هر آنچه درباره تفاوت کالج و دانشگاه باید بدانیم

همه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، در جستجوهای مختلف برای دانشگاه های سراسر دنیا، تا به حال بارها به کلمات کالج و دانشگاه برخورد کرده اند. اما تفاوت کالج با دانشگاه چیست؟ هر کدام از این دو مرکز آموزشی چه دروسی را ارائه می دهند؟ مزایای تحصیل در هرکدام چیست؟ آیا هزینه تحصیل در این دو مرکزبا هم مفاوت است؟ در این مقاله از مجموعه آسپیان، به بررسی مهمترین تفاوتهای کالج و دانشگاه می پردازیم. با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال ها و بسیاری سوالات دیگر خود در رابطه با تفاوتهای کالج و دانشگاه را بیابید.

تفاوت کالج و دانشگاه

تعریف دقیق کالج چیست؟


کالج یک موسسه کوچکتر از دانشگاه است که به طور معمول مدرک دانشگاهی کاردانی و کارشناسی ارائه می دهد. برخی کالج ها ممکن است فقط مدارک دو ساله(کاردانی) ارائه دهند. بیشتر کالج ها مدرک کارشناسی ارائه داده و برخی از کالج ها نیز هر دو مدرک کارشناسی و کاردانی را ارائه می دهند. تعداد رشته های موجود در کالج ها محدودتر از دانشگاه هاست و کالج معمولا مدارک تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ارائه نمی دهد. آموزش در کالج ها بیشتر مبتنی بر کار عملی است و معمولا هزینه تحصیل در کالج ها به علت محدودیت و تعداد کمتر دانشجویان، بیشتر از دانشگاه هاست. مساحت کالج نسبت به دانشگاه ها معمولا کوچکتر است.

 

تعریف دقیق دانشگاه چیست؟

دانشگاه موسسه ای است که دارای دپارتمان ها و دانشکده های مختلف است و مدارک دانشگاهی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهد. این موسسات همچنین ممکن است یک دانشکده پزشکی برای دانش آموزانی که مایل به گذراندن دوره های حرفه ای و مستقیم هستند، داشته باشند. به طور کلی ، دانشگاه ها به دلیل تعداد بیشتر دانشجویان ثبت نام شده، برنامه متنوع و رشته های متنوع تری نسبت به کالج دارند. مثلا در دانشگاه ها یک دانشکده مهندسی، یک دانشکده هنر و... دیده می شود. آموزش در دانشگاه ها بیشتر مبتنی بر تئوری می باشد. دانشگاه ها معمولا مساحت بیشتری داشته و واحدهای درسی مختلف را در دانشکده های متنوع ارائه می دهند.

 

کالج و دانشگاه چه تفاوتهایی دارند؟

بعضی اوقات، خط تفاوت میان دانشگاه و کالج می تواند کمی مبهم باشد. به عنوان مثال، کالج ویلیام و مری در ویرجینیا امریکا کالج نامیده شده، اما مدارک تحصیلات تکمیلی در زمینه های تجارت، حقوق، آموزش و علوم دریایی را ارائه می دهند. کالج سنت جوزف در نیویورک امریکا نیز مدارک تحصیلات تکمیلی در آموزش، تجارت، نوشتن خلاق و ... را ارائه می دهد. دلیل اینکه بسیاری از موسساتی که مدارک تحصیلات تکمیلی ارائه می دهند، نام کالج را دارند، گاهی به سُنت آن موسسه بر می گردد. به عنوان مثال یک موسسه آموزش عالی قدیمی که نام کالج را از قدیم با خود دارد، به دلیل شهرت و قدمت نام کالج را به دانشگاه تغییر نمی دهد. بنابراین همیشه نمی توان گفت که همه کالج ها موسساتی برای ارائه تحصیلات کارشناسی و کاردانی هستند.

 

کالج و دانشگاه چه شباهتهایی دارند؟

در حالی که بسیاری از عوامل بر کیفیت یک موسسه تأثیر می گذارد، کالج ها و دانشگاه ها نیز در مورد مدرک تفاوتی ندارند. بلکه تفاوت تنها در نوع کیفیت آنهاست. به عنوان مثال دریافت مدرک لیسانس از دانشگاه با دریافت مدرک لیسانس از یک کالج در همان رنکینگ دنشگاه، تفاوتی ندارد. شباهت دوم این دو، در مورد الزامات پذیرش است. معمولا کالج ها و دانشگاه هایی که از نظر کیفیت مشابهند، شرایط پذیرش یکسانی برای دانشجویان دارند. شباهت سوم مربوط به عمومی یا خصوصی بودن این دو موسسه است. هم کالج ها و هم دانشگاه ها می توانند به صورت خصوصی یا عمومی اداره شوند. شباهت چهارم نیز این است که عبارت "رفتن به دانشگاه" به معنای حضور در هر دانشگاه یا کالج در هرجای دنیاست.

 

مزایای انتخاب کالج چیست؟

به دلیل کوچک بودن کالج ها، دانشجویان تقریباً در هر مکانی فرصت بیشتری دارند که با اساتید در زمینه تحقیق و پروژه های ویژه به صورت یکجا کار کنند و اساتید در کالج ها بیشتر در دسترس دانشجویان هستند. از طرفی کلاسهای کم جمعیت کالج باعث می شود دانشجویان و اساتید به خوبی یکدیگر را بشناسند و فرصت تعامل و یادگیری از این نظر بیشتر می شود. در فضای کوچک کالج، اساتید با دقت بیشتری می توانند وضعیت هر دانشجو را رصد کنند. در کالج دانشجویان می توانند مطمن باشند که اساتید، به پژوهش ها و نوشته هایشان اهمیت می دهند. مزیت دیگر انتخاب کالج، کمتر بودن میزان کارهای دفتری و اداری برای دانشجویان است. جمعیت کم در کالج باعث می شود که وقت دانشجویان برای پرسیدن سوالات ساده و کارهای اداری تلف نشود.

مزایای انتخاب دانشگاه چیست؟

یک دانشگاه به صورت طبیعی منابع و فرصت های شبکه ای فراوانی خواهد داشت زیرا دانشگاه ها در یک کشور معمولاً بزرگتر و شناخته شده تر هستند. برای هر دانشجو فرصتهای زیادی مانند بورس تحصیلی، تدریس، گزینه های تبادل تحصیلی در خارج از کشور و... وجود دارد. همچنین آموزش در دانشگاه ها عمیق و قوی است چرا که معمولا برنامه های دانشگاه ها توسعه یافته تر و برنامه درسی آنها رقابتی تر است. در یک دانشگاه، همه در یک مسیر صعودی در حال مسابقه هستند. در این فضای رقابتی، شما می توانید به یکدیگر کمک کنید و شبکه خود را گسترش دهید و تجربه بیشتری کسب کنید.

 

کالج یا دانشگاه؟

بعد از توضیح اساسی ترین تعاریف درباره دانشگاه و کالج، در نهایت باید گفت که انتخاب میان این دو، کاملا وابسته به تصمیم افراد برای آینده شان است. بسیاری از افراد فکر می کنند که دانشگاه از کالج بهتر است و فارغ التحصیلان دانشگاه شغل بهتری کسب می کنند. اما این تصور همیشه درست نیست. در حقیقت بسیاری از مشاغل از رویکرد عملی بیشتری که توسط فارغ التحصیلان کالج ارائه می شود، حمایت می کنند. برخی از مشاغل نیز رویکرد مبتنی بر تئوری را که در دانشگاه ها اتفاق می افتد، ترجیح می دهند. بنابراین انتخاب میان کالج و دانشگاه تنها به این امر بستگی دارد که دانشجو قصد دارد بعد از فارغ التحصیلی در چه زمینه شغلی مشغول به کار شود. تمرکز دانشجویان باید بر روی توسعه نقات قوت و استعدادشان باشد، چرا که تنها از این طریق می توانند بهترین انتخاب را برای خود انجام دهند.

 

بهترین کالج ها در دنیا

 

  1. کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)

این کالج از معتبرترین موسسات آموزش عالی در جهان است و ورود به آن بسیار سخت است. این کالج در شهر لندن و در سال 1907 تاسیس شده است. این کالج همواره در لیست بهترین دانشگاه های دنیا، در میان ده دانشگاه برتر قرار دارد.

  1. کالج ویلیامز (Williams College)

کالج ویلیامز یک موسسه هنری خصوصی است که در سال 1793 و در ایالت ماساچوست تأسیس شده است. این کالج رتبه 1 را در میان کالج های هنرهای آزاد دارد و شهریه آن سالیانه 57280 دلار است.

  1. کالج دانشگاهی لندن (University College London)

این کالج معروف به UCL یک موسسه دولتی و تحقیقاتی در لندن است و یک کالج مستقل و قدیمی ترین بخش دانشگاه لندن به حساب می آید. این کالج در 1826 میلادی تاسیس شده و در رتبه 10 بهترین دانشگاه های بریتانیا قرار دارد.

  1. کالج دارتموث (Dartmouth College)

این کالج یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در امریکاست و در نیوهمپشایر قرار دارد. کالج دارتموث در سال 1769 تاسیس شده و یک کالج خصوصی است. این کالج در رتبه 207 در میان بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد.

 

بهترین دانشگاه های دنیا

 

  1. دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاه هاروارد در سال 1636 در ماساچوست تأسیس شد. هاروارد از سال 2003 تا کنون دانشگاه شماره یک در جهان است. فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه عبارتند از مارک زاکربرگ، جان اف کندی، باراک اوباما و...

  1. دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology)

از زمان افتتاح در سال  1865 تا کنون، نام موسسه فناوری ماساچوست یا MIT با پیشرفت در زمینه های مهندسی و علوم فیزیک مترادف است. در سال 2013 این دانشگاه به عنوان رتبه یک بهترین دانشگاه های جهان در لیست رتبه بندی QS قرار گرفت.

  1. دانشگاه آکسفورد (Oxford University)

شواهد نشان می دهد كه تدریس در دانشگاه آكسفورد می تواند در حدود سال 1096 میلادی قدمت داشته باشد. این دانشگاه در بریتانیا قرار داشته و از فارغ التحصیلان مشهور آن می توان به مارگریت تاچر، بیل کلینتون، استفن هاوکینگ و... اشاره کرد.

  1. دانشگاه کمبریج (Cambridge University)

دانشگاه کمبریج که در 1209 در انگلستان تأسیس شده است، سومین دانشگاه قدیمی در جهان است که هنوز هم فعالیت می کند. این دانشگاه 90 نفر برنده نوبل دارد و فارغ التحصیلان آن همواره جزو مشهورترین و درخشان ترین افراد در زمینه های مختلف بوده اند.

 

+ تحصیل در کالج های جمهوری چک
1399/ 03 /26 787
printrating
نام
ایمیل
نظر