بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی

رشته پزشکی از رشته های پر متقاضی برای تحصیل در خارج از کشور است. دانشجویان و خانواده های آنها ترجیح می دهند که در بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شوند. برای تحصیل در این رشته لازم است دانشجویان به موارد متعددی توجه داشته باشند تا بتوانند بهترین انتخاب را انجام دهند. یکی از این موارد، امتحان ورودی دانشگاه های معتبر برای تحصیل در رشته پزشکی است. در واقع بیشتر دانشگاه های معتبر برای پذیرش در رشته پزشکی آزمون های ورودی برگزار می کنند. مورد مهم دیگر این است که معدل دیپلم بالا و نمره های خوب در دروسی مانند زیست و شیمی در پذیرش افراد در رشته پزشکی سهم به سزایی دارد.

بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی

 

بیشترین تقاضا برای تحصیل پزشکی مربوط به چه کشورهایی است؟

با توجه به اینکه برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور مجموعه ای از شرایط مورد توجه متقاضیان است، بیشترین تقاضا برای تحصیل پزشکی مربوط به کشورهایی بوده که هزینه تحصیل نسبتا پایین و مدارک معتبری داشته اند. به عنوان مثال در کشورهایی مانند امریکا و انگلستان، آزمون های ورودی برای پذیرش در رشته پزشکی راحت تر هستند، اما هزینه تحصیل در آنها بسیار بالاست. یا برعکس، هزینه تحصیل در بسیاری از کشورها پایین است، اما مدرک آنها در هیچ کجای دنیا اعتباری ندارد. با توجه به مجموعه این شرایط، در سالهای گذشته بیشترین تقاضا برای تحصیل پزشکی توسط دانشجویان ایرانی و بین المللی بدین ترتیب بوده است: ترکیه/ جمهوری چک/ مجارستان/ روسیه/ آلمان/ کانادا/ اتریش/ امریکا/ انگلستان

بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی کدامند؟

رتبه بندی QS از مشهورترین و معتبر ترین رتبه بندی های دانشگاهی است که نتایج خود را به صورت سالانه منتشر می کند. QS رتبه بندی دانشگاه ها را بر اساس چهار معیار تعیین می کند: 1) سطح و کیفیت تدریس 2)تحقیق و پژوهش 3)میزان اشتغال فارغ التحصیلان 4)بین المللی بودن دانشگاه

این رتبه بندی میان اهداف دانشگاه ها با یکدیگر تمایز قائل شده و بنابراین برای رتبه بندی، طیف وسیعی از نقاط قوت و ضعف را مد نظر قرار می دهد. استفاده از رتبه بندی QS به دانشجویان این امکان را می دهد که علایق و سلایق خود را با ظرفیت های دانشگاه های مورد نظرشان تطبیق دهند. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2020، ده رتبه نخست دانشگاه های پزشکی جهان از این قرار می باشند:

 1. دانشگاه هاروارد (Harvard University)/ امریکا

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج از ایالت ماساچوست امریکاست. هاروارد در سال 1636 میلادی تاسیس شده و نخستین مؤسسه آموزش عالی در کشور آمریکا به شمار می رود.

 1. دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)/ انگلستان

دانشگاه آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد و تاسیس آن حدودا به 1096 میلادی باز می گردد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان است.

 1. دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)/ انگلستان

دانشگاه کمبریج در سال 1209 میلادی تاسیس شده و در شهر کمبریج قرار دارد. این دانشگاه و دانشگاه آکسفورد را با نام آکسبریج می شناسند و به آنها دانشگاه های باستان می گویند.

 1. دانشگاه استنفورد (Stanford University)/ امریکا

این دانشگاه در سال 1885 در شهر استنفورد ایالت کالیفرنیا تاسیس شده است. طبق بعضی از بررسی ها ورود به دانشگاه استنفورد، از هر دانشگاهی در جهان سخت تر است.

 1. دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)/ امریکا

این دانشگاه در سال 1876 میلادی آغاز به کار کرده و در شهر بالتیمور ایالت مریلند قرار دارد. دانشگاه جانز هاپکینز از معتبرترین دانشگاه های تحقیقاتی است و اولین دانشگاه پژوهشی امریکا نیز به حساب می آید.

 1. موسسه کارولینسکا (Karolinska Institute)/ سوئد

موسسه سلطنتی پزشکی کارولینسکا در شهر استکهلم سوئد و در سال 1810 میلادی تاسیس شده است. این موسسه غیردولتی است و نام آن هر ساله در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان به چشم می خورد.

 1. دانشگاه کالیفرنیا (University of California (UCLA))/ امریکا

این دانشگاه یک سیستم دانشگاهی بزرگ است و از 10 دانشگاه و مرکز علوم پزشکی تشکیل شده است. دانشگاه کالیفرنیا در سال 1868 در اوکلند کالیفرنیا تاسیس شده و یک دانشگاه دولتی است.

 1. کالج دانشگاهی لندن (University College London)/ انگلستان

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی و تحقیقاتی است و در سال 1826 در شهر لندن انگلستان تاسیس شده است. کالج دانشگاهی لندن از پر افتخارترین دانشگاه های اروپاست.

 1. دانشگاه ییل (Yale University)/ امریکا

دانشگاه ییل یک دانشگاه خصوصی است که در سال 1701 در شهر نیوهیون ایالت کنتیکت تاسیس شده است. دانشکده هنر این دانشگاه از دیگر دانشکده های آن مشهورتر است.

 1. امپریال کالج لندن (Imperial College London)/ انگلستان

این دانشگاه یکی از قطب های آموزش عالی در اروپاست و در سال 1907 در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن تاسیس شده است. ورود به این دانشگاه از هر دانشگاهی در اروپا سخت تر است.

 

برخی دیگر از بهترین دانشگاه ها در رشته پزشکی

در میان حدود 500 دانشکده پزشکی در جهان، تعدادی از آنها معتبرتر هستند و دانشجویان طراز اولی را تربیت کرده و مدرک آنها در دنیا نیز از اعتبار بیشتری برخوردار است. در این مقاله، گروه آسپیان به سراغ بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی رفته است. برای نام آوردن از تعدادی از بهترین دانشکده های پزشکی جهان، فاکتورهایی همچون اعتبار مدرک، میزان اعتبار مدرک، محل قرارگیری آن دانشگاه، هزینه های معقول و تاییدیه وزارت بهداشت ایران نسبت به آنها را بررسی کرده ایم.

 

الف) بهترین دانشگاه های رشته پزشکی در اروپا

 1. دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ در کشور آلمان با رتبه 33 در میان بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان، یکی از انتخابهای مطلوب برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید. دانشگاه هایدلبرگ یک موسسه دولتی است که در سال 1386 میلادی تأسیس شد و آن را به عنوان قدیمی ترین دانشگاه آلمان به حساب می آورند. 20 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

 1. دانشگاه میلان

این دانشگاه در میلان ایتالیا، در رده 62 جهانی قرار دارد و در سال 1942 تاسیس شده است. زبان تحصیل در این دانشگاه ایتالیایی است. دانشکده پزشکی دانشگاه میلان با داشتن 8 بخش و بیش از 600 استاد و محقق ، از نظر کیفیت آموزش و همچنین نتایج علمی تحقیقات بالینی و پایه یکی از مهمترین دانشکده های پزشکی اروپا به حساب می آید.

 1. دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز در کشور جمهوری چک در رتبه بندی بهترین دانشگاه های پزشکی جهان، در جایگاه 131 قرار دارد. دانشگاه چارلز در سال 1348 میلادی و در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک تاسیس شده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه، بزرگترین بیمارستان آموزشی در میان کشورهای حوزه بالتیک را دارد و دانشجویان رشته پزشکی از سال چهارم وارد آن می شوند. دانشجویان متقاضی رشته پزشکی می توانند به زبان انگلیسی در این دانشگاه تحصیل کنند.

مطالب بیشتر : تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
 
 1. دانشگاه گراتس

دانشگاه گراتس در کشور اتریش، یکی از مراکز مهم رشته پزشکی در اروپاست و در رتبه بندی جهانی دانشکده های پزشکی جهان در جایگاه 177 قرار دارد. دانشگاه گراتس از سال 1863 شروع به کار کرد و از سال 2004 به عنوان یک مرکز تحقیقات پزشکی کار خود را مستقل ادامه داد. این دانشگاه از اولین مراکز تحصیل زنان در جهان است و در سال 1900 میلادی اولین دانشجویان زن در این دانشگاه پذیرفته شدند.

 1. دانشگاه یاگیلونیا

رتبه دانشکده پزشکی دانشگاه یاگیلونیا در لهستان، 189 در جهان است. دانشکده پزشکی یاگیلونیا، قدیمی ترین دانشکده پزشکی در لهستان است. دانشکده های پزشکی و داروسازی این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین آکادمی های پزشکی در لهستان بارها مورد تقدیر قرار گرفته اند. این دانشگاه نیز در سال 1364 میلادی تأسیس شده است.

 1. دانشگاه سملویس

این دانشگاه در سال 1769 در بوداپست، پایتخت کشور مجارستان تاسیس شده است و در میان بهترین دانشگاه های پزشکی جهان رتبه 222 را دارد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه مجارستان است و بزرگترین دانشکده پزشکی در مجارستان را داراست. دانشگاه سملویس پس از جنگ جهانی دوم به ی دانشگاه مستقل برای رشته های پزشکی تبدیل شد. تحصیل در این دانشگاه به سه زبان مجاری، انگلیسی و آلمانی انجام می شود. 18 درصد دانشجویان سملویس را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

 

ب) بهترین دانشگاه های پزشکی در آسیا

1) دانشگاه پکینگ

دانشگاه پکینگ یا پکن، در شهر پکن چین، یکی از دانشگاه های دولتی چین است که در سال 1898 تأسیس شده است. این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در جهان، در رده 92 قرار گرفته است. در سال 2000 ، دانشگاه علوم پزشکی پکن در این دانشگاه گنجانیده شد و به مرکز علوم بهداشتی دانشگاه پکن، که اکنون محل تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری است ، تغییر نام داد.

2) دانشگاه بین المللی سنگاپور

این دانشگاه رتبه اول دانشگاه های آسیا در رشته پزشکی را دارد و در رتبه بندی جهانی دانشگاه های رشته پزشکی در جایگاه 63 قرار دارد. سیستم آموزش عالی استاندارد سنگاپور و هزینه نسبتا پایین تحصیل در آن، این دانشگاه را به یکی از انتخابهای مطلوب برای تحصیل تبدیل کرده است. دانشاه بین المللی سنگاپور قدیمی ترین دانشگاه این کشور است و زبان تحصیل در آن انگلیسی است

3) دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه دولتی است که در سال 1958 در شهر آنکارا کشور ترکیه تاسیس شده و اکنون در رده 176 در میان بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد. تحصیل پزشکی در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکی انجام می گیرد. دانشگاه حاجت تپه را می توان یکی از دانشگاه های پیشرو در کشور ترکیه و یکی از پایگاه های اجتماعی این کشور دانست.

4) انستیتو علوم پزشکی

این دانشگاه در شهر دهلی هندوستان واقع شده است و در رده 263 در میان بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد. زبان تحصیل پزشکی در این دانشگاه انگلیسی است. انستیتوی علوم پزشکی هند در سال 1956 تاسیس شد و یکی از مجهزترین بیمارستانهای آموزشی هندوستان را در اختیار دارد. این مرکز اکنون دارای 25 دپارتمان بالینی و 4 مرکز فوق تخصصی است.

5) دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا در شهر کوالالامپور در کشور مالزی واقع شده و در رده 283 بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار دارد. این دانشگاه از سال 1949 فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون 6000 نفر در رشته پزشکی عمومی و 5000 نفر در رشته های تخصص پزشکی از آن فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه مالایا قطب برتر آموزش پزشکی و مراقبت های بهداشتی در این کشور است.

6) دانشگاه اندونزی

این دانشگاه در شهر دپوک در کشور اندونزی واقع شده و در رتبه 526 بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی قرار گرفته است. این دانشگاه بهترین دانشگاه کشور اندونزی است و با دانشگاه هایی در اروپا و آسیا نیز تبادل دانشجو انجام می دهد. دانشگاه اندونزی در سال 1849 میلادی تاسیس شده است. دانشکده های دانشگاه اندونزی در شهرهای مختلف این کشور مانند دپوک، جاکارتا و جاوا قرار دارند. زبان تحصیل پزشکی در این دانشگاه انگلیسی است.

 

انتخاب دانشگاه برای رشته پزشکی

رشته پزشکی از جمله رشته هایی است که همیشه تعداد زیادی از متقاضیان برای تحصیل را دارد. دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در این رشته میان کشورهای مختلف جا به جا می شوند. از طرفی به این دلیل که مدت زمان تحصیل در این رشته نسبتا طولانی است، علاوه بر مسائلی مانند زبان تحصیل و اعتبار دانشگاه، شهریه دانشگاه و همچنین هزینه زندگی دانشجویی در کشور مقصد نیز اهمیت بیشتری پیدا می کنند. برای انتخاب دانشگاه جهت تحصیل در رشته پزشکی، لازم است که دانشجویان علاوه بر شرایط شخصی خودشان، شرایط دانشگاه های مورد نظرشان را نیز بسنجند و سپس دانشگاه را برای تحصیل در رشته پزشکی انخاب کنند.

 

اقدام برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور

مهم ترین اقدام برای تحصیل در خارج از کشور، مشورت با متخصصان امور مهاجرت تحصیلی است. چرا که برای هر فرد انتخابها و گزینه های بیشماری وجود دارد که بعد از بررسی کلی شرایط او، می توان این انتخابها را به چند گزینه محدود کرد. ممکن است بسیاری از کسانی که خود را وکلای مهاجرت معرفی می کنند، از بسیاری مسائل و پروسه ها کاملا بی اطلاع باشند و دانشجویان را گمراه کنند. آسپیان؛ نماینده رسمی تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی است و می تواند به بهترین نحو متقاضیان عزیز تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را راهنمایی کند. کارشناسان این موسسه از ابتدای مسیر تا استقرار شما در کشور مقصد، در کنارتان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

آسپیان

 

1399/ 03 /08 609
printrating
نام
ایمیل
نظر