آشنایی با قدیمی ترین دانشگاه های دنیا

 

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای مختلف را دارند، یکی از مسائل جالب توجه، میزان قدمت و اعتبار دانشگاه­ های مورد نظرشان است. در این میان، دانشگاه ­های قدیمی که هنوز فعالیت داشته و اصطلاحا دانشگاه­ های زنده نامیده می­ شوند، معمولا انتخاب های چشمگیر و جذابی برای دانشجویان هستند. دانشگاه­ های قدیمی نه تنها از نظر تحصیلی علمی مکان های مهمی به شمار می­آیند، بلکه از نظر تاریخی نیز جزو مکان های مهم کشورها و منشا فرهنگی آنها به حساب می ­آیند. در این مقاله­ ی آسپیان، قدیمی­ترین دانشگاه­ های  دنیا را بررسی کرده و به معرفی اجمالی آنها خواهیم پرداخت. این لیست حاوی قدیمی‌ترین دانشگاه‌هایی است که از بدو تأسیس، بدون وقفه مشغول به فعالیت هستند.

 

  1. دانشگاه قرویین مراکش

این دانشگاه طبق آمار رکورد جهانی گینس، قدیمی­ترین دانشگاه دنیا است که مدرک علمی اعطا می­ کند. این دانشگاه در سال 869 میلادی (معادل 247 هجری شمسی) توسط بانویی به نام فاطمه فهدی در شهر فاس کشور مراکش احداث شد. این دانشگاه اکنون نیز فعالیت دارد و پابرجاست. افرادی همچون ابن عربی و ابن خلدون از این دانشگاه فارغ ­التحصیل شده­ اند.

 

  1. دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا طبق بعضی فهرست­ ها قدیمی­ترین دانشگاه دنیا است. این دانشگاه در سال 1088 میلادی (معادل 466 هجری شمسی) در شهر بولونیا در ایتالیا تاسیس شده است. این دانشگاه که در جهان با نام "مادر ترویج علم و تحصیل" مشهور است، امروزه حدود 84000 دانشجو را در رشته ­های مختلف پوشش داده است. دانشگاه بولونیا قدیمی­ترین دانشگاهی است که بر اساس نظام مرسوم دانشگاهی ساخته وشناخته شده است.

 

  1. دانشگاه آکسفورد انگلستان

این دانشگاه که یکی از مشهورترین دانشگاه­های اروپا است، در رده ­ی دوم قدیمی­ترین دانشگاه ­های دنیا قرار می ­گیرد. دانشگاه آکسفورد در حدودِ سال 1096 میلادی (معادل 474 هجری شمسی) تاسیس شده است. هرچند مدرک دقیقی از تاریخ تاسیس این دانشگاه در دسترس نیست. قدیمی­ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان، امروزه نه تنها به عنوان یکی از ده دانشگاه برتر جهان رده بندی شده، بلکه به عنوان مجموعه­ای تاریخی و بی­ همتا نیز اهمیت فراوانی دارد.

 

  1. دانشگاه سالامانکا اسپانیا

این دانشگاه در استانی به همین نام و در بخش خودمختار کاستیا و لئون (یکی از 17 بخش خودمختار در کشور اسپانیا) و در نزدیکی شهر مادرید قرار گرفته است. دانشگاه سالامانکا در 1218 میلادی (معادل 596 هجری شمسی )  تاسیس شده و امروزه در تمامی رشته­ های فنی و هنری و پزشکی، دانشجو می­پذیرد. هدف اصلی این دانشگاه که هر ساله حدود 4000 دانشجوری خارجی را جذب می­ کند، تمرکز آن بر ایجادِ دانش برای خدمت بشری تعریف شده است.

 

  1. دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس در میانه­ های سال های 1160 تا 1250 (معادل 538 تا 628  هجری شمسی) در پایتخت کشور فرانسه تاسیس شده است. این دانشگاه که معمولا آن را با نام دانشگاه سوربُن می ­شناسند، از تاریخ تاسیس تا کنون، تغییرات زیادی را به خود دیده است. دانشگاه سوربُن در ادامه ­ی جنبش می 1968 فرانسه، در سال 1970 میلادی به 13 دانشگاه خودمختار تقسیم شد. امروزه هرکدام از این دانشگاه ­ها به صورت تخصصی بر یک زمینه­ ی خاص و مجزا از هم فعالیت می­ کنند. به عنوان مثال دانشگاه پاریس 3 بر علوم انسانی و اخصا حقوق متمرکز است. دانشگاه پاریس 8، دانشگاه تخصصی سینمایی است و دانشگاه پاریس 11 بر علوم پایه و ریاضیات متمرکز است.

 

  1. دانشگاه  کمبریج انگلستان

این دانشگاه در سال 1209 میلادی (معادل 587 هجری شمسی) در شهر کمبریج بریتانیا تاسیس شد. این دانشگاه از مهم­ترین دانشگاه ­های جهان است و ورود به آن تنها با داشتن سطح نمرات بسیار بالا و برای دانشجویان ممتاز امکان­پذیر است. دانشگاه کمبریج ادعا می­کند که هیچ دانشگاهی به اندازه­ی این دانشگاه در تغییر جهان تاثیرگذار نبوده است. داروین، استیون هاوکینگ و نیوتن از مشهورترین دانش­آموختگان این دانشگاه هستند.

 

  1. دانشگاه پادووا ایتالیا

این دانشگاه در سال 1222 میلادی (معادل 600 هجری شمسی) تاسیس شد و دومین دانشگاه ایتالیایی زبان در جهان به حساب می­ آید. این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک مدرسه­ ی علوم حقوق تاسیس شد و اکنون یکی از پیشرفته­ ترین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در جهان به حساب می­آید. این دانشگاه اکنون با 8 دانشکده از جمله علوم سیاسی و پزشکی و فنی مهندسی و ... به عنوان یکی از قدیمی­ترین دانشگاه­های دنیا، فعالیت می­ کند.

 

  1. دانشگاه ناپل ایتالیا

دانشگاه ناپل که با نام دانشگاه فدریکو دوم نیز شناخته می­شود، در سال 1224 میلادی (معادل 602 هجری شمسی) در شهر ناپل ایتالیا تاسیس شد. این دانشگاه توسط فدریکو دوم برای رقابت با دانشگاه­ هایی که با حمایت پاپ تاسیس شده بودند، ساخته شد. بنابراین دانشگاه ناپل را اولین دانشگاه مدرن اروپا نامگذاری کرده­اند، چرا که بدون حمایت کلیسا و به صورت کاملا مستقل آغاز به کار کرد. امروزه در این دانشگاه 13 دانشکده در حال فعالیت می ­باشند.

 

  1. دانشگاه تولوز فرانسه

این دانشگاه یکی از مجموعه ­های نهادهای آموزش عالی در فرانسه است که در سال 1229 میلادی (معادل 607 هجری شمسی) در شهر تولوز تاسیس شد و آغاز به کار کرد. مهم­ترین مساله در مورد این دانشگاه، هزینه­ های پایین تحصیلی و هزینه­ ی پایین زندگی در شهر تولوز است. دانشجویانی که قصد دارند کشور فرانسه را به عنوان مقصد برای تحصیل انتخاب کنند، لازم است بدانند که شهر و دانشگاه تولوز نمره­ی بالایی در میان بهترین شهرهای دانشجویی جهان را کسب کرده­اند.

 

  1. دانشگاه سیه ­نا ایتالیا

دانشگاه سیه­نا در سال 1240 میلادی (معادل 618 هجری شمسی) در شهر سیه ­نا تاسیس شد. شهر سیه ­نا شهری دانشگاهی و کوچک در ناحیه­ی توسکانی ایتالیاست. دانشگاه سیه­ نا در سال 2014 رتبه ی اول بهترین دانشگاه ایتالیایی زبان را به خود اختصاص داد. این دانشگاه در ابتدا به خاطر دانشکده ­های حقوق و پزشکی ­اش به شهرت رسید. تعداد دانشکده­ های دانشگاه سیه ­نا اکنون به 9 عدد رسیده و از میان آنها می­ توان به دانشکده­ی پزشکی و جراحی، دانشکده­ی ریاضی و دانشکده­ی فنی و مهندسی اشاره نمود.

 

تحصیل در بهترین دانشگاه­های دنیا

موسسه­ ی آسپیان با سالها سابقه و فعالیت در زمینه ­ی اعزام دانشجو به خارج از کشور، با بهره گیری از کادر مجرب وکلا و مشاوران مجرب مهاجرت، شما را در رسیدن به ایده آل­هایتان یاری می­کند. این مجموعه از صفر تا صد مسیر مهاجرت تحصیلی در کنار شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

1398/ 12 /24 1349
printrating
نام
ایمیل
نظر