آشنایی با بهترین کالج های اروپا برای تحصیل

 

کشورهای اروپایی همواره به داشتن بهترین دانشگاه­ها، بهترین سیستم های آموزشی  و همچنین دارا بودن رفاه اجتماعی بالا مشهور بوده­اند. در این میان، متقاضیان تحصیل در اروپا، ممکن است برای انتخاب میان گزینه ­های مختلف و متنوع، سردرگم شوند و نتوانند بهترین دانشگاه ­ها یا کالج ­های اروپا برای تحصیل را با توجه به شرایط شان انتخاب کنند. چرا که انتخاب محل زندگی و تحصیل در اروپا به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و هرکدام از آنها ممکن است انتخاب دانشجو را تغییر دهد.

طبیعتا دانشجویان نمی ­توانند تمام دانشگاه ­ها و کالج­ های اروپایی را بررسی کنند. بنابراین لازم است تا با مطالعه­ ی دقیق و مشورت با مشاوران حرفه ­ای، مسیر سختِ انتخاب را برای خود هموارتر سازند. در این مقاله، مجموعه ­ی آسپیان، علاوه بر توضیح تفاوت های میان کالج و دانشگاه، بهترین کالج­ های این قاره­ ی سبز را به شما معرفی خواهد کرد.

تفاوت کالج با دانشگاه

تعریف کلمه ­ی کالج در کشورهای مختلف متفاوت است. در بعضی از کشورها، کالج و دانشگاه معمولا به یک معنا به کار رفته و یا کالج به بخش هایی از یک دانشگاه اطلاق می­ شود. از جمله­ ی این کشورها می­ توان به استرالیا، امریکا و کانادا اشاره نمود. در اروپا معمولا کالج به بخشی از یک دانشگاه یا موسس ه­ای وابسته به دانشگاه اطلاق می ­گردد.

به اینگونه کالج هااصطلاحا کالج ­های دانشگاهی گفته می­ شود. از طرفی کالج ممکن است اشاره به مجموعه ­ای باشد که از دانشگاه کوچک­تر است و دانشجویان می­ توانند از آن مدرک تحصیلی مربوط به مهارت های شغلی را دریافت کنند. این مفهوم چیزی شبیه به دانشکده­ های فنی و حرفه ­ای در کشور خودمان است. نوع دیگری از کالج ­ها نیز وجود دارند که به دانشگاه­ ها وابسته نبوده و به صورت مستقل عمل می­ کنند. این کالج ­ها معمولا دانشجویان خارجی را با ارائه ­ی مدرک یا گواهی نامه­ ی علمی، برای ورود به دانشگاه ­های آن کشور آماده می­کنند.

 

بهترین کالج­ های اروپا کدامند؟

از آنجایی که تنوع و پراکندگیِ دانشگاه­ ها و کالج­ ها در اروپا با سطح علمی بالا، زیاد است، در این قسمت به معرفی اجمالی برخی از بهترین کالج­ های اروپا برای تحصیل می­ پردازیم. درکشور انگلستان می­توان از کالج ­هایی مانند کالج علوم پایه­ ی کینگز،کالج پژوهشی UCL و کالج موسیقی BIMM نام برد. در کشور اسپانیا کالج ­هایی مانند کالج زبان اسپانیایی بارسلونا  وکالج فنی و هنری IED بارسلونا مشهورند.

کشور چک نیز که از پیشروترین کشورهای اروپایی در زمینه ­ی آموزش است، با کالج ­هایی مانند کالج بانکداری، کالج چک و کالج پراگ در این لیست قرار دارد. از بهترین کالج ­های اروپا در کشور ایتالیا می­ توان به کالج هنر و موسیقی ایتالیا، کالج مهندسی بولونیا و کالج LDM ایتالیا اشاره نمود. از نمونه کالج­ های برتر کشور آلمان نیز می­توان از کالج فنی مهندسی TU برلین، کالج پژوهشی علوم انسانی Heidelberg و کالج فناوری KIT نام برد. بهترین کالج ­های تحصیلی در کشور لهستان نیز کالج­ هایی مانند کالج مدیریت گدانسک و کالج امریکایی لهستان می­باشند.

 

تفاوت تحصیل در کالج با تحصیل در دانشگاه

در مورد تفاوت تحصیل در دانشگاه با کالج؛ اشاره به این موضوع لازم است که برنامه­ های تحصیلی در کالج ­ها بیشتر به منظور تربیت نیروی کار و اعزام افراد به فضاهای شغلی تعبیه شده ­اند. به این معنا که برنامه ­های آموزشی در کالج، بیشتر حرف ه­ای و عملی است.

علاوه بر این، تمرکز کالج بر ارتقای مهارت های فردی افراد و همچنین ارتقای سطح زبان آنان است. در دانشگاه ­ها افراد می­ توانند مدارک تحصیلی معتبر دریافت کنند. تمرکز برنامه­ های آموزشی دانشگاه ­ها بر ارتقای سطح علمی و تئوریک دانشجویان است. تحصیل در دانشگاه نسبت به کالج نیاز به زمان طولانی ­تر و هزینه ­ی بیشتری دارد. یعنی تحصیل در کالج، در نهایت سریع­تر و ارزان­تر به نتیجه خواهد رسید.

همچنین گرفتن پذیرش در کالج نسبت به دانشگاه آسان­تر است. بنابراین اگر شما فردی هستید که هدفتان از تحصیل کار در کشور مقصد با سطح درآمد متوسط است و می­خواهید متناسب با نیاز بازار کار آن کشور اقدام به تحصیل کنید، کالج برای شما گزینه ­ی مناسبتری است. از طرف دیگر تحصیل در دانشگاه ­ها زمانبر و پرهزینه است اما در دراز مدت فرصت­ های شغلی بیشتر با درآمد بالاتر را برای دانشجویان فراهم می­ کند.

 

کالج­ های آموزش زبان

برخی از انواع کالج در کشورهای مختلف اروپایی، دوره­ هایی جهت آموزش زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی در کالج­ های اختصاصی زبان برگزار می کنند. اقدام برای خواندن زبان در این کالج­ ها همزمان چندین مزیت دارد. در ابتدا اینکه گرفتن پذیرش از این کالج ­ها آسان­تر و ارزان­تر از گرفتن پذیرش در دانشگاه ­ها است و همچنین ویزای مربوط به آنها به راحتی صادر می­شود.

از طرفی، این دوره­ ها به عنوان دوره­ های آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه­ ها در نظر گرفته شده و باعث می­ شود روند ادامه­ ی تحصیل برای دانشجو در کشور مقصد سریع­تر انجام شود. مزیت دیگر کالج ­های زبان این است اشخاص به دنبال یاد گرفتن زبان مورد نظرشان(زبان آن کشور و یا انگلیسی) می­ توانند در آن کشور مشغول به کار شده و شرایط را برای ماندن در آن کشور فراهم کنند. بهترین کالج­ های اروپا برای تحصیل زبان در کشورهایی مانند انگلستان، مجارستان، ایرلند، جمهوری چک، سوئد، هلند، فرانسه، لهستان و... قرار دارند.

 

برنامه ­ریزی برای تحصیل در اروپا

در صورتی که قصد دارید در بهترین دانشگاه­ ها و کالج­ های اروپا برای تحصیل اقدام کنید، بهتر است برنامه ­ریزی خود را بر اساس ترکیبی از کالج و دانشگاه ترتیب دهید. بدین صورت که به عنوان مثال، در ابتدا به دانشگاه بروید و پس از اتمام دوره ­ی تحصیلی برای حرفه­ای­ تر شدن و ورود به بازار کار وارد کالج بشوید. یا اینکه به صورت برعکس، ابتدا به کالج رفته و پس از کسب مهارت، پیدا کردن شغل و تثبیت خودتان در بازار کار، به دانشگاه رفته و تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهید.

توجه داشته باشید که برخی از کالجها اجازه­ی اعطای درجه­ی علمی به دانشجویان را ندارند. اما برخی از کالج های  درجه یک، مدرک کارشناسی به دانشجویان خود اعطا می­کنند. بهتر است قبل از انتخاب و برنامه ­ریزی برای تحصیل، به این نکات توجه داشته باشید.

 

اطلاعات درباره­ی کالج­ های اروپایی

از آنجایی که در این مقاله و مقالاتی شبیه به این، شرایط کلی تحصیل در دانشگاه­ ها و کالج­ های اروپایی مطرح شده و جزییات بررسی نمی­شوند، لازم است دانشجویان برای بررسی جزئی و دقیق­تر مکان های تحصیلی متناسب با شرایطشان و انتخاب گزینه­ های متعدد، با کارشناسان و مشاوران تخصصی در حوزه­ی اعزام دانشجو مشورت کنند. موسسه ­ی آسپیان با بهره ­گیری از کادر مجرب  و مشاوران تخصصی امور پذیرش تحصیلی، از صفر تا صد پذیرش تحصیلی در کنار دانشجویان خواهد بود.  جهت کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه­ ی ما تماس بگیرید.

 

1398/ 12 /28 1721
printrating
نام
ایمیل
نظر