بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل

ادامه تحصیل می تواند یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در طول زندگیشان باشد. واضح است که هر متقاضی ادامه تحصیلی مایل است تا در شرایطی خوب و در کشوری امن و پیشرفته، مشغول به تحصیل شود. یکی از بهترین و کارآمدترین انتخاب های پیش روی متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، اروپا است. قاره سبز که سالانه مقصد میلیون ها مهاجر تحصیلی است. قاره ای با طیف بسیار گسترده و گوناگونی از دانشگاه ها، مراکز علمی پژوهشی و مؤسسات آزاد علمی. اگر چه هنگام صحبت در رابطه با بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل نمی توان اختصاصاً به یک کشور خاص اشاره کرد اما می توان با برشمردن مزایای چند کشور بالای لیست بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل، به جمع بندیِ نسبتاً دقیقی در رابطه با این مهم رسید که اگر متقاضی مایل بود در یک کشور اروپایی به ادامه تحصیل بپردازد، باید کدام کشورها را برای تحصیل در اروپا در اولویت انتخاب خود قرار دهد. در این مقاله از مجموعه آسپیان، می کوشیم تا با معرفی اجمالی محاسن تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپایی، به معرفی بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل بپردازیم.

بهترین کشور اروپایی برای ادامه تحصیل

 

مزایای تحصیل در اروپا

 1. کیفیت بسیار بالای آموزش
 2. امکان تحصیل کم هزینه
 3. داشتن بازار کار مناسب بعد از فراغت از تحصیل
 4. فراهم بودن امکانات آموزشی، فرهنگی و رفاهی
 5. اعتبار بسیار بالای مدارک صادره از دانشگاه های کشورهای اروپایی
 6. امکان اخذ ویزاهای اقامتی و کاری در دوره دانشجویی
 7. امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی

 

بهترین دانشگاه های اروپایی

تعداد دانشگاه های باکیفیت اروپایی بسیار زیاد است. در میان دانشگاه های رتبه یک تا ده تعداد پنج دانشگاه در کشور انگلستان واقع شده اند. رتبه یک تا ده بهترین دانشگاه های اروپایی از این قرار می باشند:

 1. دانشگاه آکسفورد/ انگلستان
 2. دانشگاه کمبریج/ انگلستان
 3. دانشگاه ادینبورگ/ انگلستان
 4. دانشگاه فنی ادیگنوسیچ/ سوییس
 5. کالج دانشگاهی لندن/ انگلستان
 6. دانشگاه منچستر/ انگلستان
 7. دانشگاه بارسلونا/ اسپانیا
 8. دانشگاه اسلو/ نروژ
 9. دانشگاه رور/ آلمان
 10.  دانشگاه کاتولیک لوون/ هلند

 

معرفی هشت کشور اروپایی جهت ادامه تحصیل

در این قسمت، تعدادی از کشورهایی که بهترین دانشگاه های اروپایی را دارند و شهریه آنها نیز مناسب است، معرفی می کنیم.

 1. آلمان

کشور آلمان از پیشرفته ترین کشورهای جهان است که امروزه گوی سبقت را در صنعت، فناوری، پزشکی، علوم انسانی و هنر، از مابقی رقبا ربوده است. هزینه تحصیل در این کشور با توجه به امکانات ارائه شده و همچنین در قیاس با دیگر کشورهای اروپایی، مبلغی معقول و بصرفه است. از مهم­ ترین دانشگاه های آلمان می توان به دو دانشگاه هامبورگ و کلن اشاره کرد. دو دانشگاه عمومی که در قیاس با دیگر دانشگاه های خصوصی آلمان در رابطه با مسئله شهریه، امکانات ویژه ای را بری دانشجویان در نظر گرفته اند. شهریه تحصیل در دانشگاه هامبورگ و کلن به ترتیب، 325 و 240 یورو برای هر نیم سال تحصیلی است. بهترین دانشگاه در کشور آلمان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان است که در رده 9 بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد. اگر دانشجو در یک دانشگاه خصوصی در آلمان مشغول به تحصیل باشد، باید برای هر نیم سالِ تحصیلی به صورت حداقلی مبلغی معادل با 2000 یورو پرداخت کند. این مبلغ برای برخی از رشته ها و در بعضی مقاطع، تا 20 هزار یورو نیز افزایش می­یابد.

 1. نروژ

امروزه نروژ در جهان به عنوان کشوری امن شناخته می شود. کشوری که سطح رفاه و رضایت اجتماعی در آن به شکل قابل ملاحظه ای بالاست. این کشور که به عنوان یک کشور علمی پژوهشی شناخته می شود، به علت سطح بالای نظام آموزشی و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در آن، به یکی از مطلوب ترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در اروپا بدل شده است. کشوری که با داشتن نزدیک به چهل دانشگاه فعال، و با استفاده از بهترین متدهای علمی و تحقیقاتی هزاران دانشجو را از ملیت های مختلف در خود جای داده است. از مهم ترین دانشگاه های کشور نروژ می توان به دانشگاه علم و فناوری نروژ و دانشکده اقتصاد نروژ اشاره کرد که هر دو به صورت کاملاً رایگان به دانشجویان خدمات می دهند. بهترین دانشگاه این کشور دانشگاه اسلو است که در رده 8 در میان بهترین دانشگاه های اروپایی قرار دارد.

 1. جمهوری چک

کشور جمهوری چک به داشتن دانشگاه های بسیار عالی و درجه اول در اروپا شهرت دارد. برای مثال قدمت دانشگاه چارلز به چند قرن می رسد. سیستم آموزشی در کشور جمهوری چک مطابق با آخرین متدهای اروپاست و از بهترین امکانات آموزشی و دانشگاه های این کشور از مجرب ترین اساتید بهره می برند. سالانه نزدیک به چهل هزار دانشجوی خارجی زبان اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور جمهوری چک می کنند. در حال حاضر بیش از 37000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های چک ثبت نام کرده اند. در کشور چک حدوداً 70 دانشگاه وجود دارند که دو سوم آنها خصوصی هستند. 13 دانشگاه از مجموع دانشگاه های این کشور در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بین دانشگاه های معتبر و نسبتا کم هزینه جمهوری چک می توان به دانشگاه های چارلز، ماساریک و پالاتسکی اشاره کرد. این دانشگاه ها همگی حدود 8000 تا 12000 یورو در سال هزینه دارند. بهترین دانشگاه این کشور دانشگاه چارلز است که در رده 122 بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد.

 1. اسپانیا

در کشور اسپانیا حدود 80 دانشگاه وجود دارد و تنوع رشته ها در آنها بالاست. تعداد زیادی از این دانشگاه ها در رنکینگ بهترین دانشگاه های اروپا و جهان قرار دارند. امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی در اسپانیا فراهم نیست اما دانشگاهای باکیفیتی هستند که نسبت به دانشگاه‌هایی در سطح یکسان، شهریه‌ کمتری دارند. قوانین مربوط به شهریه، وابسته به دولت‌های محلی است. اکثر دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع بالاتر از کارشناسی به اسپانیا می‌روند. از طرف دیگر، شهرهای مادرید، والنسیا و بارسلونا جزو بهترین شهرها از نظر خدمات برای دانشجوها محسوب می‌شوند. از میان بهترین دانشگاه های اسپانیا می توان به دانشگاه والنسیا و دانشگاه مادرید اشاره کرد که به ترتیب حدود 2700 یورو در سال و 3000 یورو در سال شهریه دارند. بهترین دانشگاه این کشور، دانشگاه بارسلوناست که در رده 7 بهترین دانشگاه های اروپاست.

 1. ایتالیا

کشور ایتالیا نیز به عنوان یکی از کشورهای اروپایی مناسب برای تحصیل، مورد توجه دانشجویان بین المللی است. از مزایای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توان به امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی، شرایط مناسب برای دریافت پذیرش، امکان انجام کار دانشجویی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. شهریه‌ تحصیل در ایتالیا وابسته به دانشگاه، رشته‌ تحصیلی و مقطع تحصیلی است. در دانشگاه ‌های عمومی شهریه ‌ای بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می ‌شود. دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا شهریه‌ ای در حدود 15000 یورو در سال دارند. کیفیت خدمات رفاهی و سطح زندگی در ایتالیا مناسب است و از مقصد‌های خوب مهاجرت برای زندگی بعد از تحصیل محسوب می‌شود. دانشگاه سیه‌نا با ۱۸۰۰ یورو در سال و دانشگاه پادووا با ۴۰۰۰ یورو در سال از دانشگاه های خوب و کم هزینه این کشور هستند. بهترین دانشگاه کشور ایتالیا دانشگاه پلی‌تکنیک میلان است که در رده 15 بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد.

 1. لهستان

لهستان کشوری پهناور در اروپای مرکزی است و دارای ۱۶ استان می باشد. شهر رورشو پایتخت این کشور و بزرگترین شهر آن است. تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی انجام می شود  و این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی از کشورهای سراسر جهان است. تحصیل در این کشور قدمت فراوانی دارد و سنت های علمی در این کشور از قرن 14 میلادی پا گرفته اند. هزینه تحصیلات در لهستان نیز مناسب است و با توجه به اعتبار مدارک دریافتی از دانشگاه های این کشور، می توان به عنوان یک گزینه مناسب برای مهاجرت تحصیلی به لهستان نگاه کرد. بهترین دانشگاه های این کشور دانشگاه های یاگیلونیا، ورشو و گدانسک هستند. شهریه این دانشگاه ها به ترتیب و به صورت میانگین، حدود 8000 یورو در سال، 11000 یورو در سال و 7000 یورو در سال می باشد. بهترین دانشگاه کشور لهستان دانشگاه یاگیلونیا است که در رده 149 بهترین دانشگاه های اروپایی قرار دارد.

 1. فرانسه

فرانسه از نظر سطح بالای دانشگاه‌ها، وضعیت رفاهی  و قدمت دانشگاه‌ها، از گزینه‌های مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. دانشگاه‌ های عمومی در فرانسه، شهریه‌ اندکی دارند که البته وابسته به رشته و مقطع تحصیلی است. به طور کلی، شهریه‌ پرداختی دانشجویان در دانشگاه‌های عمومی فرانسه بین ۲۰۰ تا ۶۵۰ یورو  در سال است. برای مثال‌‌‌‌‌، دانشجویان پزشکی در فرانسه، مبلغی در حدود ۴۵۲ یورو در سال پرداخت می‌کنند. در دانشگاه‌های خصوصی، شهریه پرداختی دانشجو رقمی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰ هزار یورو در سال است. چند مورد از دانشگاه‌های کم هزینه فرانسه به ترتیب دانشگاه دکارت پاریس؛ با حدود ۳۰۰ یورو شهریه در سال و دانشگاه لیون؛ با حدود ۵۰۰ یورو شهریه در سال می باشند. بهترین دانشگاه فرانسه، دانشگاه علوم و تحقیقات پاریس است که در رده 13 بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد.

 1. لیتوانی

لیتوانی تلاقی بین غرب و شرق اروپا است و تاریخ پیچیده غنی و فرهنگ منحصر به فردی را توسعه داده است. کشور لیتوانی از اعضای اتحادیه اروپاست و در زمره کشورهای دو زبانه با قشر تحصیل کرده بالاست. هزینه زندگی و تحصیل در لیتوانی پایین است و این امر باعث جلب توجه دانشجویان بین المللی نسبت به دانشگاه های این کشور شده است. در این کشور 250 برنامه آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که تمامی آنها مطابق سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS ارزیابی می شود. از میان دانشگاه های معتبر این کشور می توان به دانشگاه های ویلینیوس و کائوناس اشاره کرد. هزینه این دانشگاه ها حدودا 10000 یورو در سال می باشد. بهترین دانشگاه این کشور دانشگاه ویلینیوس است که در رده 200 بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد.

 1.  پرتغال

کشور پرتغال نیز یکی از دیگر کشورهای مناسب برای مهارجت تحصیلی در اروپاست. در پرتغال چندین دانشگاه عمومی وجود دارد که هزینه‌های تحصیل در آن‌ها پایین است و در کنار آنها، دانشگاه‌های خصوصی هستند که با توجه به عملکرد دانشجو، تسهیلاتی را برایشان در نظر می‌گیرند. این تسهیلات امکان دارد تا ۱۰۰ درصد شهریه را هم شامل شود. شهریه‌ی دوره‌های کارشناسی ارشد 1000 یورو در سال هستند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی هم بین ۳ هزار تا ۴ هزار یورو در سال است که وابسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه قابل تغییر است. چند مورد از دانشگاه‌های کم هزینه‌ی پرتغال، دانشگاه لیسبون با شهریه ۲ هزار یورو در سال و دانشگاه تومار با حداکثر ۱۴۰۰ یورو شهریه در سال است. بهترین دانشگاه کشور پرتغال دانشگاه پورتو است که در جایگاه 300 در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

 1. مجارستان

کشور مجارستان نیز در سالهای اخیر مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. خصوصا دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند. دانشگاه های کشور مجارستان از نظر هزینه و شهریه بسیار مقرون به صرفه هستند و از نظر علمی نیز سطح بالایی دارند. زبان تحصیل در دانشگاه های معتبر مجارستان انگلیسی است و در اکثر دانشگاه های آن دوره های کورس زبان انگلیسی برای تقویت بنیه زبان انگلیسی دانشجویان وجود دارد. از میان دانشگاه های این کشور، چند دانشگاه معتبر در لیست بهترین دانشگاه های اروپا قرار داشته و مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند. از مشهورترین دانشگاه های مجارستان می توان به دانشگاه بوداپست، دانشگاه سملوایز و دانشگاه سگد اشاره نمود. در این میان دانشگاه سگد و دانشگاه پچ بهترین دانشگاه های این کشور در بیشتر رشته ها به حساب می آیند. شهریه تقریبی دانشگاه های مجارستان، بین 4000 تا 8000 یورو در سال است. این رقم برای رشته های علوم پزشکی حدود 14000 تا 16000 دلار است.

 

اقدام برای تحصیل در اروپا

برای تحصیل در اروپا لازم است که دانشجویان متقاضی قدمهای خود را با فکر و برنامه ریزی بردارند. در راستای این تصمیم بهتر است که دانشجویان به مراکز مهاجرتی معتبر مراجعه کنند. موسسه آسپیان، یک موسسه اعزام دانشجو به سراسر جهان است که نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های اروپایی در ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران تخصصی و کارشناسان مهاجرت تحصیلی در آسپیان تماس بگیرید.

1399/ 03 /30 292
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر