راهنمای کامل تحصیل رشته داروسازی در خارج از کشور

رشته داروسازی، یکی از زیرشاخه­ های علم پزشکی است که به تولید، ساخت و بررسی داروهای مختلف می پردازد. دانشجویانی که قصد دارند این رشته را در خارج از کشور تحصیل کنند، لازم است که به مجموعه ای از شرایط توجه داشته باشند. برای انتخاب این رشته و دانشگاهی که با شرایط دانشجو سازگار باشد، لازم است در ابتدا دانشجویان با رشته داروسازی، شرایط تحصیلی و شرایط شغلی این رشته آشنا شوند و سپس مطابق شرایط و مسائل مدنظرشان، برای تحصیل در آن کشورها و دانشگاه ها که به نظرشان مطلوب است، اقدام کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات آسپیان، راهنمای کامل تحصیل رشته داروسازی در خارج از کشور را ارائه خواهیم داد.

 

رشته داروسازی

داروسازی رشته ای است که می توان آن را پُلی میان پزشکی و شیمی در نظر گرفت. دانشجویان این رشته پس از فارغ التحصیلی، معمولا به سه دسته تقسیم می شوند. گروه اول، داروسازانی که در داروخانه ها مشغول به کار شده داروهای تجویز شده توسط پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی را بررسی کرده و سپس نحوه استفاده صحیح از آنها را به بیمارانشان توضیح می دهند. آنها همچنین به سؤالاتی در مورد تجویز داروها و محصولات بدون نسخه پاسخ می دهند و به بیماران در مدیریت بیماری ها کمک می کنند و پیگیری می کنند که افراد چه دارویی را مصرف می کنند تا بتوانند از تداخل داروها با یکدیگر جلوگیری کنند. دسته دوم داروسازانی هستند که در لابراتوارها به ساخت و تولید داروها مشغول می شوند. گروه سوم نیز به عنوان ناظران کیفی در شرکتهای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و یا به عنوان کادر اجرایی وزارت بهداشت و درمان مشغول به فعالیت می شوند.

 

شاخه های تخصصی داروسازی

پس از دریافت مدرک داروسازی عمومی، افراد می توانند بنا به انتخاب شخصی وارد فضای کار شده و یا تحصیل در این رشته را در مقطع تخصص و در یکی از این شاخه ها ادامه دهند.

 • اقتصاد و مدیریت دارو
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • داروسازی بالینی
 • داروسازی سنتی
 • داروسازی هسته ای
 • فارماسیوتیکس(فناوری دارویی)
 • کنترل دارو
 • فارماکوگنوزی( مطالعه داروهای گیاهی و ترکیباتی با منشا طبیعی)
 • نانو فناوری دارویی
 • زیست مواد دارویی
 • سم شناسی
 • شیمی دارویی

 

تحصیل داروسازی در خارج از کشور

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی تصمیم به تحصیل در رشته داروسازی در مرزهای خارج از کشور خود می گیرند. در این میان دانشجویان ایرانی نیز برای تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف اقدام می کنند. بازار کاری خوبِ داروسازی و درآمد نسبتا بالای آن در بیشتر کشورهای جهان، باعث شده تا تعداد متقاضیان برای تحصیل در این رشته، هر سال بیشتر شود. از طرفی دریافت ویزای تحصیلی نسبت به انواع ویزای دیگر راحت تر و سریع تر بوده و دانشجویان از طریق آن می توانند برای گرفتن اقامت دائم و تابعیت آن کشور اقدام کنند. اما لازم است دانشجویان علاوه بر علاقه و تمایل به تحصیل در این رشته، به دانشگاه مورد نظرشان نیز توجه داشته باشند. مسائل اصلی که لازم است در انتخاب دانشگاه های خارج از کشور مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

 1. سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه مورد نظر
 2. میزان شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در کشوری که دانشگاه در آن واقع شده است.
 3. تایید دانشگاه توسط وزارت علوم ایران(در صورت تمایل به شاغل شدن در ایران پس از اتمام دوره تحصیلی)
 4. زبان مورد نیاز برای تحصیل در آن دانشگاه
 5. سطح امنیت برای تحصیل و کار و زندگی در کشور مورد نظر

 

شرایط اخذ پذیرش داروسازی در کشورهای مختلف

شرایط اخذ پذیرش در رشته داروسازی با توجه به کشور و دانشگاه مورد نظر متقاضیان، متفاوت است. اما معمولا ورود به این رشته مانند دیگر رشته های گروه پزشکی، نیازمند شرکت در آزمون وردی مخصوص همان دانشگاه است. این قانون در بیشتر دانشگاه های معتبر اروپایی برقرار است. از طرفی نمرات بالا در دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضی و همچنین داشتن نمره بالا در مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) در گرفتن پذیرش این رشته تاثیر بالایی دارند. واضح است که دروس ذکر شده در این رشته استفاده های فراوانی دارند. از طرفی مدرک زبان انگلیسی از آن جهت اهمیت دارد که زبان رشته داروسازی در بیشتر دانشگاه ها انگلیسی است. این نکته را نیز باید مدنظر داشت که برای گرفتن پذیرش در بیشتر دانشگاه ها، داشتن دیپلم 12 ساله و معدل دیپلم بالای 15 الزامی می باشد. برخی از دانشگاه ها علاوه بر مدرک آیلتس یا تافل، از دانشجویان مدرک GRE  یا SAT نیز می خواند.

 

شرایط تحصیل داروسازی در کشورهای مختلف

از آنجایی که طول دوره تحصیل داروسازی، مدارک مورد نیاز، زبان و در مجموع شرایط تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف با هم متفاوت است، در این قسمت، به بررسی مجموع شرایط تحصیل داروسازی در کشورهای مختلف و دانشگاه های پرطرفدار می پردازیم.

 

تحصیل داروسازی در انگلستان

کشور انگلستان یکی از چهار ناحیه متحد پادشاهی بریتانیای کبیر است. تحصیل داروسازی در این کشور از نظر اعتبار مدارک و همچنین سابقه دانشگاه های این کشور در زمینه علم پزشکی حائز اهمیت است. از طرفی دانشجویان در این کشور اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارند. دوره تحصیل داروسازی در این کشور 4 ساله است، بدین صورت که 3 سال دوره کارشناسی و 1 سال کارآموزی به طول می انجامد. پس از آن دانشجویان می توانند در جامعه داروسازی سلطنتی بریتانیا ثبت نام کرده و وارد دوره های Mpharm شوند و 5 سال مشغول به تحصیل شده و مدرک کارشناسی ارشد داروسازی را دریافت کنند. از بهترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه آکسفورد، دانشگاه منچستر، کینگز کالج، کمبریج، امپریال کالج و... اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل داروسازی در این کشور عبارتند از:

پاسپورت یا شناسنامه متقاضی/ ترجمه انگلیسی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن/ برای دانش آموزان بالای ۱۷ سال مدرک زبان آیلتس حداقل ۵- ۵/۵/ فرم رزومه(CV)/  قطعه عکس ۴*۳/ گواهی بهداشت سلامت/ گواهی تمکن مالی

هزینه تحصیل داروسازی در این کشور بین 16000 تا 20000 یورو در سال می باشد. هزینه زندگی در انگلستان چندان ارزان نیست و یک زندگی دانشجویی در این کشور تقریبا حدود 12000 تا 13000 پوند در سال (13500 الی 15000 یورو در سال) هزینه خواهد داشت.

 

تحصیل داروسازی در جمهوری چک

کشور جمهوری چک یکی از بهترین انتخابها برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی است. این کشور قلب فرهنگ اروپاست و زادگاه نویسندگانی چون میلان کوندرا یا بهومیل هرابال و سیاستمدارانی چون واتسلاف هاول بوده است. در میان دانشگاه های برتر جمهوری چک، دانشگاه هایی مانند چارلز یا ماساریک از بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل در رشته داروسازی می باشند. طول دوره داروسازی در چک 5 ساله و مدرک کارشناسی ارشد داروسازی دریافت می کنند. کسانی که علاقه دارند این رشته را تا مقطع دکترا ادامه دهند، لازم است بر اساس علاقه، یکی از زیرشاخه ها را انتخاب کرده و بنا به نظر استاد راهنما در آن رشته ادامه تحصیل دهند. دانشجویان در هر ترم ۱۴ هفته آموزشی خواهند داشت که هر هفته ۲۸ ساعت آموزشی را شامل می شود و دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد داروسازی باید ۲۵۶ واحد درسی را پشت سر بگذارند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش داروسازی در چک عبارتند از:

مدارک مربوط به دیپلم/ پاسپورت/ تاییدیه مدرک به وسیله سفارت چک/ دو عدد عکس پاسپورتی/ گواهی تاییدیه سلامت/ مدرک آیلتس یا تافل با نمره حداقل 6

دانشگاه چارلز به عنوان بهترین دانشگاه جمهوری چک (به خصوص در رشته های علوم پزشکی) در پراگ واقع شده و رشته داروسازی در آن به دو زبان انگلیسی و چکی ارائه می شود. دانشگاه ماساریک در شهر برنو نیز رتبه دوم بهترین دانشگاه های جمهوری چک را داراست. هزینه تحصیل رشته داروسازی به زبان انگلیسی در این دو دانشگاه چیزی در حدود 7500 تا 8000 یورو در سال می باشد. هزینه یک سال زندگی دانشجویی در این کشور نیز بین 3000 تا 4000 یورو در سال خواهد بود.

مطلب بیشتر : تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
 

تحصیل داروسازی در لهستان

لهستان از جمله کشورهای توعه یافته اروپایی است که به خاطر کیفیت مطلوب دانشگاه ها، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه های پایین زندگی، مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار می گیرد. از طرفی مدرک آیلتس با نمره متوسط (5.5) برای پذیرش دانشگاه های این کشور و اجازه کار همزمان با تحصیل، از دیگر امکاناتی است که دانشجویان را برای تحصیل در این کشور ترغیب می کند. از بهترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه های سیلیسیا و گدانسک اشاره کرد. دوره دریافت مدرک کارشناسی ارشد در لهستان نیز 5 ساله می باشد. مدارک مورد نیزا برای اخذ پذیرش دانشگاه های لهستان عبارتند از:

ارائه رزومه (CV)/ تکمیل فرم درخواست پذیرش/ ارائه تعداد 8 قطعه عکس 3*4/ ارائه پاسپورت یا گواهی تولد متقاضی/ فیش پرداختی هزینه های مربوط به پذیرش/ ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره حداقل 5،5/ ارائه گواهی سلامت پزشکی / ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی

دانشگاه سیلیسیا بزرگترین مرکز آموزش علوم پزشکی در این کشور است. دانشگاه گدانسک نیز از نظر دستاوردهای علوم پزشکی، درجه A را داراست. هزینه تحصیل داروسازی در لهستان حدود 2000 تا 3000 یورو در سال است. هزینه زندگی در این کشور نیز نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین بوده و برای یک زندگی دانشجویی به مبلغی حدود 3500 تا 6000 یورو در سال نیاز است.

مطلب بیشتر: آشنایی با دانشگاه علوم پزشکی گدانسک
 
مطلب بیشتر: آشنایی با دانشگاه سیلیسیا
 

تحصیل داروسازی در اتریش

متقاضیان تحصیل در این کشور اروپایی، علاوه بر نظام آموزشی پیشرفته و دانشگاه های این کشور، تحت تاثیر کیفیت زندگی و شرایط فرهنگی و اجتماعی در این کشور نیز قرار دارند. کشور اتریش از لحاظ تاریخی مرکز فرهنگی آموزش بین المللی در اروپا محسوب می شود. تعداد زیاد دانشگاه ها و کالج های باکیفیت و نظام آموزشی پیشرفته دانشگاهی، اتریش را برای دانشجویان متقاضی تحصیلات بین المللی تبدیل به یک انتخاب مناسب کرده است. از بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل در رشته داروسازی می توان به دانشگاه علوم پزشکی وین واقع در پایتخت این کشور، دانشگاه علوم پزشکی گراتس و دانشگاه اینسبروک اشاره کرد. مدارک مورد نیاز برای ورود به رشته داروسازی در این کشور عبارتند از:

فرم درخواست از دانشگاه در اتریش/ پاسپورت/ عکسهای 3*4/ مدرک دیپلم 12 ساله/

تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی این کشور تقریبا رایگان است و برای ورود به آن، لازم است که دانشجو حداقل یک ترم در یک دانشگاه دولتی در کشور خود تحصیل کرده باشد. تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش، معمولا در دانشگاه های غیردولتی انجام می شود و مستلزم پرداخت هزینه نسبتا قابل توجهی است. هزینه یک سال تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش بین 7000 تا 10000 یورو در سال می باشد. هزینه زندگی متوسط و دانشجویی در این کشور نیز بین 11500 تا 12500 یورو در سال خواهد بود.

 

تحصیل داروسازی در مجارستان

کیفیت آموزشی مجارستان و اعتبار دانشگاه های آن به خصوص در رشته های پزشکی و همچنین پایین بودن شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی نسبتا پایین در این کشور، باعث شده تا دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. برای ورود به رشته داروسازی در دانشگاه های این کشور، لازم است دانشجویان در یک دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی که حدود 8 الی 10 ماه طول می کشد، شرکت کنند و پس از آن وارد رشته داروسازی شوند. دوره تحصیل داروسازی در کشور مجارستان نیز 10 ترم و 5 ساله می باشد. مدارک بیشتر دانشگاه های معتبر این کشور مورد تایید در امریکا کانادا و کشورهای اروپایی می باشند. دانشگاه سگد (Szeged) از معتبرترین دانشگاه های کشور مجارستان است. این مجموعه بزرگ تحقیقاتی، در شهر سگد؛ سومین شهر بزرگ مجارستان واقع شده است. از دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می توان به دانشگاه دبرسن و دانشگاه پچ اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی مجارستان عبارتند از:

اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه/ نامه پذیرش از یک دانشگاه در کشور مجارستان/ گذرنامه معتبر که دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد/ عکس 3*4/ اثبات بیمه درمانی/ فرم درخواست ویزا اثبات محلی برای سکونت در مجارستان

هزینه های پایین تحصیل و زندگی در مجارستان می تواند فرصت خوبی را برای افرادی رقم بزند که تصمیم دارند با هزینه ای نه چندان زیاد، مدرک داروسازی خود را دریافت کنند. هزینه تحصیل داروسازی در این کشور حدودا برابر با سالی 10000 یورو می باشد و هزینه زندگی برای یک زندگی دانشجویی بین 3500 تا 4500 یورو در سال خواهد بود.

 

تحصیل داروسازی در لیتوانی

لیتوانی از جمله کشورهایی است که در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی شده است. 10 درصد دانشجویان این کشور را دانشجویان خارجی از بیش از 50 کشور جهان تشکیل می دهند. همین امر موجب شده که دانشگاه های این کشور فضای چند فرهنگی و چند صدایی را برای دانشجویان ایجاد کنند. از طرفی اقتصاد مدرن کشور لیتوانی و عضویت در پیمان اراسموس و امکان تبادل دانشجو بین کشورهای مختلف اروپایی عضو این پیمان، از دیگر دلایل اقبال دانشجویان به تحصیل در این کشور است. طول دوره تحصیل داروسازی در این کشور در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به ترتیب 4 و 2 سال می باشد. بهترین دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی برای تحصیل در رشته داروسازی و دیگر رشته های پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی واقع در شهر کائوناس می باشد. رنکینگ این دانشگاه بر اساس QS، 751-800 است. از دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می توان به دانشگاه ویلنیاوس اشاره کرد. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش داروسازی در این کشور عبارتست از:

فرم درخواست/ مدرک دیپلم ترجمه شده و مورد تایید دولت/ گوهی سلامت دانشجو/ پاسپورت/ سه عدد عکس 3*4 / مدرک زبان آیلتس حداقل 5.5 و یا تافل حداقل 65/ مدارک اثبات تمکن مالی/ مدارک اثبات تضمین اسکان در لیتوانی

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در رشته داروسازی در این کشور بین 6000 تا 10000 یورو در ماه است. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بین 4200 تا 9500 یورو در سال خواهد بود.

مطلب بیشتر : تحصیل در لیتوانی
 

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار دارد. چرا که نزدیکی این کشور به ایران، عدم نیاز ایرانیان به ویزا برای ورود به آن، دانشگاه های مورد تایید اتحادیه اروپا و همچنین وجود دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت در این کشور، باعث شده تا مجموعه شرایط برای دانشجویان ایرانی در ترکیه مطلوب به نظر برسد. تحصیل در مقطع کارشناسی داروسازی در این کشور 5 ساله و دوره کارشناسی ارشد آن 2 ساله است. در نهایت دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل بیشتر در این رشته را دارند، می توانند پس از شرکت در آزمون، به مقطع دکترای داروسازی راه پیدا کرده و 4 سال به تحصیل بپردازند. یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه استانبول است که در سال 1435 تاسیس شده و از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه های مشهور دیگر ترکیه برای تحصیل داروسازی عبارتند از دانشگاه آتاتورک و دانشگاه آنکارا که هر دو از بهترین دانشگاه های ترکیه هستند. برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی دانشگاه های دولتی ترکیه، لازم است دانشجویان در آزمون  YOS (در صورت تمایل به تحصیل به زبان ترکی) و یا SAT (در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی) شرکت کنند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش داروسازی به زبان انگلیسی در ترکیه عبارتست از:

مدرک آیلتس حداقل 6 و یا تافل حداقل 80/ 2 قطعه عکس 3*4/ ترجمه ریزنمرات سه سال دبیرستان/ ترجمه رسمی مدرک دیپلم و تاییدیه دولت/ اسکن مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی/ ترجمه شناسنامه

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه پایین است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور سالانه حدود 1400 تا 2500 یورو است و هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی این کشور سالانه بیش از 18000 یورو می باشد. برای هزینه زندگی نیز با 4500 تا 6000 یورو در سال می توان یک زندگی دانشجویی داشت.

 

مشاوره تحصیلی برای رشته داروسازی در خارج از کشور

تصمیم به مهاجرت از هر نوعی؛ چالش ها و دغدغه های خاص خودش را دارد. در این میان مهاجرت تحصیلی از دو جنبه اهمیت فراوانی دارد. یکی تغییر محل زندگی و مهاجرت و دیگری تصمیم برای آینده شغلی و آینده تحصیلی. بنابراین این تصمیم، می تواند بر سراسر زندگی فرد موثر باشد و لازم است افراد قبل از هر اقدامی، تمام جوانب این تصمیم را بسنجند. موسسه آسپیان با بهره گرفتن از کادر مجرب حقوقدانان و مشاوران متخصص در امور مهاجرت، از صفر تا صد مسیر انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه و گرفتن پذیرش و... در کنار شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

1399/ 02 /23 98
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر