آشنایی با امکانات دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز در شهر هرادتس کرالووه

 

همانطور که می‌دانید، دانشگاه چارلز قدیمی‌ترین دانشگاه در سراسر اروپای مرکزی بوده و دانشکده داروسازی این دانشگاه در شهر هرادتس کرالووه  نیز، با قدمتی بیش از ۵۰ سال، هم‌اکنون معتبرترین مرکز پزشکی-تحقیقاتی در جمهوری چک می‌باشد. امروزه رقابت میان دانشکده‌های پزشکی و داروسازی در سراسر اروپا بسیار تشدید شده است. رقابت این دانشکده‌ها به جهت جذب دانشجویان خارجی همواره در راستای پیشرفت و مدرن شدن این دانشکده‌ها عمل کرده است. دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز به تنهایی سالانه پذیرای بیش از هزاران دانشجوی خارجی می‌باشد.

استقبال بی‌نظیر این تعداد دانشجو از دانشکده داروسازی چارلز، خود دلیلی محکم بر اعتبار این دانشکده می‌باشد. با این وجود دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز همواره در پی به روز کردن امکانات و تسهیلات خود می‌باشد. هم‌اکنون دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز دارای کتابخانه‌ای با بیش از ۷۰ هزار جلد کتاب، دپارتمان زبان‌های خارجه و دو لابراتوار که مجهز به ۵۰ کامپیوتر هستند، می‌باشد.

دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز دارای ۱۲ دپارتمان مختلف برای رشته‌های متنوع در زمینه داروسازی می‌باشد. دپارتمان علوم بیوشیمی، دپارتمان بیوفیزیک و دپارتمان تکنولوژی داروسازی، از جمله دپارتمان‌های مختلف این دانشکده می‌باشد. لازم به ذکر است برای هر یک از دپارتمان‌های ذکر شده، سالن‌های تدریس و کنفرانس مجهز به آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا تعبیه شده است.  در اینجا شاید جالب باشد با برخی از امکانات باورنکردنی دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز آشنا شوید! 

 

باغ گیاهان دارویی

باغ گیاهان دارویی که دارای یک گلخانه عظیم نیز می‌باشد، شامل انوع متنوعی از گونه‌های گیاهی بوده و جهت انجام تحقیقات و آزمایشات در اختیار دانشجویان قرار دارد. به طور مشخص این باغ به جهت تدریس عملی برای دروس گیاه‌شناسی، کاشت و فارماكوگنوزي  یا همان مطالعه داروهای گیاهی، بسیار مفید واقع می‌شود.

این باغ همچنین گیاهان مورد نیاز دانشجویان سال آخر که در حال  مطالعه و تحقیق بر روی پایان‌نامه خود هستند را، فراهم می‌کند. باغ گیاه‌شناسی دانشکده داروسازی چارلز  همچنین با ۲۰۰ باغ گیاه‌شناسی دیگر در سراسر دنیا به تبادل دانه‌های گونه‌های متفاوت گیاهی می‌پردازد. این باغ در نزدیکی دانشکده در شهر هرادک کراکوف واقع شده است.

 

مرکز علوم و اطلاعات Science and Library Information Center

این مرکز ارائه دهنده‌ی اطلاعات بخش بندی و مرتب شده مانند یک کتابخانه به اساتید، دانشجویان و سایر کارکنان دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز می‌باشد. در این مرکز شما امکان مطالعه در سالن‌های مجهز و همچنین استفاده از مجموعه‌ای عظیم از نشریات را خواهید داشت. اطلاعات این مرکز به صورت دیجیتال نیز ثبت شده و شما به کمک کامپیوتر به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا خواهید کرد.

 

موزه داروسازی جمهوری چک

از اواخر قرن گذشته، داروسازان و تاریخ نگاران اهل چک در پی ساخت موزه‌ای مختص حرفه‌ی خود بوده‌اند. با این وجود این موزه فعلا برای عموم در دسترس نبوده و تنها برای استفاده در دانشگاه و تحقیقات در اختیار اساتید و دانشجویان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که مدیریت این موزه بر عهده‌ی دانشکده داروسازی و تحت نظارت مستقیم دانشگاه چارلز می‌باشد.

این موزه تا به امروز موفق به گردآوری مجموعه‌ای عظیم از جمله دارو‌ها و فراورده‌های تولید شده چکی و خارجی، وسایل داروسازی قدیمی چوبی، سنگی و فلزی وابزارهای مختلف چون وزنه، ترازو آسیاب و دستگاه تولید قرص، شده است. علاوه بر این، بیش از ۱۵ هزار جلد کتاب و نشریه از داروسازان چک و اسلاو نیز در این موزه گردآوری شده است که این موزه را به بزرگترین مرکز تاریخی داروسازی در جمهوری چک تبدیل کرده است. این کتاب‌ها و نشریات نه تنها در اختیار دانشجویان دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز قرار دارند، بلکه کتاب‌ها و دیگر وسایل تاریخی موجود در موزه همواره در کلاس‌های تدریس، سمینارها و کنفرانس‌های دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

1399/ 02 /20 482
printrating
نام
ایمیل
نظر