مقایسه هزینه تحصیل در لهستان با سایر کشور های اروپایی

مبحث هزینه یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در انتخاب دانشگاه های خارج از کشور است. بسیاری از دانشجویان بین المللی، ترجیح می دهند در دانشگاه هایی تحصیل کنند که در کشورهای پیشرفته اروپایی قرار دارند، اما هزینه زیادی از دانشجو دریافت نمی کنند. در این میان، لهستان به خاطر دارا بودن دانشگاه های تراز اول، فضای امن، فرهنگ بالای مردم و دلایل دیگر، یکی از کشورهایی است که هر سال مورد استقبال تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان قرار می گیرد. در این مقاله از گروه آسپیان، به مقایسه هزینه تحصیل در لهستان با سایر کشورهای اروپایی می پردازیم.

مقایسه هزینه تحصیل در لهستان با سایر کشور های اروپایی

تحصیل در لهستان

کشور لهستان در اروپای شرقی واقع شده است. لهستان ششمین کشور پر جمعیت از اعضای اتحادیه اروپا است و میزبان 38.5 میلیون نفر جمعیت است. پایتخت لهستان و بزرگترین شهر آن ورشو، شهر بسیار پر جنب و جوش با بناهای قدیمی و زیبا است که به عنوان یک میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. سیستم آموزش عالی لهستان جزو بهترین ها در اروپاست. حدود 460 موسسه آموزش عالی در لهستان وجود دارد که 326 عدد از آنها موسسات خصوصی هستند. در سالهای اخیر لهستان به طور تصاعدی به یک کشور مقصد برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. 72743 دانشجوی خارجی از 170 کشور جهان در لهستان مشغول به تحصیل هستند. این رقم نشان می دهد که تقاضا برای تحصیل در لهستان بسیار بالاست.

 

هزینه های تحصیل در لهستان

لهستان از ارز (زلوتی/ PLN) به عنوان ارز خود استفاده می کند. هر زلوتی معادل 0،22 یورو می باشد. تحصیلات عالی در لهستان برای شهروندان لهستانی رایگان است. کسانی که قصد دارند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند، لازم است تحصیل را به زبان لهستانی انجام دهند. کسانی که در لهستان به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، لازم است شهریه بپردازند. میزان این شهریه در موسسات دولتی بین 8539 PLN تا 16000 PLN در سال خواهد بود. در یک موسسه خصوصی، شهریه بالاتر خواهد بود و تا حدود 25300 PLN می رسد. این شهریه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی رقمی معقول و مناسب به حساب می آید.

 

هزینه های زندگی در لهستان

هزینه های زندگی درلهستان نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است. قسمت زیادی از این هزینه به جایی بستگی دارد که دانشجو به عنوان محل زندگی اش انتخاب می کند. اگر دانشجویان در خوابگاه زندگی کنند، تا حدود زیادی در هزینه ها صرفه جویی می شود. هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور نیز حداقل 2،500 PLN در ماه می باشد. در لهستان امکان کار دانشجویی پاره وقت نیز برای دانشجویان فراهم است. هزینه زندگی دیگری که دانشجویان بین المللی باید در نظر بگیرند بیمه درمانی است. اگر دارنده EHIC باشند، دیگر نیازی به خرید بیمه درمانی نیست. اگر دانشجویان EHIC خود را ارائه دهند، می توانند خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت کنند. کسانی که اهل اتحادیه اروپا نیستند، لازم است بیمه درمانی را خریداری کنند که برای اقامت آنها در لهستان معتبر باشد. این کار می تواند قبل از ترک کشور خود یا به محض ورود به لهستان انجام شود. اگر بیمه درمانی خریداری نشود، هزینه های هر نوع درمان بسیار گران خواهد بود.

 

مقایسه هزینه ها در لهستان با سایر کشورها

اگر بخواهیم یک مقایسه کلی درباره هزینه ها در لهستان با دیگر کشورها داشته باشیم، در مجموع می توان گفت لهستان کشور ارزانی برای زندگی و تحصیل به حساب می آید. هزینه های زندگی در لهستان رقمی در حدود 500 تا 600 یورو در ماه است. این رقم برای کشوری مانند انگلستان حدود 1300 یورو در ماه، در کشور مجارستان 400 یورو در ماه، برای کشور فرانسه رقمی در حدود 800 یورو در ماه و برای کشور آلمان بین 700 تا 900 یورو در ماه است. هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در موسسات دولتی لهستان، رقمی حدود 1800 تا 3500 یورو می باشد. این هزینه در کشور انگلستان حدود 25000 یورو در سال، در کشور مجارستان حدود 6000 یورو در سال، در کشور فرانسه حدود 5000 تا 8000 یورو در سال  و در کشور آلمان حدود 5000 یورو در سال می باشد.

 

چرا تحصیل در لهستان محبوب است؟

مؤسسات آموزش عالی لهستان در ابعاد تدریس و یادگیری، تحقیق و ایجاد اشتغال، یکی از قوی ترین فعالیت ها در این منطقه از اروپا را انجام می دهند. از طرفی یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت دانشگاه های این کشور نزد دانشجویان بین المللی، هزینه مناسب تحصیلات علیرغم کیفیت و اعتبار این موسسات است. علاوه بر این، فضای امن و فرهنگ بالای اجتماعی، هزینه مناسب برای زندگی، میزان اشتغال و امکان کار دانشجویی و همچنین عضویت لهستان در اتحادیه اروپا، باعث شده تا این کشور از هر نظر برای دانشجویان ایده آل به نظر برسد. 14 دانشگاه در لهستان در رده بندی دانشگاه های جهانی QS قرار دارند.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های لهستان

  • مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ترجمه آن
  • 4 قطعه عکس 3*4
  • شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه
  • گواهی اثبات دانش زبان انگلیسی(مگر اینکه دیپلم به زبان انگلیسی تحصیل شده باشد.)
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گواهی تمکن مالی
  • رسید پرداخت هزینه پذیرش

 

معرفی اجمالی بهترین دانشگاه های لهستان

دانشگاه یاگیلونیا

دانشگاه یاگیلونیا قدیمی ترین دانشگاه این کشور و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا، یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه های لهستان است. این موسسه در سال 1364 میلادی تأسیس شد و بسیاری از رهبران این کشور را تربیت کرده است. از میان تعداد زیادی فارغ التحصیل برجسته دانشگاه عبارتند از: جان سوم سوبیسکی (پادشاه لهستان تا سال 1696)، نیکولوس کوپرنیک، پاپ جان پاول دوم و دو برنده جایزه نوبل، ایوو آندریچ و ویسواوا شیمبورسکا و... امروزه، دانشگاه یاگیلونیا بیش از 43400 دانشجو دارد.

دانشگاه ورشو

دانشگاه مستقر در ورشو واقع در پایتخت لهستان، بزرگترین دانشگاه این کشور است که در سال 1816 میلادی تأسیس شده و 54800 دانشجو دارد. تاریخچه طولانی دانشگاه ورشو نیز مملو از وقایع و افسانه های جالب است. به عنوان مثال، در طول جنگ جهانی دوم، این دانشگاه توسط سربازان آلمانی به پادگان نظامی تبدیل شد، بنابراین جامعه دانشگاهی، موسسه ای موسوم به "دانشگاه مخفی ورشو" را تأسیس کردند و به آموزش دانشجویان در مکانهای مختلف به صورت پنهان پنهان ادامه دادند.

دانشگاه گدانسک

دانشگاه گدانسک در سال 1970 رسماً تأسیس شد و اکنون به بزرگترین مرکز آموزش و پرورش در منطقه پومرانیا تبدیل شده است. 11 دانشکده در گدانسک وجود دارد و رشته های مختلفی در آن ارائه می شوند. دانشگاه گدانسک با حدود 120 دانشگاه در سراسر اروپا و جهان پیوندهای آموزشی و تبادل دانشجو برقرار کرده است. 16 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

 

مهاجرت تحصیلی به کشور لهستان

برای مهاجرت تحصیلی به لهستان، لازم است که پیش از انجام اقدامات لازم، در مورد دانشگاه ها، نحوه پذیرش آنها، شرایط پذیرش دانشگاه ها و...تحقیقات کافی انجام دهید. آسپیان، نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های این کشور در ایران است و می تواند متقاضیان مهاجرت به لهستان را به بهترین شکل راهنمایی کرده و آنها را برای انجام این کار آماده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

1399/ 03 /28 291
printrating
نام
ایمیل
نظر