آشنایی کامل با تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور

رشته پزشکی و زیرمجموعه های آن، همیشه از پرتقاضاترین رشته ها برای تحصیل در داخل یا خارج از کشور بوده است. هر سال تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی تصمیم به تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور خودشان می گیرند. به همین دلیل کشورهای زیادی در دنیا ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در این رشته را افزایش داده اند و پذیرای دانشجویان بیشتر در رشته پزشکی هستند.

اما در میان اینهمه کشور و دانشگاه مختلف، تمامی آنها معتبر نیستند و نمی توان به مدارک آنها مطمئن بود. از طرفی ممکن است بعضی از دانشگاه ها هزینه بالایی را از دانشجویان دریافت کنند، اما از نظر علمی چندان باکیفیت نباشند. این مقاله از مجموعه مقالات مجموعه آسپیان، برای آشنایی کامل با تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور نوشته شده است.

تحصیل رشته پزشکی خارج از کشور

بسیاری از دانشجویان و خانواده های آنها، انتخاب می کنند که در خارج از کشور به تحصیل در این رشته بپردازند. تحصیل رشته پزشکی در هر کشوری، شرایط و مراحل خاص خود را دارد. لازم است که دانشجو و خانواده اش پیش از انتخاب دانشگاه محل تحصیل، به این موضوع نیز توجه داشته باشند که قرار است دانشجو پس از فارغ التحصیلی در همان کشور مشغول به کار شود یا به کشور خود برگردد و در آنجا فعالیت داشته باشد؟ همچنین لازم است متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی بدانند که بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی یک آزمون سراسری برگزار می کنند.

سپس کسانی را که در آزمون نمره مطلوب را به دست آورده باشند، پذیرش می کنند. برای گرفتن پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی بعضی از کشورها نیز نیاز است تا فرد داوطلب، قبلا در آزمون سراسری کشور خود شرکت کرده و پذیرش یک دانشگاه دولتی در کشور را گرفته باشد.

مطالب بیشتر : برگزاری آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی سال تحصیلی 2022 - 2021 دانشگاه پالاتسکی در تهران

 

شرایط مورد نیاز برای تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور چیست؟

تحصیل در رشته پزشکی یک پروسه سخت و زمان بر است. هدف اصلی این رشته درمان بیماری و در مواردی پیشگیری از آن است. طول دوره تحصیل این رشته در کشورهای مختلف حدود 5 تا 7 سال است. شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی، در دانشگاه های مختلف متفاوت است. اما سطح بالای مهارت در زبان مورد نیاز دانشگاه، نمرات قابل قبول در دروس زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک، معدل دیپلم بالا و رزومه تحصیلی خوب، عواملی هستند که در گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر، موثرند.

در مجموع، برای گرفتن پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های مختلف، لازم است مدرک زبان مورد نیاز برای آن دانشگاه، دیپلم 12 ساله، قبولی در آزمون ورودی احتمالی دانشگاه مورد نظر، پذیرش از یک دانشگاه دولتی در ایران(در صورت نیاز دانشگاه مقصد) و مدارک عمومی مانند پاسپورت، عکس، گواهی تمکن مالی، گواهی سلامت و... به دانشگاه مقصد ارائه شوند.

 

برای انتخاب دانشگاه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مواردی مانند معدل بالا، رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا، شرایط سنی مطلوب و... برای دانشگاه های مختلف برگ برنده محسوب می شوند. در واقع می توان گفت که این شرایط را دانشگاه برای انتخاب دانشجو مدنظر قرار می دهد. اما دانشجویان، قبل از اقدام به اپلای کردن و گرفتن پذیرش تحصیلی باید به چه نکاتی در موردِ یک دانشگاه توجه داشته باشند؟

  • رنکینگ علمی دانشگاه و میزان اعتبار مدرک آن در کشورهای مختلف
  • تحقیق در مورد اساتید و هیئت علمی دانشگاه  همچنین افتخارات فارغ التحصیل های آن دانشگاه
  • زبان ارائه دروس در آن دانشگاه و زمان مورد نیاز برای یادگیری آن زبان
  • امنیت محیط دانشگاه و شهر محل قرارگیری دانشگاه
  • هزینه تحصیل و هزینه زندگی در شهر مورد نظر
  • امکانات رفاهی و پژوهشی که آن دانشگاه در اختیار دانشجویانش قرار می دهد

 

انتخاب یک دانشگاه برای تحصیل رشته پزشکی

برای انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر گرینه های مختلفی پیش روی دانشجویان قرار دارند. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، می توان یک دسته بندی بر اساس اعتبار دانشگاه ها و میزان شهریه دریافتی آنها انجام داد:

  1. برخی از دانشگاه ها هزینه تحصیل پایین و مدرک معتبری دارند. مانند آلمان، جمهوری چک، اتریش و ... در واقع با تحصیل در دانشگاه های این کشورها می توان تا حدودی اطمینان داشت که مدرک دریافت شده از بیشترِ دانشگاه های این کشورها، از اعتبار خوبی در ایران و سایر کشورها برخوردار است.
  2. دسته دوم، دانشگاه هایی با هزینه بالا و اعتبار مدرک بالا هستند. به عنوان مثال گرفتن پذیرش در کشورهایی مانند امریکا، کانادا و انگلستان امکان پذیر است اما هزینه تحصیل در آنها بالاست. اعتبار دانشگاه های این کشورها نیز بالاست و تعداد زیادی از دانشگاه های تراز اول جهان در این کشورها قرار دارند.
  3. دسته سوم کشورهایی با هزینه تحصیل پایین و مدرک نه چندان معتبر هستند. برای تحصیل در این کشورها لازم است به میزان اعتبار دانشگاه توجه داشته باشید و از قبل برای انتخاب آن تحقیق کنید. دانشگاه هایی در کشورهایی مانند اسلوونی، صربستان، قبرس و... از این دسته هستند.

کدام دسته

با توجه به مجموع شرایط، انتخاب کشورهایی در دسته اول بیشتر منطقی به نظر می رسند. چرا که راه برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های دسته اول، چه بخواهند برای کار به ایران برگردند و چه بخواهند در کشورهای دیگر کار کنند، باز است. اکنون شرایط مختلف دانشگاه هایی از هر سه دسته را به صورت کلی بررسی خواهیم کرد.

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه چارلز/ جمهوری چک

در میان دانشگاه های معتبر اروپایی که می توان با هزینه کم در آن به تحصیل پزشکی پرداخت، دانشگاه چارلز یا کارلف در شهر پراگ جمهوری چک می باشد. این دانشگاه جزو دانشگاه های دسته اول است، به این معنا که با هزینه کم می توان یکی از معتبرترین مدارک آکادمیک پزشکی اروپا را در آن دریافت نمود. این دانشگاه اولین دانشگاه در مرکز اروپاست که در سال 1348 میلادی تاسیس شده است.

در رتبه بندی دانشگاهی QS در سال 2020، دانشگاه چارلز رتبه 291 جهان را به خود اختصاص داده است. دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز در میان 40 دانشکده پزشکی برتر جهان قرار دارد. طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز 6 ساله است و تدریس در آن به زبان انگلیسی انجام می شود. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز بین 11 تا 15 هزار یورو در سال و هزینه زندگی در شهر پراگ بین 500 تا 1000 یورو در ماه می باشد.

مطالب بیشتر : تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
مطالب بیشتر : همه چیز درباره تحصیل پزشکی در چک
تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه هایدلبرگ/ آلمان

کشور آلمان از جمله کشورهای محبوب برای تحصیل در میان دانشجویان بین المللی است. از طرفی برای کسانی که به زبان آلمانی درس بخوانند، هزینه تحصیل رایگان است و مدارک دانشگاه های آلمان نیز اکثرا از اعتبار بالایی برخوردارند. بنابراین می توان گفت که بیشتر دانشگاه های آلمان از دسته اول هستند. در این میان دانشگاه هایدلبرگ در شهر هایدلبرگ  یکی از انتخابهای عالی برای تحصیل در رشته پزشکی است.

برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه(و در کل در کشور آلمان) دانشجویان علاوه بر مدارک معمول،  نیاز به ارائه مدرک دیپلم با معدل بالای 17 و مدرک زبان آلمانی حداقل B1 اخذ شده از موسسات معتبر دارند. طول دوره تحصیل پزشکی در آلمان 6 سال و سه ماه است و با یک آزمون دولتی به پایان می رسد. دانشکده پزشکی هایدلبرگ در شهر مانهایم آلمان قرار دارد و به عنوان یکی از معتبرترین دانشکده های پزشکی دنیا مطرح است.

یکی از الزامات برای ورود به دانشگاه هایدلبرگ، برای دانشجویان خارجی، آزمون زبان آلمانی DHS است. هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان از هرکجای دنیا 31700 دلار امریکا (29500 یورو) برای هر سال است. برای مدیریت یک زندگی دانشجویی در شهر برلین آلمان، به مبلغی در حدود 600 الی 900 یورو در ماه نیاز است.

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه تورنتو/ کانادا

دانشگاه تورنتو از بهترین دانشگاه های دنیاست که در رتبه اول بهترین دانشگاه های کاناداد و در رتبه 17 در میان بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه تورنتو را می توان در دسته دوم دانشگاه ها طبقه بندی کرد. مدرک این دانشگاه در تمامی رشته ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است، اما هزینه تحصیل در آن نیز بالاست.

نکته مهم دیگر این است که با توجه به ظرفیت کم دانشگاه های کانادایی، پذیرش گرفتن از آنها تا حدودی دشوار است. برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه تورنتو، متقاضیان لازم است نمرات بالا و مدرک آیلتس یا تافل با نمره بالا داشته باشند. سپس باید در امتحان دوره لیسانس علوم پایه شرکت کنند و بعد از آن در آزمون MCAT شرکت کنند. در صورت قبولی در این دو آزمون، دانشجویان می توانند برای گرفتن پذیرش دانشگاه تورنتو اقدام کنند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه تورنتو سالیانه حدود 27000 دلار است و هزینه زندگی دانشجویی در شهر تورنتو کانادا، بین 1200 تا 2500 دلار می باشد.

مطالب بیشتر : آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی گدانسک کشور لهستان
 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه گدانسک/ لهستان

یکی از بهترین دانشگاه ها با هزینه پایین برای تحصیل پزشکی در اروپا، انشگاه گدانسک در کشور لهستان است. مدرک معتبر این دانشگاه و تراز علمی بالای آن باعث می شود که دانشجویان بین المللی زیادی سالانه برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند. دانشگاه گدانسک در شهر گدانسک واقع شده است و بیمارستان اصلی آن به عنوان یکی از مجهز ترین و مدرن ترین بیمارستان های آموزشی اروپا مطرح است. طول دوره تحصیل پزشکی در لهستان 6 ساله است، به این صورت که دوره آموزشی 5 سال و دوره کارآموزی یک ساله می باشد.

تحصیل پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی امکان پذیر است و برای گرفتن پذیرش آن، علاوه بر مدارک معمول، دانشجویان به ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل (با نمره حداقل 65) و تافل(با نمره حداقل 5.5) نیاز دارند. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه گدانسک 1100 یورو برای هر سال است. البته شهریه های دانشگاه می توانند طی دو قسط پرداخت شوند. هزینه زندگی در شهر گدانسک نیز در صورت اقامت در خوابگاه حدود 400 یورو در ماه و در صورت اقامت در آپارتمان، برابر 800 یورو در ماه می باشد.

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی/ لیتوانی

تحصیل در این دانشگاه معتبر اروپایی نیز در کنار مقرون به صرفه بودن از اعتبار بالایی هم برخوردار است. این دانشگاه در شهر کائوناس لیتوانی واقع شده و بیمارستان اختصاصی آن، به عنوان بزرگترین انستیتو درمانی در کل منطقه بالتیک شناخته می شود. طول دوره تحصیل پزشکی در این دانشگاه 6 ساله است. دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی با عضویت در برنامه تبادل دانشجوی ارسموس، این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که یک سال از دوره تحصیلی خود را در دیگر کشورهای اروپایی عضو این پیان سپری کنند.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه علاوه بر مدارک متداول، به مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 7 مورد نیاز است. هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی، 10000 یورو برای هر سال بوده و هزینه یک زندگی دانشجویی در این شهر، حدود 500 تا 650 یورو در هر ماه می باشد.

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه آکسفورد/ انگلستان

این دانشگاه از جمله دانشگاه های گرانقیمت و سطح بالا در جهان به حساب می آید. اعتبار بالای مدرک دانشگاه آکسفورد و شهریه نسبتا زیاد آن، باعث می شود تا آکسفورد را در دسته دوم قرار دهیم. دریافت پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه آکسفورد نسبت به دانشگاه های امریکا راحت تر است. از طرفی تمامی دانشکده های پزشکی انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. برای اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه آکسفورد به کسب نمرات بالا در دروس شیمی و زیست، معدل دیپلم بالای 18و همچنین قبولی در آزمونهای BMAT و UK CAT نیاز است.

مدرک زبان مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در آکسفورد، آیلتس حداقل 7.5 و یا تافل حداقل 110 است. شهریه تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه تقریبا 30000 پوند(33500 یورو) در سال و هزینه زندگی در شهر آکسفورد انگلستان بین 1000 تا 1300 یورو در ماه خواهد بود.

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سگد/ مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان، با کمی ریسک همراه است و لازم است که دانشجویان پیش از انتخاب و اقدام برای گرفتن پذیرش تحصیلی در این کشور، از میزان اعتبار دانشگاه مورد نظرشان مطمئن شوند. دانشگاه های مجارستان معمولا در دسته سوم هستند اما در میان این دانشگاه ها، چهار دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هستند: سگد، دبرسن، دانشگاه بوداپست و دانشگاه پچ.

دانشگاه علوم پزشکی سگد واقع در شهر سگد، با رنکینگ جهانی زیر 500 یکی از دانشگاه های معتبر کشور مجارستان است و اعتبار مدرک آن در تمام دنیا، بالاست. طول دوره تحصیلی پزشکی در این دانشگاه 6 سال است و تدریس این رشته به زبان انگلیسی انجام می شود. هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سگد سالیانه 17200 دلار(16000 یورو) است و هزینه یک زندگی دانشجویی در این شهر بین 600 تا 800 یورو در ماه می باشد.

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه پالاتسکی/ جمهوری چک

یکی دیگر از دانشگاه های کشور جمهوری چک که در لیست ما و در دسته بندی گروه اول قرار می گیرد، دانشگاه پالاتسکی است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه با توجه به اعتبار بالای مدرک آن و هزینه معقولی که دانشگاه دریافت می کند، انتخابی عالی به حساب می آید. دانشگاه پالاتسکی در شهر اولوموک جمهوری چک واقع شده است و برای تمامی دانشجویان خود امکان اسکان در خوابگاه فراهم می کند.

شهر اولوموک نیز یک شهر دانشجویی است و این امر باعث شده تا اولوموک حال و هوایی جذاب و بانشاط داشته باشد. برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه پالاتسکی، لازم است که متقاضیان در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوندو مدرک زبان آیلتس حداقل 6 یا تافل حداقل 87 را به دانشگاه ارائه دهند. هزینه تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پالاتسکی حدود 10000 یورو در سال است. زندگی در شهر دانشجویی اولوموک نسبتا ارزان است و به هزینه ای حدود 400 الی 600 یورو در ماه نیاز دارد.

 

 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه استانبول/ ترکیه

بیشتر دانشگاه های کشور ترکیه را می توان در دسته دوم قرار اد. دانشگاه هایی که مدرک علمی آنها در دنیا از اعتبار مطلوبی برخوردار است و شهریه آنها چندان گزاف نیست. در این میان، دانشگاه استانبول را می توان یکی از بهترین انتخابها برای تحصیل در رشته پزشکی به حساب آورد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه نیز مانند دیگر نشگاه های ترکیه، دانشجویان باید در آزمون SAT نمره قبولی را کسب کنند.

اگر دانشجویان قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند، قبولی در آزمون YOS مورد نیاز است. دانشگاه استانبول در رتبه بندی QS رتبه 400-500 را کسب کرده و در رده بندی وزارت علوم ایران نیز درجه الف را دارا می باشد. از آنجایی که دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است، هزینه تحصیل در آن پایین است. هزینه تحصیل برای رشته پزشکی، در سال اول تحصیل 2100 دلار (1950 یورو) در سال و در سالهای بعدی 3600 دلار(3350 یورو) در هر سال است. هزینه یک زندگی دانشجویی خوب در ترکیه را می توان حدود 500 تا 700 دلار(465 تا 650 یورو) در ماه، در نظر گرفت.

 

راهنمای تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور

در این مقاله، تلاش گروه آسپیان بر این بود که چند دانشگاه از میان بهترین دانشگاه های دنیا برای دانشجویان بین المللی را معرفی کرده و به صورت اجمالی به بررسی شرایط تحصیل در آنها بپردازد. مجموعه آسپیان، با استفاده از کادر مجرب و متخصص خود می تواند راهنمای تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای متقاضیان عزیز باشد. این موسسه از صفر تا صد پروسه مهاجرت تحصیلی در کنار دانشجویان خواهد بود و آنها را برای رسیدن به بهترین تصمیم و عملی کردن آن، یاری خواهد داد. برای مشورت با مشاوران  ما در موسسه آسپیان، با ما تماس بگیرید.

 

 

 

1399/ 03 /03 1422
printrating
نام
ایمیل
نظر