نحوه آمادگی برای مصاحبه تحصیلی پذیرش در دانشگاه

اکثر دانشگاه­ های معتبر جهان، بعد از قبولی دانشجو در آزمون ورودیشان، جهت اعطای پذیرش به دانشجو اقدام به انجام مصاحبه­ تحصیلی با فردِ متقاضی می ­کنند. این امر از دو جهت اهمیت دارد. اول آن که دانشگاه صرفاً نمره قبولی دانشجو را مبنای پذیرش او در دانشگاه قرار نمی ­دهد و دوم اینکه دانشجو این شانس را دارد تا توانایی های خود را علاوه بر آزمون کتبی در مصاحبه تحصیلی نیز بروز دهد. مصاحبه تحصیلی ممکن است در هر یک از سه مقطعِ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام شود. اکثر متقاضیان نمی دانند که در مصاحبه تحصیلی با چه نوع سؤال هایی مواجه می شوند. در این متن نحوه آمادگی برای مصاحبه تحصیلی پذیرش در دانشگاه­ ها را تا حد امکان شرح خواهیم داد.

مهم ترین مسئله در رابطه با مصاحبه تحصیلی چیست؟

مسئله ای که مقدم بر هر چیز باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که نترسید! هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد. مصاحبه تحصیلی در نهایت یک مکالمه بین شما و هیئت انتخاب دانشگاه خواهد بود. بدانید که ترسِ شما، باعث می شود که تمام توانِ بالقوه­ شما، بالفعل نشود. به این معنی که ترس، توان شما برای بهتر و راحت تر حرف زدن را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. پس لازم است که هیچ ترسی در این رابطه به خود راه ندهید و در نهایت آرامش به مصاحبه تحصیلی خود بپردازید. البته بیان این نکته نیز الزامی است که بروز استرس و اضطراب تا حدود زیادی اجتناب ناپذیر است. اما مراقب باشید که استرس، توانایی های شما را از کار نیندازد.

مطلب بیشتر : انگیزه نامه یا SOP چیست و نکات مهم در تهیه انگیزه نامه

 

مصاحبه تحصیلی شامل چه مواردی می شود؟

پاسخ دادن به این سؤال از آن جهت غیر ممکن است که هر دانشگاه، در رشته های مختلف، و با توجه به هیئت انتخاب های متعدد یک روش را برای انجام مصاحبه تحصیلی در نظر می گیرد. بنابراین نمی توان صرفاً به یک نسخه از پیش تعیین شده اشاره کرد. اما در اکثر مصاحبه های تحصیلی بخش انگیزه­ نامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حال سؤال اینجاست که انگیزه نامه چیست؟ انگیزه نامه اصطلاحاً به مواردی اطلاق می شود که دانشجو موظف است در رابطه با انگیزه های خود برای ورود به دانشگاه و رشته مورد نظرش برای هیئت انتخاب صحبت کند.

 

در بخش انگیزشی مصاحبه تحصیلی باید به چه مواردی اشاره شود؟

 

 1. انگیزه نامه خود را به دقت مرور کنید.

این نامه متشکل از مواردی است که مهم ترین آن ها هدفِ شما از ورود به این رشته در دانشگاه مورد نظر است. این نامه را که برای هر رشته و دانشگاهی متفاوت است جدی بگیرید و قبل از مصاحبه تحصیلی به آن مسلط شوید.

 1. مهم ترین مواردی را که در آخرین مدرک تحصیلی خود آموخته اید، مرور کنید و بدانید که چرا در آن رشته یا مقطع و در آن دانشگاه تحصیل کرده اید.
 2. پاسخ های روشنی برای این دو سؤال داشته باشید: الف) چرا در فلان کشور (کشوری که در آن مدرک آخرتان را گرفته اید) تحصیل کرده اید؟ ب) چرا قصد مهاجرت تحصیلی به کشور مقصد را (کشوری که می خواهید در دانشگاه آن پذیرفته شوید) دارید؟
 3. در آینده چه هدفی را دنبال می کنید؟

این یکی از مهم­ترین بخش های قسمت انگیزشی مصاحبه تحصیلی است. باید در نهایت صداقت و با بینشی دقیق، در رابطه با آینده ای که برای خود در این رشته خاص متصور هستید صحبت کنید. باید به دقت به این موضوع اشاره کنید که پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظرتان، چقدر در راستای رسیدن به هدفتان نقش مثبت دارد.

 1. چطور با دانشگاه مقصد آشنا شدید؟

توجه داشته باشید که اگر به این سؤال این پاسخ را بدهید که: «در اینترنت!» به مذاقِ هیئت انتخاب خوش نخواهد آمد. از آن جهت که امروزه هر دانشگاهی برای خود یک سایت دارد، حتماً به نکاتی که نشان دهد شما آن سایت را مطالعه کرده اید اشاره کنید.

 1. درباره­ تصمیمتان پیرامون تحصیل در آن رشته خاص به روشنی صحبت کنید.

به یاد داشته باشید در این بخش، نشان دادن اشتیاقتان بسیار اهمیت دارد.

 1. در رابطه با ویژگی های مثبت کشور مقصد با هیئت انتخاب صحبت کنید.

برای مثال در این بخش، می­ توانید به جاذبه های کشور مورد نظر و همچنین آداب و رسومشان اشاره کنید.

 

دیگر مواردی که ممکن است در بخش انگیزشی مصاحبه تحصیلی مورد سؤال قرار بگیرد چیست؟

 

البته دست هیئت انتخاب در اینکه چه سؤالی را از متقاضی پذیرش بپرسند، باز است. اما ممکن است علاوه بر مطالب عرض شده، به موارد زیر هم اشاره شود.

 1. بعد از اتمام دوره چه می­کنید؟
 2. الآن مشغول به چه کاری هستید؟
 3. کمی در باره­ خودتان و ویژگی های رفتای و اخلاقیتان صحبت کنید.

 

قبل از شروع مصاحبه تحصیلی باید چه چیز­هایی را آماده کرد؟

 

 1. در اسکایپ یک نام کاربری و یک پروفایل آماده کنید.

توجه داشته باشید که نام کاربری تان عجیب و تصویر پروفایلتان نامتعارف نباشد.

 1. قبل از انجام مصاحبه چند مرتبه مسیر احتمالی مصاحبه را فرض کنید و تمرین کنید.

حداقل سه بار مصاحبه خود را تمرین کنید. این کار برای شما این امکان را فراهم می آورد که نقاط ضعف خود را به درستی تشخیص دهید و همچنین تا حدود زیادی از ترس شما می کاهد و موجب بالا رفتن سطح اعتماد به نفستان می شود.

 1. از شارژ بودن لپ تاپ و همچنین اینترنت خود اطمینان کامل حاصل کنید.

قطع شدن ارتباطتتان بر اثر خاموش شدن لپ تاپ یا تمام شدن شارژ اینترنت، یک اشتباه تقریباً جبران نشدنی است.

 1. تصویرتان باید پس زمینه ای حرفه ای داشته باشد.
 2. الزاماً به صورت رسمی لباس بپوشید و حتما مو و صورتی آراسته داشته باشید.
 3. نور محیط را در حد بالاتر از میزان معمول قرار دهید.
 4. تا حد امکان محیطی را برای مصاحبه تحصیلی انتخاب کنید که کاملاً آرام است. 
1399/ 02 /29 60
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر