افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در سراسر دنیا

 

معمولا تعداد پزشکان در هر جمعیت، طبق هر هزار نفر تعیین می شود. مثلا در کشور یونان به ازای هر هزار نفر تقریبا 6.3 نفر پزشک و در کشور قطر 7.8 نفر پزشک در جمعیت به ازای هر هزار نفر، مشغول به کار هستند. کشورهای پیشرو در حوزه سلامت، معمولا برای هر هزار نفر بین سه تا پنج پزشک فعال دارند و در بیشتر کشورهای دنیا این عدد، بیشتر از 2 می باشد. با توجه به نیاز روزافزون مردم به حوزه سلامت و کارکنان فعال آن، ظرفیت دانشجویان پزشکی در سراسر دنیا، هر سال کمی افزایش پیدا می کند. در این مقاله به بررسی مهمترین کشورهایی می پردازیم که ظرفیت دانشجویان دانشکده های پزشکی خود را در سالهای اخیر افزایش داده اند.

 

 

تحصیل پزشکی در کشور چک

 

چک یکی از پیشروترین کشورهای اروپایی در حوزه علوم سلامت است که در سالهای اخیر به عنوان یکی از پیشگامان آموزش پزشکی در جهان مطرح شده است. علاوه بر آن امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور، کار را برای دانشجویان پزشکی راحت تر کرده است. وجود دانشگاه های طراز اول در این کشور و اعتبار مدارک آنها، مانند دانشگاه چارلز یا ماساریک و...، استانداردهای بالای فرهنگی و اقتصادی کشور چک و هزینه های نسبتا پایین زندگی، از دیگر دلایل هجوم دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا به این کشور است. به همین دلایل کشور چک در سالهای گذشته ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی را اندکی بالاتر برده است. برای تحصیل پزشکی در این کشور لازم است ابتدا دوره پری مدیکال را گذرانده و سپس با گذراندن آزمون ورودی دانشگاه، وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید.

+ تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

 

تحصیل پزشکی در کشور لهستان

 

این کشور اروپایی که از بزرگترین کشورهای اروپایی است، با رشد اقتصادی چشمگیر و توسعه در سالهای گذشته، از بهترین انتخابها برای تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است. کشور لهستان با هزینه مناسبی که از دانشجویان خود دریافت می کند و همچنین سطح بالای کیفیت آموزشی در دانشگاه هایش، امروزه به یک قطب دانشجوپذیر در اروپا تبدیل شده است. دانشگاه هایی مانند گدانسک، سیلیسیا و یاگیلونیا در این کشور، با استقبال بالای دانشجویان خصوصا برای تحصیل در رشته پزشکی رو به رو هستند و به همین دلیل ظرفیت دانشجویان پزشکی را بالاتر برده اند. زندگی در لهستان نسبتا ارزان است و دانشجویان می توانند با صرف هزینه ای معقول، زندگی راحتی را تجربه کرده و از بهترین امکانات تحصیلی بهره مند شوند.

+ بهترین دانشگاه های لهستان برای تحصیل پزشکی

 

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه

 

تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان ایرانی، یکی از انتخابهای مطلوب است. چرا که رفت و آمد به این کشور برای ایرانیان راحت بوده و علاوه بر فاصله اندک، نیازی به ویزا نیز ندارد. از طرفی کیفیت و سطح آموزشی کشور ترکیه بالا بوده و بسیاری از دانشگاه های آن مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند. از طرفی کشور ترکیه به خاطر عضویت در اتحادیه اروپا و موفقیتهای اقتصادی، بستر مناسبی برای مشاغل مختلف نیز به حساب می آید. به همین دلیل این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی محسوب می شود که قصد دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند. در این میان دانشگاه هایی مانند دانشگاه استانبول و دانشگاه آتاتورک، با افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی خود، کار گرفتن پذیرش را کمی راحت تر کرده اند. طول دوره پزشکی در این کشور 6 سال است و می توان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شد.

 

تحصیل پزشکی در مجارستان

 

کشور مجارستان چند سالی هست که به خاطر دانشکده های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی مورد توجه دانشجویان ایرانی و دیگر دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. این کشور کوچک اروپایی دوره های رشته پزشکی را در دانشگاه هایی با رتبه های بالا مانند سگد، سملوایز، پچ و دبرسن ارائه می کند. این چهار دانشگاه همگی جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. سطح علمی خوب دانشگاه های مجارستان، شهریه مناسب، شرایط پذیرش نسبتا آسان و جذابیتهای تاریخی و فرهنگی این کشور، همگی در استقبال دانشجویان و در نتیجه افزایش تدریجی ظرفیت پزشکی این دانشگاه ها، موثر بوده اند.

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه های معتبر بین المللی

 

یکی از مهمترین تصمیمات زندگی افراد در دوره مدرن، انتخاب محل تحصیل و دانشگاه است. در این میان تعداد زیادی از افراد علاقه به تحصیل در خارج از کشور دارند و انتخاب دانشگاهی با تراز علمی بالا برای آنها اهمیت ویژه ای دارد. چرا که در میان دانشگاه های بی شمار در جهان، تنها تعداد انگشت شماری از آنها، از اعتبار و سطح علمی قابل قبول برخوردارند. از طرفی آگاهی از ظرفیت دانشگاه ها و شرایط پذیرش آنها کاری وقت گیر و تخصصی است و ممکن است بدون دقت لازم توسط متقاضی، انجام گیرد. از این رو، مجموعه آسپیان، با کادر مجرب و حرفه ای در امور اعزام دانشجو، در مسیر انتخاب و گزینش دانشگاه و کشور مقصد، قدم به قدم در کنار متقاضیان عزیز است و تا مستقر شدن آنها در کشور مورد نظرشان، آنها را تنها نمی گذارد. این مجموعه، با برنامه ریزی دقیق حقوقی و آموزشی، آماده ارائه خدمات به دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

1399/ 02 /17 81
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر