مقایسه هزینه های تحصیل در کشورهای اروپایی

یکی از دغدغه های اساسی برای تحصیل دانشجویان در خارج از کشور، مساله هزینه هاست. با توجه به اینکه معمولا دانشجویان در ابتدای ورود خود به کشور مقصد موفق به پیدا کردن کار نمی شوند، لازم است که برای مهاجرت تحصیلی، اطلاعات دقیقی درباره هزینه های دانشگاه، خوابگاه، خورد و خوراک و زندگی در کشور مقصد داشته باشند. به همین دلیل در این مقاله از مجموعه مقالات آسپیان، هزینه های تحصیل در پرطرفدارترین مقاصد اروپایی در سال 2020 را بررسی کرده ایم.

 

هزینه زندگی و تحصیل در انگلستان

کیفیت بالای زندگی، انگلیسی زبان بودن، دسترسی به یکی از بهترین نظام های آموزشی، وجود گزینه های فراوان در میان دانشگاه هایی با سطح علمی استاندارد و رنکینگ جهانی بالا، انگلستان را به یکی از مقاصد پر متقاضی برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبتا بالاست. در مقطع کارشناسی هزینه مربوط به دانشگاه چیزی در حدود 8000 تا 15000 پوند(یعنی رقمی حدود 9000 تا 17000 یورو) در سال و هزینه زندگی دانشجویی در این کشور ماهیانه حدود 1700 تا 2300 پوند(یعنی 1900 تا 2600 یورو) در ماه خواهد بود. هزینه تحصیل در برخی دانشگاه های انگلستان تا رقمی حدود 27000 پوند در سال هم می رسد.

 

هزینه زندگی و تحصیل در جمهوری چک

یکی از بهترین انتخابها برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، دانشگاه های کشور جمهوری چک است.جمهوری چک واقع در قلب اروپا ، مقصد بسیار خوبی برای دانشجویان آینده نگر است. کیفیت آموزش، هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی و شهریه پایین فقط برخی از دلایلی است که باید به طور جدی تحصیل در این کشور را مد نظر اشته باشید. حضور بیش از 43000 دانشجوی بین المللی در این کشور نشان دهنده سیستم آموزشی فوق العاده این کشور است. وجود دانشگاه های طراز اولی مانند ماساریک یا چارلز در این کشور نیز، شاهدی بر این مدعاست که چک از بهترین مقاصد تحصیلی دانشجویان به شمار می رود. هزینه هر ماه زندگی در این کشور چیزی در حدود 300 تا 700 یورو و هزینه تحصیل از 2000 تا 20000 یورو در سال، بسته به نوع رشته و دانشگاه متغیر است.

مطالب بیشتر : مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف جمهوری چک
 
 

هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا

زندگی و تحصیل در ایتالیا نیز در سالیان اخیر مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. شهریه دوره های لیسانس و کارشناسی ارشد در ایتالیا از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. به طور کلی دانشگاه های دولتی از دانشگاه های خصوصی مقرون به صرفه تر هستند. برای کاهش هزینه های تحصیل ، دانشجویان بین المللی می توانند برای بورس های تحصیلی اقدام کنند یا ثابت کنند که خانواده ای کم درآمد دارند. از میان دانشگاه های مختلف این کشور می توان به میلان و بولونیا اشاره کرد. هزینه زندگی در ایتالیا حدود ماهی 1000 تا 1500 یورو و هزینه تحصیل در ایتالیا بین 1000 تا 4000 یورو در هر سال برای مقطع کارشناسی  می باشد. دانشگاه های خصوصی در ایتالیا نیز بین 20000 تا 23000 یورو در سال است.

 

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

وقتی صحبت از پول و هزینه های تحصیل در خارج از کشور می شود ، مجارستان در رده بندی برترین کشورها قرار می گیرد. شهریه بسیار پایین برای دانشجویان غیر اروپایی و هزینه های بسیار کم برای زندگی، باعث شده تا مجارستان نیز جزو انتخابهای مناسب برای دانشجویان بین المللی باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور مانند آندراسی و دبرسن، بین 1500 تا 3500 یورو در هر سال و هزینه زندگی در این کشور تقریبا بین 450 تا 550 یورو در ماه خواهد بود.

 

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

کشور آلمان در نظرسنجی های اخیر، به عنوان محبوب ترین کشور برای مهاجران برگزیده شده است. علت این امر، نیاز به بررسی تخصصی و دقیق دارد اما به صورت کلی می توان گفت که نظام رفاهی کشور آلمان، کم هزینه بودن تحصیل در این کشور، حق کار و تحصیل همزمان، وجود فرصتهای کاری و آینده شغلی وهمچنین بالا بودن سطح دانشگاه ها و نظام آموزشی استاندارد این کشور، باعث شده تا امروزه بیش از 9 میلیون نفر مهاجر در این کشور زندگی کنند. هزینه زندگی و تحصیل در کشور آلمان و در دانشگاه های دولتی بسیار پایین و تقریبا رایگان است. شهریه دانشگاه های دولتی در این کشور سالانه حدود 300 الی 500 یورو و شهریه دانشگاه های دولتی سالیانه حدود 20000 یورو می باشد. هزینه یک زندگی دانشجویی در این کشور چیزی در حدود 750 تا 850 یورو در ماه است.

 

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه

ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران ، فرهنگی شبیه به فرهنگ مردم ایران را دارد. سفر به ترکیه برای ایرانیان نیاز به ویزا ندارد، بنابراین رفت و آمد دانشجو و خانواده اش راحت است و دردسری ندارد. تحصیل و زندگی در ترکیه مقرون به صرفه است و مجموعه این عوامل، ترکیه را به مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل می کند. به عنوان مشهورترین دانشگاه های ترکیه می توان از استانبول و آتاتورک نام برد. هزینه زندگی در این کشور تقریبا بین 350 تا 500 یورو در هر ماه و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور، بین 400 تا 1500 یورو در سال می باشد.

 

هزینه زندگی و تحصیل در لهستان

لهستان برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را دارد. بیش از 400 دانشگاه و کالج در لهستان وجود دارد که سالانه حدود 1.5 میلیون دانشجو  را پذیرا می شوند. لهستان با داشتن تاریخ غنی و فرهنگ بالا،  مدارک دانشگاهی معتبر و امکان تحصیل با زبان انگلیسی به عنوان کشوری مناسب و ارزان قیمت برای تحصیل در اروپا شناخته می شود. دانشگاه های مشهوری مانند پالاتسکی، ورشو و یاگیلونیا در این کشور قرار دارند. هزینه تحصیل در لهستان برای دانشجویان کارشناسی چیزی در حدود 500 تا 6000 یورو در هر سال و هزینه زندگی در این کشور بین 500 تا 850 یورو در ماه می باشد.

مطالب بیشتر :تحصیل در اروپا یا کانادا

 

 

 

 

 

 

1399/ 02 /26 646
printrating
نام
ایمیل
نظر