آشنایی با مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک

کشور جمهوری چک به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا و همچنین عضویت در اتحادیه اروپا، از جمله کشورهایی است که فرصتهای مناسبی برای افرادی که در جستجوی کار هستند، فراهم آورده است. این کشور اکنون برای تاسیس شرکتهای بین المللی و موسسات نیز موقعیتهای بسیاری فراهم آورده است. از طرفی با توجه به میزان بالای صنعت گردشگری و توریست در سالهای اخیر، نیاز این کشور به شاغلان چند زبانه افزایش یافته است. در کشور چک هم مانند دیگر کشورها، اولویت استخدام نیروی کار، با نیروی کار ماهر چکی می باشد. در این مقاله، گروه آسپیان به بررسی مشاغل پر طرفدار در جمهوری چک و میزان درآمد آنها می پردازد.

شیوه کاریابی در جمهوری چک

 

از آنجا که فرصتهای شغلی در این کشور زیاد است و نیروی کار ماهر در بیشتر زمینه ها مورد نیاز است، پیدا کردن کار در این کشور چندان دشوار نیست. اما بهتر است که افراد جویای کار در چک، قبل از هرچیز به زبان چکی مسلط باشند. بیشتر کسانی که قصد دارند در مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک مشغول به کار شوند، از طریق ویزای کار، اقامت چک را دریافت می کنند. برای دریافت این ویزا لازم است که یک کارفرما از این کشور، برای فرد متقاضی دعوتنامه کاری ارسال کرده و سپس فرد برای دریافت ویزا، اقدامات لازم را شروع کند. مهمترین مزیت ویزای کار این است که این ویزا تنها نوعی از ویزا در کشور چک است که همراهان فرد در آن، اجازه ورود به کشور را خواهند داشت. روش دیگر به این صورت است که فرد پس از ورود به کشور چک، برای پیدا کردن کار، در آژانسهای عمومی کاریابی این کشور ثبت نام کرده و آنها با توجه به لیست مشاغل مورد نیاز، کار متناسب با شرایط آن فرد را به او پیشنهاد دهند.

 

مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک

 

در خصوص مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک می توان به دو گروه از مشاغل اشاره نمود. دسته اول مشاغل مورد نیاز در این کشور و دسته دوم، مشاغلی که بالاترین میزان درآمد را دارند. در مورد دسته اول، می توان گفت که شاغلان و فارغ التحصیلان در حوزه IT، خدمات مالی و مدیریت مالی و حسابداری، معلمان زبان انگلیسی، داروسازان، فعالان حوزه گردشگری و توریسم، طراحان داخلی و مهندسان معماری و همچنین کارکنان بیمارستان، در این کشور مورد نیاز هستند و می توانند فرصتهای شغلی خوبی در این کشور پیدا کنند. در مورد لیست پر درآمد ترین شغلها نیز می توان به شاخه های درماتولوژی، چشم و اطفال در رشته پزشکی، دندانپزشکی، متخصصان سئو و محتوای سایت، مدیران اجرایی و اقتصادی، خلبانان و مهندسان پرواز، بالاترین سطح درآمد را در این کشور دارند.

 

شرایط کاریابی در مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک

 

دانستن زبان چکی خصوصا برای مشاغل پرطرفدار می تواند سرعت کاریابی در چک را دو برابر کند. اما برای کسانی که زبان چکی نمی دانند، شغلهای مربوط به گردشگری و یا پشتیبانی مشتریان شرکتهای بین المللی، گزینه های مناسبی به حساب می آیند. از طرفی، شانس پیدا کردن کار، برای کسانی که در این کشور تحصیل کرده اند، بالاست. یعنی کسانی که از دانشگاه های کشور چک مدرک معتبر تحصیلی خود را دریافت کرده اند، بهترین گزینه ها برای پیدا کردن شغل در این کشور به حساب می آیند. دانشجویان خارجی در این کشور در حین تحصیل نیز اجازه انجام 20 ساعت کار پاره وقت در هفته را دارند.

 

میزان درآمد در مشاغل پرطرفدار در جمهوری چک

 

هزینه های زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر و مقرون به صرفه تر است. در حالیکه کم درآمد ترین اقشار در این کشور نیز نسبت به سایر کشورها، وضعیت بهتری دارند. میزان درآمد در جمهوری چک، به صورت متوسط، ماهیانه بین 20 تا 35 هزار کرون می باشد. میزان درآمد مشاغل پرطرفدار در این کشور مانند مسئول کنترل پرواز، ممکن است به حدود 200 هزار کرون در ماه نیز برسد. از طرفی کم درآمدترین مشاغل مانند سرایداری، جنگلبانی، کارگری و خیاطی نیز درآمدی در حدود 14 هزار کرون در ماه دارند. نرخ مالیات بر درآمد در این کشور، 15 درصد است و برای کارمندان دولتی و خود اشتغالان ثابت است و تغییری نمی کند.

 

میانگین ساعت کاری در کشور چک

 

میانگین میزان ساعات کاری در این کشور نسبتا بالاست و به حدود 39 یا 40 ساعت در هفته می رسد. این میزان برای افراد زیر 18 سال، 30 ساعت است و ساعت کاری آنها در هر روز نباید بیش از 6 ساعت باشد. تعداد تعطیلی های رسمی برای شاغلان 20 روز در سال بوده و کارمندان ادارات و سازمانهای دولتی نیز می توانند هر سال پنج هفته مرخصی دریافت کنند. میزان مرخصی برای معلمان و استادان دانشگاه، هشت هفته در سال است.

 

شرایط و هزینه زندگی در جمهوری چک

 

این کشور با فرهنگ غنی و ثبات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی و کار و تحصیل به شمار می آید. امکانات رفاهی و آموزشی این کشور، نرخ پایین جرائم، امنیت بالا و استانداردهای مطلوب زندگی در آن، باعث شده تا این کشور کوچک، سالیانه تعداد زیادی مهاجر از کشورهای مختلف را پذیرا باشد. هزینه نسبتا معقول زندگی و درآمد مناسب نیز از مهم ترین مزایای این کشور است. هزینه زندگی یک نفره در این کشور چیزی در حدود 10 تا 15 هزار کرون در ماه می باشد. هزینه زندگی یک خانواده در این کشور، حداقل 20 هزار کرون در ماه است.

برای بررسی و یافتن شغل در جمهوری چک، لازم است که افراد به جمع آوری اطلاعات صحیح پرداخته و شرایط را به صورت جامع و کامل تحلیل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشورت تخصصی درباره شرایط خود می توانید با مشاوران و موکلان موسسه آسپیان تماس بگیرید.

 

+ راهنمای کامل تحصیل در جمهوری چک
 
+ تحصیل پزشکی در دانشگاه های جمهوری چک

 

 

1399/ 02 /13 386
printrating
  نظرات

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر