانشگاهی تحقیقاتی، علمی و پژوهشی که از هر حیث در میان بهترین دانشگاه های تدریس مهندسی در جهان طبقه بندی می شود. دانشگاه آکسفورد به چنان درجه ای از اعتبار و البته قدرت رسیده است که همیشه به عنوان یکی از پنج دانشگاه برتر در سطح جهانی شناخته می شود.

 1. دانشگاه وارویک انگلستان

دانشگاه وارویک یکی از دانشگاه های معتبر انگلستان است. دانشگاه وارویک که در سال 1965 تأسیس شد، در حال حاضر بیش از 18000 دانشجو از بیش از 120 کشور جهان دارد. دانشگاه وارویک اگرچه در قیاس با دیگر رقبایش دانشگاه نسبتاً جدیدی است، اما عضو گروه مشهور راسل است که از بیست و چهار دانشگاه تحقیقاتی بریتانیا تشکیل شده است. دانشگاه وارویک متشکل از دانشکده ادبیات، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم و دانشکده علوم اجتماعی است. این دانشگاه امروزه در بین ده دانشگاه برتر انگلستان در زمینه تدریس مهندسی طبقه بندی می شود. ضمناً فارغ التحصیلان وارویک به این علت که جزء فارغ التحصیلانِ دانشگاه های برتر بریتانیا هستند، هر ساله توسط کمپانی های معتبر، مورد جستجو و بعضاً استخدام قرار می گیرند. طبق اعلام سایت دانشگاه، در سال 2013، بیش از 92 درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه ظرف شش ماه در رشته های خود مشغول به کار شده اند.

 1. دانشگاه سوانزی

 دانشگاه سوانزی در ولز جنوبی واقع شده و در حال حاضر حدود 20،000 دانشجو مشغول به تحصیل دارد. در این دانشگاه دو پردیس وجود دارد. یکی پردیس پارک سینگلتون، که در سال 1920 تأسیس شد و محل استقرارِ  دانشکده پزشکی است. دیگر پردیس این دانشگاه، پردیس بای (Bay) است. که علاوه بر رشته های علوم بهداشت انسان، هنرهای لیبرال و علوم انسانی از سال2015 به تدریس رشته های مهندسی نیز مشغول است. دانشگاه سوانزی در طی همین چند سال اخیر با تکیه بر جدیدترین و به روز ترین متد های آموزشی توانسته در میان بهترین دانشگاه های جهان در تدریس مهندسی های فنی و کامپیوتر، جای خود را به دست بیاورد.

 1. دانشگاه توکیو دنکی

دانشگاه توکیو دنکی دانشگاهی است که مهندسانی را پرورش می دهد که می توانند از طریق فناوری به آینده مردم و جامعه کمک کنند. این شعار این دانشگاه معتبر و بین المللی است. در دانشگاهی که در تمام رشته های مهندسی و زیر شاخه هایش، رشته های علوم و همچنین سیستم های اطلاعاتی تخصص ویژه ای دارد، قدرت ابتکار و نبوغ از طریق آزمایشات متعدد و خلاقانه، آموزش های عملی و "کارگاه های آموزشی" که از سال اول و همزمان با شروع کلاس های پایه، برگزار می شوند. علاوه بر این، از دیگر ویژگی های دانشگاه توکیو دنکی، سیستم عادلانه و حمایت کننده بورسه تحصیلی است.

 

دیگر دانشگاه های برتر در رشته های مهندسی

اگر این لیست را تا رتبه های بعدی منتشر کنیم، در ادامه به نام برخی از دانشگاه ها بر می خوریم که ورود به آنها به اندازه بهترین دانشگاه ها در رشته های مهندسی سخت نیست، اما سطح علمی آنها بسیار بالاست و دانشگاه های معتبر بین المللی با سابقه علمی پژوهشی درخشان به حساب می آیند. برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی چک/ کشور جمهوری چک/ شهر پراگ
 • دانشگاه فناوری کائوناس/ کشور لیتوانی/ شهر کائوناس
 • دانشگاه فناوری سیدنی/ کشور استرالیا/ شهر سیدنی
 • دانشگاه فنی هامبورگ/ کشور آلمان/ شهر هامبورگ
 • دانشگاه چارلز/ کشور جمهوری چک/ شهر پراگ
 • دانشگاه فناوری مالزی/ کشور مالزی/ شهر کوالالامپور
 • دانشگاه پمپی فابرا/ کشور اسپانیا/ شهر بارسلونا
 • دانشگاه فنی مهندسی ورشو/ کشور لهستان/ شهر ورشو
 • دانشگاه فنی استانبول/ کشور ترکیه/ شهر استانبول
 • دانشگاه فنی دورتموند/ کشور آلمان/ شهر دورتموند
 • دانشگاه فناوری چالمرز/ کشور سوئد/ شهر گوتنبرگ
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان/ کشور ایتالیا/ شهر میلان

 

+ تحصیل در اروپا
1399/ 04 /09 2939
printrating
نام
ایمیل
نظر