راهنمای کامل هزینه های تحصیل در لیتوانی

لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده و جنوبی ترین کشور کشورهای بالتیک است. این کشور تا سال 1990، متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود. این کشور با بلاروس، لهستان و همچنین دریای بالتیک در غرب هم مرز است. لیتوانی با داشتن تاریخچه غنی فرهنگی و موقعیت جغرافیایی مهم خود، قطب ارتباطی اساسی بین اروپای غربی و شرقی است. این کشور کوچک با جمعیتی در حدود 3 میلیون نفر، از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا بوده و در سال 2015 یورو را به عنوان ارز رسمی خود پذیرفته است. امروزه گزینه های مختلفی برای تحصیل آکادمیک به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد و دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جذب کرده است. مردم این کشور نیز اکثرا دو زبانه و از تحصیل کرده ترین ملت های اروپا هستند.در این مقاله گروه آسپیان، نماینده رسمی معتبرترین دانشگاه های کشور لیتوانی، به بررسی هزینه های تحصیل در لیتوانی می پردازد.

هزینه های تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

در طول دو دهه گذشته، سیستم آموزش لیتوانی اصلاحات زیادی را شاهد بوده است و این امر باعث شده تا مراکز آموزش عالی این کشور تغییرات چشمگیری را تجربه کنند. جمعیت دانشجویان خارجی در کشور لیتوانی همواره رو به افزایش بوده است و دانشجویانی از 95 کشور جهان در لیتوانی مشغول به تحصیل هستند. بیش از 350 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در این کشور ارائه شده و مدارک دانشگاه های معتبر آن، در تمام اروپا شناخته شده و دارای اعتبار هستند. دانشجویان موسسات آموزش عالی لیتوانی در صورت داشتن شرایط، می توانند از بورس های تحصیلی مختلف ارائه شده در این کشور برخوردار شوند. همچنین عضویت دانشگاه های لیتوانی در برنامه های تبادل بین المللی مانند اراسموس، باعث شده تا دانشجویان دانشگاه های این کشور بتوانند بدون پرداخت هزینه های اضافی برای قسمتی از تحصیلات خود به دیگر کشورهای اروپایی رفت و آمد داشته باشند.

 

چرا تحصیل در لیتوانی؟

 • آموزش با کیفیت بالا با گزینه های گسترده
 • هزینه زندگی و تحصیل مقرون به صرفه
 • محیط زیست زیبا و مردم صمیمی و مهمان پذیر
 • میراث و فرهنگ بی نظیر و غنی
 • محیط یادگیری چند فرهنگی و پویا
 • صلاحیت های شناخته شده بین المللی
 • فرصتهای متعدد برای شغل و کاریابی

 

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در لیتوانی

لیتوانی دارای 15 دانشگاه عمومی و 11 دانشگاه خصوصی است. چهار دانشگاه لیتوانیایی در رده بندی دانشگاه های جهانی (QS) از برترین ها هستند:

 • دانشگاه ویلینیوس (Vilnius University)/ رده 458 QS
 • دانشگاه فنی ویلینیوس (Vilnius Gediminas Technical University)/ رده 591 QS
 • دانشگاه کائوناس (Kaunas University)/ رده 751 QS
 • دانشگاه ویتاوتاس مگنوس (University of Vitautas Magnus)/ رده 801 QS

 

هزینه تحصیل مقاطع مختلف در لیتوانی

برنامه های مطالعاتی تحصیل در لیتوانی مطابق سیستم انتقال اعتبار اروپا ارزیابی می شوند و براساس چرخه هایی ارائه می شوند که از سیستم بولونیا پیروی می کنند. چرخه اول مربوط به مقاطع لیسانس، چرخه دوم برای مدارک کارشناسی ارشد و چرخه سوم مربوط به مقطع دکتری است. دو نوع موسسه آموزش عالی در لیتوانی وجود دارد کالج ها و دانشگاه ها که دانشگاه ها برای آموزشهای علمی و کالج ها برای حرفه های خاص و بر آموزش عملی متمرکز هستند. برای شهروندان اتحادیه اروپا، هزینه های تحصیل در لیتوانی به طور معمول از 1000 تا 5000 یورو در سال برای مدرک لیسانس و 2000 تا 6000 یورو در سال برای مدرک کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود ، در حالی که برنامه های دکترا سالانه در محدوده بالاتر از 7000 تا 8000 یورو در سال هزینه دارند.

 

هزینه تحصیل پزشکی در لیتوانی

رشته های گروه پزشکی محبوب ترین رشته ها برای تحصیل در کشور لیتوانی می باشند. دانشگاه های کائوناس و ویلینیوس واحدهای درسی رشته های پزشکی، دندانپزشکی  داروسازی و دیگر رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. برای قبولی رشته های گروه پزشکی در این کشور، داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 یا تافل حداقل 65 و کسب نمره قبولی در آزمون SAT اجباری است. نمره مورد قبول برای رشته پزشکی 600 و برای رشته دندانپزشکی 500 است. شهریه رشته پزشکی در دانشگاه های معتبر کائوناس و ویلینیوس، حدود8000 تا 15000 یورو در سال، شهریه رشته دندانپزشکی در این دو دانشگاه حدود 12000 تا 13000 یورو در سال و شهریه تحصیل داروسازی در این دانشگاه ها حدود 6000 یورو در سال می باشد.

+ آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی

 

هزینه تحصیل مهندسی در لیتوانی

برای تحصیل رشته های مهندسی در کشور لیتوانی، 4 سال کارشناسی و بین 1.5 تا 2 سال زمان برای کارشناسی ارشد، زمان نیاز است. برای تحصیل در دوره های کارشناسی، مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5.5 و برای تحصیل کارشناسی ارشد نمره آیلتس حداقل 6 نیاز است. رشته های مهندسی در دانشگاه های معتبر لیتوانی مانند ویلینیوس، به زبان انگلیسی ارائه می شوند و هزینه تحصیل در آنها نیز مقرون به صرفه است. برای تحصیل در دوره های لیسانس هزینه ها چیزی در حدود 2000 تا 6000 یورو و برای تحصیل دوره های فوق لیسانس، مبلغی حدود 3000 تا 7000 یورو در سال است. برای تحصیل رشته های مهندسی در مقطع دکترا در این کشور به مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 و داشتن رزومه پژوهشی مناسب نیاز است. هزینه تحصیل رشته های مهندسی در مقطع دکترا حدود 7000 تا 9000 یورو در سال است. البته با دریافت بورس تحصیلی می توان این هزینه ها را تا حدود زیادی کاهش داد.

 

هزینه های زندگی در لیتوانی

یکی از مزایای قابل توجه برای کسانی که تصمیم به تحصیل در لیتوانی می گیرند، هزینه پایین برای زندگی است. لیتوانی که یکی از سریعترین اقتصادهای اتحادیه اروپاست، هزینه های زندگی کمتری را نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای غربی ارائه می دهد و این امر لیتوانی را به مکانی عالی برای تحصیل، تجارت یا گردشگری تبدیل کرده است. اقامت دانشجویی در لیتوانی می تواند در کمترین مقدار ممکن حداقل 100 یورو در ماه هزینه داشته باشد. با در نظر گرفتن هزینه هایی از جمله هزینه غذا، کتاب و فعالیت های اوقات فراغت، دانشجویان می توانند به راحتی با بودجه حدود 350 تا 500 یورو در ماه در کشور لیتوانی زندگی کنند.

 

اقدام برای تحصیل در لیتوانی

کارشناسان حقوقی و مشاوران موسسه آسپیان، انواع راه ها برای تحصیل در لیتوانی را پیش روی متقاضیان گرامی قرار می دهد. موسسه آسپیان نماینده رسمی برخی از بهترین دانشگاه های اروپایی در ایران است و به همین دلیل، مرجعی مطمئن برای انجام مراحل مهاجرت تحصیلی به حساب می آید. جهت اقدام برای تحصیل در بهترین دانشگاه های خارج از کشور، می توانید از اولین قدم ها تا آخرین مراحل مهاجرت تحصیلی را به کارشناسان ما بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در وبسایت تماس بگیرید.

1399/ 03 /25 373
printrating
نام
ایمیل
نظر