مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف جمهوری چک

کشور جمهوری چک، یک کشور صنعتی و توسعه یافته است که در اروپای مرکزی قرار دارد و با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی مرز مشترک دارد. این کشور به خاطر عضویت در اتحادیه اروپا، داشتن امنیت اقتصادی و سیاسی، داشتن دانشگاه های طراز اول و همچنین فرهنگ بالای مردم آن، به یکی از مهمترین قطبهای مهاجرپذیر اروپا تبدیل شده است. هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور با پارامترهایی همچون میزان جمعیت شهر، داشتن دانشگاه و همچنین داشتن موقعیتهای شغلی، تغییر می کند. در این مقاله، گروه آسپیان، به مقایسه شهرهای مختلف جمهوری چک از لحاظ هزینه و سطح زندگی می پردازد.

 

 

وضعیت هزینه زندگی در شهرهای مختلف جمهوری چک

 

کشور چک، با بررسی جمیع شرایط، نسبت به همسایگان خود کشوری ارزان محسوب می شود. به این معنا که هزینه زندگی در شهرهای مختلف جمهوری چک در کنار کیفیت بالا، نسبتا معقول است. از طرفی برای کسانی که در این کشور مشغول به کار می شوند(خصوصا بعد از تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک)، سطح درآمد نیز مناسب و مطلوب است. هزینه یک ماه زندگی برای هر فرد در جمهوری چک رقمی بین 350 تا 750 دلار در ماه است. این رقم یعنی هزینه ای بین 8700 تا 18800 کورونای چک در هر ماه برای زندگی و بدون احتساب اجاره خانه یا خوابگاه، نیاز است.(هر کورونای چک تا زمان نگارش این مقاله ارزشی برابر 166 تومان دارد.) این قیمتها بسته به هر شهر متغیر است و شامل هزینه خورد و خوراک، درمان، حمل و نقل، فرهنگ و تفریح می شود.

 

هزینه زندگی در شهر پراگ

 

شهر پراگ پایتخت جمهوری چک، از زیباترین شهرهای اروپایی و قلب فرهنگ و هنر کشور چک است. این شهر 1.3 میلیون جمعیت دارد و در شمال غربی کشور چک واقع شده است. این شهر نسبت به هزینه زندگی در شهرهای مختلف جمهوری چک کمی گرانتر بوده و تعداد مهاجران در آن بیشتر است. یکی از مهمترین دلایل بالا بودن مهاجر در این شهر، وجود دانشگاه چارلز، از بهترین دانشگاه های اروپایی است که در رده 210 بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. هرساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در چارلز مشغول به تحصیل می شوند. شهر پراگ دومین شهر برتر جهان از نظر دانشجویان است. دستمزد کار در پراگ، نسبت به بقیه شهرهای چک 25 درصد بالاتر است و تقریبا یک پنجم از کل نیروی کار چک در این شهر مشغول فعالیت هستند. هزینه یک ماه زندگی در شهر پراگ برای یک خانواده چهار نفره بدون اجاره خانه، چیزی در حدود 50 هزار کورونا در ماه و برای یک نفر بدون اجاره خانه، چیزی در حدود 14 هزار کورونا در ماه می باشد. اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز این شهر 20 هزار کورونا و اجاره یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز این شهر 15 هزار کورونا می باشد. این هزینه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 34 هزار کورونا و در خارج از مرکز شهر، 23 هزار کورونا می باشد.

 

هزینه زندگی در شهر برنو

 

این شهر، دومین شهر بزرگ جمهوری چک و مقر مراجع قضایی این کشور است. برنو در حدود 403 هزار نفر جمعیت دارد. این شهر نیز به علت وجود دانشگاه های معتبری همچون ماساریک، دانشگاه فنی برنو و آکادمی موسیقی و نمایش یاناچک، از مهمترین قطبهای تحصیلی جمهوری چک می باشد. دانشگاه ماساریک، بزرگترین دانشگاه این شهر است که در رتبه 577 جهان قرار دارد. شهر برنو نیز چهارمین شهر برتر جهان از نظر دانشجویان است. هزینه زندگی در شهر برنو برای یک نفر و بدون احتساب اجاره خانه، چیزی در حدود  13 هزار و 700 کورونا در ماه می باشد. هزینه اجاره خانه در مرکز شهر برنو حدود 14 هزار کورونا و در خارج از مرکز شهر حدود 11 هزار کورونا در ماه می باشد.

+ برای آشنایی با شهر برنو اینجا کلیک کنید.

 

هزینه زندگی در شهر اولوموک(اولوموتس)

 

این شهر دانشگاهی، پنجمین شهر بزرگ چک محسوب می شود و چیزی در حدود 102 هزار نفر جمعیت دارد. یکی از دلایل استقبال زیاد دانشجویان از این شهر، وجود دانشگاه پالاتسکی است که در رده 519 بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد و میزبان دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. هزینه زندگی در این شهر نسبت به پراگ پایین تر است. هزینه زندگی برای یک نفر در این شهر چیزی در حدود 7 هزار و پانصد کرونا بدون احتساب اجاره خانه می باشد. اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اولوموک در مرکز شهر حدود 10 هزار کورونا و در خارج از مرکز شهر برابر 8 هزار کورونا در ماه خواهد بود.

+ برای آشنایی با شهر اولوموتس اینجا کلیک کنید.

 

هزینه زندگی در شهر استراوا

 

استراوا سومین شهر بزرگ جمهوری چک پس از پراگ و برنو است و حدود 310 هزار نفر جمعیت دارد. شهر استراوا یک شهر صنعتی به حساب می آید و تمرکز کارخانه های کشور چک در این شهر قرار دارد.  هزینه زندگی در این شهر، برای یک نفر و بدون احتساب اجاره خانه، حدود 12 هزار کورونا در ماه می باشد. هزینه اجاره آپارتمان در استراوا، نسبت به دیگر شهرها پایین تر است. اجاره آپارتمان یک خوابه در مزکر این شهر حدود 8 هزار کورونا در ماه و اجاره یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز این شهر، حدود 6 هزار کورونا در ماه می باشد.

 

مهاجرت به کشور جمهوری چک

 

مهاجرت به کشور جمهوری چک، می تواند به انواع شکلهای تحصیلی، شغلی، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و ... انجام شود. اما قبل از تصمیم به انتخاب نوع مهاجرت، لازم است با کارشناسان و مشاوران تخصصی این حوزه مشورت کنید و با توجه به جمیع شرایط خود، بهترین نوع مهاجرت و بهترین شهر را برای خود برگزینید. گروه بین المللی آسپیان با کادر مجرب متشکل از مشاوران و حقوقدانان تخصصی مهاجرت به کشور چک، مرجعی مطمئن برای جمع آوری اطلاعات و مشورت در این خصوص است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

 

1399/ 02 /15 947
printrating
نام
ایمیل
نظر